35. PZU Maraton Warszawski. Zuchwalcy sięgnęli po maraton! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Maraton Warszawski to najważniejsza biegowa impreza roku. Z legendarnym dystansem 42 195 metrów zmierzyło się 8672 zawodników. Wśród nich drużyna Polska Biega, czyli 4 amatorów, którzy przygotowywali się pod naszym okiem: Gosia, Marysia, Paweł i Beata. Wszyscy dobiegli do mety i zrealizowali swoje marzenia! Co u zawodowców? Wśród panów najlepszy był Yared Shegumo - Polak etiopskiego pochodzenia (wygrał z czasem 02:10:34), wśród pań Haftu Teshema Goitetom z Etiopii (02:29:32).

BIEGASZ, CHCESZ O TYM PISAĆ? ZAŁÓŻ BLOGA!

14:21 - MARATON WARSZAWSKI WYGLĄDAŁ TAK - IMPONUJĄCO!

PZU Maraton WarszawskiPZU Maraton Warszawski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

14:15 - PORADNIK - ZMARTWYCHWSTANIE PO MARATONIE

Masz to już za sobą. Przebiegłeś maraton. Medal dumnie prezentuje się na Twojej szyi. Jeszcze jest Ci trochę słabo, od wysiłku, emocji, jesteś przegrzany, odwodniony. Twoje mięśnie wołają o pomstę do nieba, być może bolą Cię stawy, paznokcie grożą, że Cię opuszczą. Co robić już za linią mety, żeby wrócić do stanu równowagi, a później znowu do formy?

14:10 - DLA PRZYPOMNIENIA:

NAJLEPSZY Z PANÓW - Yared Shegumo, 02:10:34

NAJLEPSZA Z PAŃ - Haftu Teshema Goitetom, 02:29:32

14:07 - UDAŁO SIĘ. WSZYSCY NASI BIEGACZE-BLOGERZY ZREALIZOWALI SWOJE CELE, DOBIEGLI DO METY, SĄ WYCZERPANI, ALE PRZESZCZĘŚLIWI!

OTO ONI RAZ JESZCZE (CZASY NETTO NA MECIE):

BEATA - 04:08:44

http://polskabiega.sport.pl/blogi/run

MARYSIA - 04:25:36!

http://polskabiega.sport.pl/blogi/running-mummy

GOSIA - 04:26:56

http://polskabiega.sport.pl/blogi/wskakujwbuty

PAWEŁ - 04:44:15

http://polskabiega.sport.pl/blogi/rekreacje-super

NA ZDJĘCIU: GOSIA, BEATA, PAWEŁ, MARYSIA. BRAWO!

Na trasie walczyła też drużyna Polska Biega - 4 blogerów, którzy przygotowywali się wraz z nami do maratonu. Wszyscy ukończyli bieg!Na trasie walczyła też drużyna Polska Biega - 4 blogerów, którzy przygotowywali się wraz z nami do maratonu. Wszyscy ukończyli bieg! Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

14:03 - A Marysia miała czas netto 04:25:36! Oto ona, jej synek i Magda z Polska Biega.

ss s

14:00 - Na mecie mamy też Pawła - czas 04:44:15! Brawo, cała czwórka w komplecie!

13:53 - Marysia też na mecie, przybiegła w bardzo podobnym czasie jak Gosia! Trudną ją namierzyć w tym tłumie :) Czekamy jeszcze tylko na Pawła. Da radę?

13:51 - Doping nie ustaje!

ff f

13:44 - "Nie mam siły mówić, sorry!" - zmęczona i szczęśliwa Gosia poszła po medal, który wygląda tak:

mm m

13:42 - GOSIA NA MECIE! DRUGA NASZA BLOGERKA MIAŁA CZAS 04:26:56! GRATULUJEMY!

GG G

13:30 - Ze zmęczenia i emocji Beata ledwo mogła wykrztusić coś z siebie na mecie!

"Jestem przeszczęśliwa! Miałam kryzys między 30 a 35 kilometrem, ale wtedy bardzo pomogli mi kibice, podłączyłam się też po grupę super ludzi i daliśmy radę!"

13:25 - NA MECIE JEST PIERWSZA NASZA BLOGERKA - BEATA. JEJ CZAS NETTO TO 04:08:44, CZYLI ŻYCIÓWKA. WIELKIE BRAWA!

SS S

13:22 - Razem z nami do maratonu przygotowywało się 9 osób, ostatecznie pobiegły cztery, ale wszystkim należą się brawa!

