Nowy rekord Europy na dystansie maratonu padł w Fukuoce!

Takiego wyniku nie spodziewał się nawet rekordzista. Norweg Sondre Nordstad Moen wygrał 71. bieg maratoński w Fukuoce. Jeszcze w kwietniu chciał złamać barierę 2:08, to czego dokonał 26-letni biegacz, przerosło jego oczekiwania.

Maraton w Fukuoce to wyścig tylko dla mężczyzn, na starcie stają zawodnicy z całego świata. Pierwsza edycja tego biegu obyła się 17 grudnia 1947 roku, impreza rozgrywana jest corocznie na początku grudnia. W tegorocznej edycji zwycięzca ustanowił jednocześnie nowy rekord Europy na dystansie maratonu. Norweg stał się pierwszym Europejczykiem w historii, który pokonał ten dystans w czasie krótszym niż 2 godziny i 6 minut.

Sondre Nordstad Moen to norweski lekkoatleta specjalizujący się w biegach długodystansowych. Jako junior, ma na swoim koncie kilka medali mistrzostw Europy w biegach przełajowych.

Od Mistrzostw Świata w Londynie, gdzie nie udało mu się przejść eliminacji na 5000 m, Moen zaprezentował serię przykuwających uwagę występów w biegach ulicznych. W Walencji na dystansie półmaratonu uzyskał trzeci wynik wśród europejskich biegaczy, dystans 21,095 km pokonał w  59 min. 47 sek. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Antonio Pinto (59:43), a pierwsze Mo Farah (59:22).

Moen do Fukuoki pojechał z rekordem życiowym -  2:10:07, rezultat ten uzyskał w marcu podczas maratonu w Hannover. Jego głównym celem w Japonii miało być załamanie bariery 2:08, 26-latek wykonał swój plan w 100% i zapisał się w historii jako nowy rekordzista Europy na królewskim dystansie.

Byłem przekonany, że stać mnie na wynik 2:07, w sprzyjających warunkach może nawet na 2:06, ale nie spodziewałem się wyniku w granicach 2:05.

Norwegowi zabrakło zaledwie 30 sekund do aktualnego rekordu trasy maratonu w Fukuoce, który należy do Tsegaye Kebede (2:05:18, 2009). Przewaga jaką uzyskał nad drugim zawodnikiem była znacząca, Moen został zwycięzcą jako pierwszy Europejczyk od 2005 roku.