18. PKO Poznań Maraton - ostatni tydzień najniższej opłaty. Sprawdź czy jesteś przygotowany!

18. PKO Poznań Maraton zbliża się wielkimi krokami. Lepiej się pośpiesz. To ostatni tydzień najniższej opłaty. Sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany. O tym musisz pamiętać!

Maraton w Poznaniu startuje już 15 października! Pamiętajcie o zapisach. Do 25 września obowiązuje najniższa opłata startowa. Warto z niej skorzystać. Nie zostawiajcie rejestracji na ostatnią chwilę. Czas skupić się na samy biegu. Specjalnie dla Was, radzimy co jeść, jak się ubrać i co koniecznie zabrać ze sobą w dniu startu!

17. PKO Poznań Maraton17. PKO Poznań Maraton Adam Ciereszko

Ogólne wskazówki przed maratonem

  1. Odpowiednia dieta i nawodnienie. Nie eksperymentuj, a posiłki najlepiej przygotuj samodzielnie. Liczą się sprawdzone produkty, należy zadbać o dietę zbilansowaną, ale lekkostrawną. Poza dietą, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, dobrze jest mieć przy sobie butelkę wody i uzupełniać płyny regularnie przez cały dzień.

  2. Sen. Wysypiaj się, to kluczowy element regeneracji. Liczy się przede wszystkim jakość snu, a nie jego ilość. Na dzień przed startem nie ma co liczyć na spokojny sen.

  3. Zapoznaj się wcześniej z trasą biegu, dzięki temu będziesz wiedzieć gdzie dokładnie znajdują się punkty odżywcze i jak najefektywniej rozłożyć siły na poszczególnych etapach.

  4. Sprawdź sprzęt, w którym planujesz pobiec w maratonie. Na trzy tygodnie przed startem, to już ostatni dzwonek na przetestowanie np. butów biegowych. Dobór obuwia to sprawa indywidualna, dlatego tak ważne jest żeby to był sprawdzony model. Elita zazwyczaj biega w lekkich startówkach, z kolei wielu amatorów stawia na buty z dobrą amortyzacją. Pamiętajcie jednak, że czołówka biegu na mecie melduje się po 2 godzinach, a większość amatorów spędza na trasie blisko 4 godziny.

  5. Przetestuj na treningach żele energetyczne. To bardzo ważne, żeby wyeliminować ewentualne sensacje żołądkowe na trasie maratonu. Na rynku jest bardzo szeroki wybór tego rodzaju żeli, ale każdy z biegaczy ma inne preferencje.

17 . PKO Poznań Maraton17 . PKO Poznań Maraton JĘDRZEJ NOWICKI

Last Minute!
Czyli niezbędnik maratończyka w dniu startu

  1. Zjedz lekkie śniadanie, najlepiej na 2-3 godziny przed startem. Świetnie sprawdza się tu bułka z miodem/dżemem lub rozgotowany biały ryż z miodem.

  2. Zabierz ze sobą:
    - numer startowy, czip.
    - agrafki/pas na numer.
    - worek na depozyt.
    - żele (jeśli używasz),
    - chusteczkę higieniczną.
    - folię termiczną lub zwykły worek na śmieci, który utrzyma ciepło w oczekiwaniu na start. Na minutę przed startem worek możesz wyrzucić.
    - pastylkę przeciwbólową.
    - Panowie! Plasterki opatrunkowe na sutki, na wypadek krwawienia. Sprawdźcie, to na prawdę się zdarza.
    - wodę, dobrze jest napić się 2-3 łyki przed startem.

  3. Sprawdź czy Twój zegarek jest naładowany, nie potrzebujesz dodatkowego stresu, podczas biegu.

  4. Ubierz się już w domu. Stój startowy + dres na rozgrzewkę. Nie daj się wychłodzić przed biegiem. Odzież wierzchnią zdejmij w ostatniej chwili.

  5. Zaplanuj odpowiednio wcześniej podróż na miejsce startu. Takie imprezy to masa ludzi, może być ciężko z parkingiem. Warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Niektóre ulice są wyłączone z ruchu.

17. PKO Poznań Maraton17. PKO Poznań Maraton Adam Ciereszko

Wskazówki na trasie maratonu

  1. Trzymaj się wcześniej ustalonej strategii. Jeśli w planie jest złożone tempo 4:30/km to nie daj się ponieść emocjom i nie zaczynaj zbyt szybko. Dobrze jest przygotować sobie opaskę z międzyczasami. Maraton nie wybacza błędów i zazwyczaj weryfikuje siły po 35km. Do dystansu maratońskiego należy podejść z pokorą.

  2. Biegnij w grupie. Łatwiej jest utrzymać tempo i jest szansa schronić się za plecami innych biegaczy przed wiatrem.

  3. Na trasie korzystaj z każdego punktu nawodniania, pij małymi łykami. Z kubka uformuj 'dziubek', dzięki temu płyn (woda lub izotonik) nie wpadnie do nosa podczas biegu. Dobrze jest wcześniej przetestować tę umiejętność podczas biegu, to ważne jeśli walczysz o czas.

  4. Ubierz się lekko. Dopełnieniem startowej garderoby mogą być np. rękawki, warto jednak zmobilizować swoich bliskich, żeby np. na 10 km odebrali zbędną garderobę.

  5. Wizualizuj swój cel! Nie myśl o zmęczeniu, skup się na realizacji planu. Ciesz się bieganiem.

Powodzenia!