Jak można przegrać z maratonem? Oto kilka przykładów:

Andrzej : Oddałem walkowerem. Przegrałem z przyjemnościami, wymówkami, balangami na plaży w Chałupach, papierosami, winem, obłażącymi paznokciami i lenistwem. Ale tylko ten tegoroczny, warszawski przegrałem. Nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa!

1 lipca, w poniedziałek, był pierwszy trening. Ale wcześniej weekend i chwila nieuwagi. Kostka skręcona. Ania już na samym początku musiała schować ambicje do kieszeni i pokornie zająć się leczeniem nogi.

Karolina Sumiennie przepracowała całe wakacje. Przed pracą, po pracy, na urlopie, na drogach, ścieżkach i na siłowni. Swoje zmagania opisywała na blogu "Sporty Spice". Obserwowało je ponad 8,5 tys. osób! W minioną niedzielę, chodząc boso po mieszkaniu, w jej stopie utkwił kawałek szkła. - Lekarz zakładał mi dwa szwy, a ja po prostu nie wierzyłam w to, co widzę.

Kasia , reżyserka castingów. Jej blog "Moje 98 dni" śledziło na serwisie Polska Biega tysiące fanów. Odliczanie musiała zatrzymać na dniu nr 75, jej kolano nie wytrzymało obciążeń. - Ciężko mi się było z tym pogodzić. Ale nie żałuję ani sekundy z tych 75 dni. To było dla mnie wielkie wyzwanie. Wiele dowiedziałam się o bieganiu i o samej sobie - mówi.

Tak wyglądała nasza drużyna na początku przygotowań:

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

13:21 - Prawie 5 tysięcy osób na mecie!

13:13 - Zahaczamy raz jeszcze o Berlin, gdzie padł rekord świata - 2:03.23.

Wanda Panfil, była mistrzyni świata w maratonie: Rekord w Berlinie jest imponujący, ale nie wierzę, że został osiągnięty tylko ciężką pracą. Po prostu człowiek nie jest w stanie biegać tak szybko bez wspomagaczy. Elita na światowych maratonach powinna być objęta paszportami, które lepiej weryfikują stosowanie dopingu niż wszelkie kontrole. Jak słyszę zapędy, żeby pokonać maraton poniżej 2 godzin, to ja nie chcę z tym "sportem" mieć nic wspólnego.

13:10 - Szczęścia życzymy :)

Zobacz wideo

13:04 - Jaki to wysiłek? Zobaczcie.

ss sanitariusz

13:01 - Magda nadaje z trasy:

Zamieniałem kilka słów z całą naszą czwórką, każdy ma za sobą kryzys, ale żadne się nie poddaje! Najlepsze tempo ma Beata, ale najlepiej trud znosi chyba Paweł. Walczą!

12:56 - Beata 35 km pokonała w czasie 03:38:12. Jest moc!

Na zdjęciu Damian (redakcja Polska Biega), Beata właśnie, Magda (też redakcja Polska Biega), Marysia i Gosia.

trening blogerów Polska Biega przed maratonemtrening blogerów Polska Biega przed maratonem [fot. Kuba Atys]

12:53 - Na mecie już 2600 zawodników. Czasy ciągle poniżej 4 godzin.

12:50 - Dekoracja mężczyzn. I nasz Yared Shegumo - zwycięzca!

ss yarde

12:47 - Dekoracja najlepszych kobiet.

dd d

Najlepsza była Haftu Teshema Goitetom, jej czas to 02:29:32. Druga Teklu Gebremeskel Abeba (02:30:18), trzecia Rutto Lydia (02:30:57).

12:45 - Tak wygląda meta maratonu.

ss s

12:40 - Marysia i jej czas na 30 km - 03:23:58.

Podwójną radość zafundowała sobie Marysia, młoda mama i młoda lekarka. W Boże Ciało tego roku na świecie pojawił się Gabriel, jej pierworodny synek. Konsultacja z ginekologiem i fizjoterapeutą, zestaw specjalnych ćwiczeń wzmacniających miednicę, maratoński plan treningowy. Przygotowania na każdym froncie. - Byłam pełna obaw, ale zwyciężyła chęć zmierzenia się z tym wyzwaniem. To niesamowite jakie człowiek ma w sobie pokłady energii. A miałam jej jeszcze więcej, czytając komentarze na moim blogu "Running Mummy". Nie spodziewałam się takiego wsparcia! - mówi.

12:35 - Gosia na 30 km była po 3 godzinach 10 minutach i 14 sekundach od startu.

