W co ubrać się na maraton? Jaki sprzęt jest niezbędny? [poradnik]

Strój na maraton musi być przede wszystkim wygodny, buty sprawdzone, a przekąski przetestowane na treningach. W dniu zawodów musisz się czuć komfortowo, nie możesz pozwolić sobie, żeby element garderoby zniweczył kilkumiesięczne przygotowania do maratonu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Podstawową zasadą doboru stroju do biegania są panujące warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że odczuwalna temperatura w bezruchu jest zupełnie inna od tej, którą odczujesz podczas wysiłku. Z każdym kilometrem bedzie roraz cieplej!

Jak się ubrać na maraton?Jak się ubrać na maraton? polskabiega.pl

Kluczowym elementem garderoby każdego maratończyka jest strój startowy, ale ważne są również inne elementy. W okresie jesiennym pogoda bywa dość kapryśna, dlatego, zanim staniesz na linii startu, nie możesz dopuścić do wyziębienia organizmu. W godzinach porannych bywa już naprawdę chłodno, a twoje mięśnie muszą być gotowe do efektywnej pracy. Strój startowy możesz założyć już w domu, dzięki temu łatwiej będzie ci zrobić rozgrzewkę i zaoszczędzisz sporo czasu przed biegiem.

Jakie buty na maraton, startówki czy treningowe? [PORADNIK]

Panowie powinni zakleić sutki plastrami. Po co? Powód jest bardzo banalny, wilgotna koszulka, która ociera się o ciało, powoduje nieprzyjemne otarcia i w konsekwencji na tyle podrażnia naskórek, że sutki zaczynają krwawić. Przyda się również talk/puder, który ochroni stopy, pachy i pachwiny przed otarciami - nie jest to jednak rzecz niezbędna. Pamiętaj o zabraniu worka na depozyt i specjalnej naklejki, która jest jednocześnie powiązana numerycznie z twoim numerem startowym.

W bagażu powinien się znaleźć również izotonik lub woda, którą warto popijać małymi łykami przed startem. Jeśli uznasz, że potrzebujesz przed biegiem jeszcze coś przekąsić, zabierz ze sobą energetyczną przekąskę.

Niezbędnik maratończyka przed biegiem:

- dresy, strój startowy,
- worek i numer do depozytu,
- przekąska, izotonik/woda,
- plastry,
- talk, puder

Jak się ubrać na maraton?Jak się ubrać na maraton? polskabiega.pl

Jak ubrać się na trasę maratonu - ONA?

Strój startowy ma być przede wszystkim wygodny, sprawdzony i lekki. Buty przetestowane na treningach, a skarpetki co najmniej raz uprane - nowe mogą się ślizgać w bucie. Dzień wcześniej naładuj zegarek, tak żeby mieć pewność, że nie wyłączy ci się na trasie. Przygotuj numer startowy, bez którego nie zostaniesz sklasyfikowany! Do saszetki zapakuj chusteczkę (najlepiej jednorazową) oraz żel energetyczny (ilość dopasowana do potrzeb). Jeśli pogoda płata figle i wszystko wskazuje, że będzie padało - weź czapeczkę z daszkiem. Ochroni nie tylko przed deszczem, ale też przed ewentualnym słońcem.

Skarpety do biegania. W jakich biegać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niezbędnik maratonki:

- koszulka, spodenki, top, skarpetki,
- buty,
- numer startowy
- zegarek,
- żele energetyczne,
- saszetka,
- chusteczka jednorazowa,
- czapka z daszkiem,
- agrafki/pas startowy

Jak się ubrać na maraton?Jak się ubrać na maraton? polskabiega.pl

Co zabrać na trasę maratonu - ON?

Podobnie jak u kobiet, strój startowy musi być wygodny - czyli taki, który nie obciera, jest lekki i dobrze odprowadza wilgoć. Nie zabieraj na trasę niczego, co stanowiłby zbędny bagaż, dla maratończyka istotny jest każdy element. Wysiłek podczas maratonu wiąże się z powtarzalnością i wysiłkiem, który trwa nawet kilka godzin. Niewielki dyskomfort już na początku może urosnąć do rangi ogromnego problemu w dalszej części rywalizacji.

Niezbędnik maratończyka:

- sprawdzony strój startowy (koszulka, spodenki, skarpety)
- buty,
- zegarek,
- numer startowy,
- żele,
- chusteczka,
- czapka z daszkiem,
- saszetka,
- agrafki/pas startowy

.

Jak się ubrać na maraton?Jak się ubrać na maraton? polskabiega.pl

Po przekroczeniu linii mety jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję. Układ immunologiczny jest osłabiony i poddany na zarażenia. Organizatorzy z pewnością zadbają o folię termiczną, z której warto skorzystać! Dlaczego? Jej użycie opóźnia proces wychłodzenia organizmu i zmniejszy utratę ciepła w wyniku parowania wody z organizmu oraz ochroni od wiatru.

Nie daj się ścianie podczas maraton!

Wychodząc ze strefy w okolicy mety, pierwsze kroki pokieruj do depozytu i stamtąd zabierz wcześniej przygotowane suche rzeczy na przebranie i akcesoria do kąpieli. Weź szybki prysznic, chociażby ze względu na higienę osobistą i kwestie zdrowotne. To również bardzo prosty sposób na regenerację po wysiłku. Przebierz się w suche rzeczy i sprawdź, czy telefon, kluczyki i inne drobne rzeczy są na miejscu. Uzupełnij płyny i zjedz jakąś "wytrawną" przekąskę, to może być zwykła kanapka z szynką. Po 42,195 km na pewno nie będziesz miał apetytu na słodkie przekąski, które towarzyszyły ci na całej trasie biegu.

Co przyda ci się po maratonie?

- akcesoria do kąpieli (klapki, ręczniki, żel pod prysznic)
- suche rzeczy na przebranie
- wygodne but,
- słona/ wytrawna przekąska
- worek foliowy na mokre rzeczy,
- telefon - ułatwi kontakt z bliskimi

Grafiki są tylko przykładowym zestawieniem, tak naprawdę każdy musi dobrać swój strój indywidualnie.