150 tysięcy Polaków pobiegnie w ponad 700 imprezach 8. Weekendu Polska Biega

W ubiegłym roku, podczas majowej kulminacji akcji Polska Biega, biegaliśmy w 616 imprezach w całym kraju. W tym roku padł spektakularny rekord zgłoszonych imprez. Od piątku do niedzieli będzie można nasłuchiwać tupotu stóp w swojej okolicy - pobiegną setki tysięcy Polaków. Zobacz gdzie będziemy w Twojej okolicy i dołącz do nas. Wystarczy, że założysz wygodne buty. Nie ma ograniczeń - ani wieku, ani wagi, ani umiejętności. Biegną z nami dziewczyny z zakładu wychowawczego, strażacy, więźniowie, nauczyciele, właściciele firm i ich pracownicy.

Zobacz w jakich miejscowościach odbywają się imprezy w ramach Polska Biega 2012

Listę otwiera Adamów (woj. lubelskie), a zamyka zakład karny w Żytkowicach na Mazowszu, po drodze są duże miasta: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasto i małe wsie: Tryl w Kujawsko-Pomorskiem, Gołąbski na Lubelszczyźnie czy Wilczyce w woj. świętokrzyskim.

Imprezy w ramach akcji organizują ludzie tacy jak Wy, ochotnicy z pasją, grupy biegowe, domy dziecka, zakłady karne, samorządy, szkoły, kluby sportowe, parafie, ochotnicza straż pożarna, firmy i Polacy na emigracji!

Trasy mają długości do 5 km, organizowane są wyścigi dla dorosłych i dla dzieci, można wziąć w nich udział bezpłatnie.

Bieganie daje szczęście, zaszczepia optymizm. Według badań dr. Piotra Michonia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, biegacze to ludzie z ogromną, jak na polskie standardy, wiarą w siebie. Aż 86% uważa, że nasza pomyślność zależy od nas samych, a ponad 80% czuje, że ma w sobie dużo energii.

Akcja Polska Biega dla wielu Polaków jest początkiem przygody ze sportem.

Dlaczego warto biegać?

- Bieganie sprawia, że efektywniej pracuję. Wprowadza w moje życie porządek i pozwala rozsądniej gospodarować czasem - mówi Agata, psycholog sportu. - Bieganie zmieniło moje życie, od zamkniętej w sobie, nieśmiałej, w pewną siebie i cieszącą się życiem osobę. Uwierzyłam w siebie - mówi Joanna, dziś maratonka i triathlonistka. - Uwielbiam to uczucie, kiedy mogę sobie pozwolić na luz jedzeniowy - dodaje. - Bieganie to nałóg, ale lepszy taki niż inny - dodaje od siebie Dominika, biegaczka górska.

O co nam chodzi?

O to, żeby rozruszać Polaków, małych i dużych, wysportowanych i z zapuszczonym brzuszkiem. Im więcej biegów wspólnie zorganizujemy w tych dniach - tym więcej osób będzie miało szansę zacząć biegać.

Na biegach zarejestrowanych w ramach akcji Polska Biega może bawić się każdy. Chodzi o to żeby wyjść z domu, pokonać biegiem swoje pierwsze od tak wielu lat kilometry, albo żeby spotkać się w szerokim gronie biegaczy, w przyjemnej, sportowej atmosferze.

Co będzie się działo?

18 maja dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce pobiegną po raz drugi pod szyldem Polska Biega. - Nie chcę, żeby nasze dziewczyny skończyły za kratami. Pokazuję im, że bieganie to świetny sposób na odreagowanie napięć i naładowanie akumulatorów - mówi ich opiekunka, Iwona Stankiewicz. 54 dziewczyny z Warszawy, Suwałk, Sanoka, Poznania. Mają za sobą drobne kradzieże, narkotyki, a przede wszystkim "ostry negatywizm szkolny". Rekordzistki nie pojawiły się ani razu na lekcjach przez cztery lata. Sąd rodzinny zdecydował, aby odesłać je do ośrodka, gdzie drzwi zewnętrzne są zamknięte na klucz, a w oknach nie ma klamek.Wychowawcy przyznają, że bieganie integruje, bo każda z dziewczyn pracuje na klasę: zwyciężczyni dostaje 40 punktów, ostatnia zawodniczka - jeden punkt. Suma jest doliczana do klasowego turnieju sportowego. Za starty dziewczyny dostają dyplomy, słodycze, lepszą ocenę z wuefu, no i dodatkową godzinę rozmów przez telefon. Same przygotowują 1,2-kilometrową trasę na Ślęży, którą trzeba otaśmować, odsunąć gałęzie, większe kamienie.