Gosia na co dzień pracuje w korporacji. Biega od 5 lat. Od czasu do czasu startują razem z chłopakiem w biegach 5- i 10-kilometrowych. O dystansie maratońskim nie śmiała myśleć, ale jak usłyszała o akcji Polskabiega.pl, odważyła się. - W przygotowaniach do maratonu najbardziej zaskoczyła mnie liczba i różnorodność ćwiczeń, które musiałam wykonywać poza samym bieganiem. Doświadczyłam wreszcie na własnej skórze tych magicznych pojęć, o których czytałam wcześniej w magazynach biegowych: stabilizacja ogólna, siła biegowa, OBW1 - wspomina Gosia. - Nie miałam pojęcia, że mięśnie grzbietu i brzucha są w bieganiu tak ważne!

12:32 - Na 30 kilometrze Paweł miał czas 03:25:58. Jak wyglądały jego przygotowania?

- Najbardziej wkurzały mnie pojawiające się od czasu do czasu bóle kolana i długie wybiegania. Są potrzebne, ale ekstremalnie nudne - przyznaje Paweł ("Osiołek"). - Ale są chwile, które rekompensują wszystko. Np. widok licznika wagi łazienkowej, która docenia moje biegowe starania. Albo wspaniałe treningi w Bieszczadach, jesień w Lesie Kabackim czy moment kiedy kończysz ostatni z serii podbiegów i wciąż możesz oddychać - dodaje.

dd Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

12:30 - Jak to się robi w innych krajach?

TOP 6 światowych gigantów, czyli World Marathon Majors [WIDEO, ZDJĘCIA]

mama Fot. TOBIAS SCHWARZ REUTERS Fot. TOBIAS SCHWARZ REUTERS - MARATON W BERLINIE

12:28 - Na mecie już blisko tysiąc osób!

12:24 - Katharsis, czyli co maraton robi z ludźmi

"Choróbsko trzyma mnie już od roku. Początkowe objawy były nieprzyjemne. Duszenie w klatce piersiowej, miękkość w nogach, serducho dudniące jak oszalałe i charczenie, zamieniające się w wycie przy próbie złapania oddechu. Purpurowe poliki i sińce pod oczami też nie wskazywały na to, że wszystko ze mną jest w porządku"

O fascynacji bieganiem pisze nasz redaktor Damian (pierwszy z lewej) - KLIK

ss Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

12:16 - A żeby złamać barierę 4 godzin (zazwyczaj w taki czas celują ambitni debiutanci), trzeba biec każdy kilometr w około 5 minut i 40 sekund.

12:13 - Żeby ukończyć bieg w takim czasie, jak zwycięzca Yared Shegumo, trzeba ponad 42 km biec w tempie 3 minuty 6 sekund na kilometr...

12:09 - Na mecie 303 zawodników. Teraz już nie ma walki o medale, a o życiówki, ukończenie biegu, pokonanie własnych słabości.

12:04 - Kilka fotek z trasy. Piękne zdjęcia!

35. PZU Maraton Warszawski35. PZU Maraton Warszawski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

35. PZU Maraton Warszawski35. PZU Maraton Warszawski Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

35. PZU Maraton Warszawski35. PZU Maraton Warszawski Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

11:58 - Nasi blogerzy radzą sobie świetnie. Beata i Gosia mają trochę lepsze tempo - na 25 kilometrze 2:36:36 (biegną razem), Paweł na 25 km 02:51:38, a Marysia 02:51:47.

Na zdjęciu Kuby Atysa: Beata, Gosia, Marysia.

gg Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

11:53 - Takich cudaków mnóstwo. Brawa dla tego pana!

Zobacz wideo

11:46 - Tak wygląda najlepsza z kobiet - Haftu Teshema Goitetom.

bb b

11:40 - Wśród kobiet najlepsza Haftu Teshema Goitetom, jej czas to 02:29:32! Druga Teklu Gebremeskel Abeba (02:30:18), trzecia Rutto Lydia (02:30:57). Gratulacje!

11:35 - Najlepsi na mecie, ale to nie koniec zmagań. Co słychać u naszych blogerów?

Paweł mniej więcej na półmetku, róg Sobieskiego i Witosa, idzie, bo to przy punkcie napojów. "Tak! To naprawdę ja!" - krzyknął jak zobaczył naszego wysłannika. Wygląda, że jest w bardzo dobrej formie!

ss s

11:31 - Oto wyniki najlepszych 10 biegaczy:

mm m

11:20 - Yared udziela pierwszych wywiadów. "To najwspanialszy moment w moim życiu!"

ss s

11:15 - Yared Shegumo, Polak etiopskiego pochodzenia, zwycięzcą Maratonu Warszawskiego! Jego czas to 02:10:34!

