17. PKO Poznań Maraton już za niecałe 80 dni! [SZCZEGÓŁY]

Na liście startowej poznańskiego maratonu jest już ponad 3000 nazwisk. Wśród nich są także pierwsi zawodnicy z elity. 9 października zmierzą się z królewskim dystansem 17. PKO Poznań Maratonu. Znamy coraz więcej szczegółów tego wydarzenia!

"Trening czyni mistrza", czyli trasa maratonu

Z roku na rok Poznań przyciąga coraz więcej biegaczy. Tegoroczna trasa maratonu jest podobna do ubiegłorocznej, choć tym razem biegacze ominą INEA Stadion. Organizatorzy liczą na to, że znajomość trasy wpłynie na szybsze pokonanie jej przez zawodników.

17. PKO Poznań Maraton

- Zgodnie z zasadą "trening czyni mistrza" daliśmy zawodnikom możliwość pokonania prawie takiej samej trasy jak w ubiegłym roku, wierząc, że zdobyte doświadczenie na tym dystansie w poprzedniej edycji wpłynie znacząco na poprawę czasu w jakim pokonają go w tym roku. - mówi Dyrektor Maratonu, Łukasz Miadziołko. - Trasa nie będzie przebiegać przez INEA Stadion, ale nie oddalimy się od niego za bardzo. Maratończycy nadal będą mogli podziwiać tą sportową wizytówkę Poznania, choć tym razem z zewnątrz.

Profil trasy - 17. PKO Poznań MaratonProfil trasy - 17. PKO Poznań Maraton Poznań Maraton Poznań Maraton

Trasa jest mieszanką szybkich, szalonych zbiegów na Hetmańskiej i Warszawskiej, z wymagającymi siły mięśni i hartu ducha podbiegami na Górny Taras Rataj i na ul. Św. Wawrzyńca. Łączy w sobie to, co już dobrze znane, z nowymi, pięknymi odcinkami prowadzącymi przez najciekawsze miejsca miasta - Maltę, Ostrów Tumski, Sołacz, i Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie znajdować się będzie miasteczko maratońskie. To tu, w samym centrum miasta znajdować się będzie start i meta zawodów.

Czy Emil Dobrowolski obroni tytuł?

Do 17. PKO Poznań Maratonu chęć udziału zgłosiło ponad 3000 zawodników, a wśród nich zwycięzca ubiegłorocznej edycji - Emil Dobrowolski oraz Marcin Fehlau.

"Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Nigdy nie jest. Tym bardziej, że będę walczył nie tylko z innymi zawodnikami, ale też i z samym sobą. To właśnie w Poznaniu ustanowiłem swój rekord życiowy: 2:13:50. Chciałbym nie tylko wygrać, ale też i poprawić wynik." - mówi Emil Dobrowolski.

Emil Dobrowolski pobiegnie w 17. PKO Poznań MaratonieEmil Dobrowolski pobiegnie w 17. PKO Poznań Maratonie 17. PKO Poznań Maraton 17. PKO Poznań Maraton

Ogromne plany ma również Marcin Fehlau, który już po raz szósty w swojej karierze stanie na starcie poznańskiego maratonu. "Nie ukrywam, że postawiłem sobie wysoko poprzeczkę. Zamierzam powalczyć o jak najlepszy wynik sportowy i miejsce na podium. Dołożę wszelkich starań, by swoje marzenie spełnić." - mówi Marcin Fehlau.

Pula nagród w 17. PKO Poznań Maratonie wynosi 107 tys. złotych. Zwycięzcy w kategorii generalnej kobiet i mężczyzn otrzymają po 12 tys. złotych, laureaci drugiego miejsca 8 tys. złotych, a zawodnicy zajmujący trzecie miejsce po 6 tys. złotych. Za ustanowienie rekordów trasy przewidziano dodatkowe pieniężne premie. 16 PKO Poznan Maraton16 PKO Poznan Maraton PIOTR SKÓRNICKI

W zeszłym roku na 16 PKO Poznań maratonie na pierwszym stopniu podium stał Emil Dobrowolski, na drugim miejscu był Robert Langat, a na ostatnim stopniu uplasował się Christopher Zablocki. Wśród pań wygrała Irene Makori Chepkirui, za nią na metę wbiegły Volha Autsova i Angelika Mach.

16 PKO Poznan Maraton 16 PKO Poznan Maraton  PIOTR SKÓRNICKI PIOTR SKÓRNICKI

Loteria maratońska

Kto nie chciałby, żyć ze sportu? Życie zawodowych sportowców to nie jest bułka z masłem, jednak wielu z amatorów "upychając" treningi biegowe pomiędzy pracę, dom i inne obowiązki, chciałoby móc żyć z biegania. I choć może za 1000 zł nie przeżyjemy długo to już wyjazd na Poznań Maraton zwróci się nam pewnie z nawiązką. 17 szczęśliwców z Poznania wróci z medalem i z kwotą 1000 zł, którą będzie można wygrać w maratońskiej loterii.

- Narodził się pomysł obdarowania ich nagrodami finansowymi. 1000 złotych to kwota, która powinna sfinansować jakieś marzenie zawodnika, dlatego w puli nagród maratońskich uwzględniliśmy siedemnaście takich wygranych - mówi Dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Zbigniew Madoński.

Aby wziąć udział w loterii należy wrzucić do urny kupon oraz dotrzeć do mety. SZCZEGÓŁY LOTERII

Dlaczego warto wystartować w Poznaniu?

Powodów jest wiele. Warto między innymi dlatego, że to świetnie zorganizowana impreza. Sprawnie działa biuro zawodów zlokalizowane w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Punkty odżywcze są dobrze zorganizowane, a serwowana w nich woda z kranu spełnia wszelkie wymogi sanitarne i jest popularnym u naszych zachodnich sąsiadów rozwiązaniem.

16 PKO Poznan Maraton16 PKO Poznan Maraton PIOTR SKÓRNICKI PIOTR SKÓRNICKI

Organizator poznańskich biegów znany jest też ze zwalczania dopingu. To jedne z bardzie sprawdzanych zawodów pod kątem nielegaknych odżywek u sportowców. Choćby w tym roku zdyskwalifikowana została Olga Ochal, która brała udział w wiosennym poznańskim półmaratonie. CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE >>

Od lat miłym akcentem są czekająca na mecie na panie róża. Warto więc się starać!