Dziewczyny z zakładu wychowawczego, resocjalizacja przez bieganieDziewczyny z zakładu wychowawczego, resocjalizacja przez bieganie Agencja Wyborcza.pl Iwona Stankiewicz i jej biegające wychowanki.

Od piątku do niedzieli biegać będziemy również na północnym Mazowszu. Podczas niedzielnej imprezy w Płocku, biegacze będą mieli do pokonania malowniczo położoną trasę  nad zalewem Sobótka. O godzinie 10 wystartujemy w dwukilometrową, leśną trasę w Łącku przy hipodromie Stada Ogierów.

Na Opolszczyźnie będzie 19 biegów. Najwięcej imprez zaplanowano na piątek (m.in. w Opolu, Brzegu i Ozimku), ale okazja do biegania będzie również w sobotę (m.in. w Kędzierzynie-Koźlu i Kietrzu) oraz w niedzielę (w Kluczborku). Biegacze będą mogli więc wystartować w ciągu jednego weekendu nawet w trzech biegach dzień po dniu.

710 imprez zostało zgłoszonych do 8. Weekendu Polska Biega710 imprez zostało zgłoszonych do 8. Weekendu Polska Biega Gazeta Wyborcza

Imprezy w ramach Polska Biega 2012. Na czerwono oznaczono liczbę imprez w każdym województwie. W niedzielę bawimy się w Olsztynie, podczas Copernicus Run. Współorganizują go pracownicy biblioteki Planeta 11 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Start w niedzielę o godz. 12 na rynku Starego Miasta. Uczestnicy Biegu Rodzinnego i Przebierańców do pokonania będą mieli 1500 metrów, a bardziej zaawansowani zawodnicy 3000 metrów. To zabawa dla każdego, bez względu na kondycję fizyczną. - Nie liczymy wyników, nie mierzymy czasu, chodzi o czystą rekreację - podkreśla Marek Makowski z OSiR.

Copernicus Run w Olsztynie, rok 2011Copernicus Run w Olsztynie, rok 2011 Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl Copernicus Run w Olsztynie, w 2011 roku.

Małgorzata Smolińska - od kilku lat koordynatorka akcji: - Kilka tygodni temu kolega, który też "siedzi w branży biegowej", powątpiewał: "Czy nie wydaje ci się, Smoła (to mój pseudonim), że akcja Polska Biega już się wypaliła?". Zasiał we mnie niepewność, bo może nasza akcja jest za mało atrakcyjna, celebrytów aż tak dużo nie biegnie, w telewizjach śniadaniowych o nas nie mówią? Bo może idea, że Polacy będą sami sobie organizować zawody biegowe, wymaga zbyt dużego zaangażowania, zbyt dużo pracy? Pomyślałam wtedy: "Zobaczymy". Jest lepiej niż myślałam. Nawet nie chce mi się dzwonić do kolegi i pokazywać, że zgłoszenia biegów spływają do nas lawinowo, że jest ich już 715, że biegi robią mali i duzi, że ludzie chcą organizować coś nie z potrzeby zarobku, nie z chęci nagrody, ale z potrzeby serca (i nóg). Górnolotne słowa, ale mnie to po prostu wzrusza . Mapa biegów w ramach 8. Weekendu Polska Biega 2012Mapa biegów w ramach 8. Weekendu Polska Biega 2012 Polska Biega 2012

Aktualna liczba zarejestrowanych biegów w podziale na województwa:

mazowieckie 80 wielkopolskie 79 śląskie 76 dolnośląskie 62 pomorskie 53 zachodniopomorskie 52 małopolskie 44 kujawsko-pomorskie 42 łódzkie 39 lubelskie 36 podkarpackie 32 warmińsko-mazurskie 30 świętokrzyskie 26 lubuskie 26 opolskie 19 podlaskie 19

Rok temu w weekend 13-15 maja pobiegło ok. 110 tysięcy ludzi. To tyle, ile mieszka w Legnicy. Albo i więcej. 616 spotkań biegowych zorganizowali fantastyczni ludzie, którzy umieją zakasać rękawy i nakręcić znajomych, by zrobić coś wspólnie.

W tym roku liczymy na jeszcze większe science fiction. Chcemy, by 18-20 maja, podczas ósmego weekendu Polska Biega, rozbiegło się po kraju co najmniej 300 tysięcy stóp. Twoje stopy będą tam mile widziane.

Bieganie to nałóg, ale lepszy taki, niż inny.

Weekend Polska Biega'2011 w BiałymstokuWeekend Polska Biega'2011 w Białymstoku Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl Polska Biega 2011, spotkanie w Białymstoku. Dołączcie do nas na Facebooku