11:12 - 40 kilometr!

dd d

11:02 - 2 godziny 3 minuty 25 sekund - oto nowy rekord świata (jeszcze nieoficjalnie).

10:57 - A W BERLINIE PADŁ REKORD ŚWIATA W MARATONIE! KENIJCZYK WILSON KIPSANG! ZA CHWILĘ PODAMY CZAS!

10:56 - 35 kilometrów za czołówką. Robi się gorąco!

uu u

10:50 - W różnych strojach, w różnym tempie. Urok maratonu!

uu u

10:47 - Czołówka po 30 km.

ffff f

10:40 - Jest i nasz zawodnik nr 4 - Marysia! "Lecę na 4:20. Na razie jest super, oby tak dalej!". Przypominamy: zaczęła trenować miesiąc po porodzie!

Oto jej blog: http://polskabiega.sport.pl/blogi/running-mummy

ss s

10:36 - Tak wyglądał start!

Zobacz wideo

10:35 - Czołówka po 25 km.

ff f

10:29 - Beata i Gosia na 12 kilometrze. Jest dobrze! Tyle udało się nam z nich wydusić:

"Wszystko idzie zgodnie z planem. Czujemy się świetnie. Jest wspaniale!"

ss s

10:24 - Najlepsze filmy motywacyjne - nie tylko dla maratończyków.

Zobacz wideo

ZOBACZ WIĘCEJ

10:20 - Po 15 km czołówka wyglądała tak.

ggsggs g

10:17 - Transparenty są różne :)

ss s

10:14 - Są też Beta i Gosia (te dwie uśmiechnięte panie w środku):

Beata: http://polskabiega.sport.pl/blogi/run

Gosia: http://polskabiega.sport.pl/blogi/wskakujwbuty

ss Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

10:10 - Są nasi na trasie! Oto nasz bloger Paweł.

Jego blog znajdziecie tutaj: http://polskabiega.sport.pl/blogi/rekreacje-super

ss Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

10:03 - Skontaktowaliśmy się z naszą redaktorką, która jest na trasie. Ledwo ją słyszeliśmy! Taki zgiełk, tumult... krzyki, kibicowanie. Jest moc! Oto dowód:

ss s

10:00 - Imponujące zdjęcie z trasy Kuby Atysa:

ss Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

9:55 - Czołówka po 10 km. Screen z oficjalnej strony Maratonu Warszawskiego:

bb b

9:50 - Maraton w liczbach:

ss s

9:45 - KIBICOWAĆ KAŻDY MOŻE I POWINIEN - PRZEKONAJ SIĘ, DLACZEGO!

9:44 - Na całym świecie maratony to święto. Można nie biegać, a brać udział w dowolnej imprezie biegowej! Bo to wydarzenie nie tylko dla tych, pokonujących dystans na własnych nogach. To także fajny pomysł dla rodzin, znajomych czy przypadkowych turystów na niedzielne przedpołudnie. Przestańmy narzekać na zamknięte ulice. Chodźmy pokibicować tak, jak to robią na największych imprezach na świecie!

Zobacz, jak się kibicuje!Zobacz, jak się kibicuje! SR

9:40 - Tak trenują zawodowcy. Radosław Kłeczek, wicemistrz Polski z 201o roku:

"Spędziłem pięć tygodni na obozie w Jakuszycach. W naszych górach czuję się najlepiej. Trenowałem dwa razy dziennie. Tygodniowo pokonywałem 200 km. W Warszawie planuję poprawić swój rekord życiowy."

WYWIAD Z KŁECZKIEM TUTAJ

9:37 - Kto z Polaków może zająć dobre miejsce? Yared Shegumo, etiopskiego pochodzenia, legitymuje się czasem 2:12:14. To jego najlepszy wynik uzyskany w kwietniowym Łódź Maratonie Dbam o Zdrowie. Swoją życiówkę (2:16:57) będzie chciał też poprawić Radosław Kłeczek, wicemistrz Polski w maratonie z 2010 r.

9:35 - Na 5 km pierwszy Milew Asefa Abrha.

9:28 - Największe atrakcje czekają fanów na stadionie. W ubiegłym roku na ostatnich metrach zawodników zagrzewało do walki około 10 tys. fanów. Teraz ma być podobnie, a nawet jeszcze lepiej. Na telebimach będzie można na żywo śledzić transmisję biegu oraz wziąć udział w licznych konkursach i konkurencjach sportowych na płycie boiska przygotowanych przez sponsorów imprezy. Relację z trasy komentować będzie ekspert od lekkiej atletyki Przemysław Babiarz.

Impreza na Stadionie NarodowymImpreza na Stadionie Narodowym fot. AŻE

9:25 - Przyjdźcie kibicować! Oto "międzynarodowa strefa kibica":

ss s

9:23 - Warto przyłączyć się do wielu punktów kibicowania: pierwszy, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, to ursynowska strefa kibicowania, a drugi, organizowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, znajduje się przy al. Rzeczypospolitej (niedaleko Świątyni Opatrzności Bożej). Kilka takich miejsc przygotowali też organizatorzy - m.in. przy rondzie de'Gaulle'a, w tunelu pod Wisłostradą, przy Agrykoli, pod sądami na pl. Krasińskich, przy pętli autobusowej na al. Wilanowskiej, na moście Poniatowskiego od strony Waszyngtona (tam, gdzie wcześniej jest linia startu). Przy trasie przewidziano też 20 punktów muzycznych.

9:15 - Na pokonanie Limo chrapkę ma też pewnie jego rodak John Sammy Kibet. Kenijczyk nie tylko jest rekordzistą maratonu warszawskiego z 2011 r., ale też człowiekiem, który w Polsce najszybciej pokonał dystans 42,195 km.

9:11 - Maraton to nie tylko święto biegania. To też ostra rywalizacja sportowa. O nagrodę główną, czyli nowe Renault Captur i pieniądze (od 20 nawet do 40 tys. zł) znów pewnie powalczą Afrykanie. Wśród faworytów wymienia się przede wszystkim Kenijczyka Felixa Limo (życiówka: 2:06:14), wielokrotnego triumfatora prestiżowych maratonów w Chicago, Londynie, Berlinie i Rotterdamie.

9:08 - Tak wyglądał start:

ss s

9:07 - Nie mogłem spać, wstałem o 5. Emocje niesamowite - mówił tuż przed startem jeden z naszych bohaterów - Paweł.

9:04 - Nasz wysłannik donosi:

Most Poniatowskiego drga! To niesamowite, ludzie łapią się za głowę. 10 tysięcy osób na trasie!

9:00 - RUSZYLI! ROZPOCZĄŁ SIĘ MARATON WARSZAWSKI!

8:55 - Skalę olbrzymiej machiny logistycznej jaką jest Maraton Warszawski najlepiej obrazują liczby. Niedzielną imprezę obsłuży 1800 wolontariuszy, przygotowano 240 tys. kubków, 55,2 tys. litrów wody, ponad 3 tony bananów, 300 toalet przy starcie, 4 km barierek do zabezpieczenia trasy.

8:50 - Start maratonu o 9!

Nasi blogerzy już gotowi!Nasi blogerzy już gotowi! Damian Bąbol

Nasi blogerzy już gotowi! (na zdjęciu Gosia, Beata, Paweł i redaktor Polska Biega - Damian).

8:42 - W jaki czas celują nasi bohaterzy?

Gosia - celuje w czas 4:00h na mecie. Biegała wcześniej 5- i 10-kilometrowe biegi. Biega od 5 lat. Wkręcił ją chłopak. Nie narzeka na żadne kontuzje, przygotowywała się bardzo solidnie. Zaangażowała mnóstwo znajomych, żeby stali w różnych miejscach trasy i kibicowali.

blog: http://polskabiega.sport.pl/blogi/wskakujwbuty

Marysia - zaczęła trenować miesiąc po porodzie synka Gabriela. Babcia zajmie się dzieckiem. Celuje w czas 4:30.

blog: http://polskabiega.sport.pl/blogi/running-mummy

Paweł - nie powiedział w ile celuje, ale pewnie około 4:30-5h. Bilans jego przygotowań:

"Schudłem 6 kilo (tadaam)! Zrobiłem "życiówkę" na 5 km - 23:55. I na 21 km (półmaraton Tarczyn) - 2:03:13. Przebiegłem od 1 lipca 424 km. Z 47 zaplanowanych treningów (w tym kilka startów) - 35 zrobiłem zgodnie z planem, 3 skróciłem, a 9 opuściłem. Gdyby to była szkoła, mógłbym liczyć na mocną czwórkę"

blog: http://polskabiega.sport.pl/blogi/rekreacje-super

Beata - to nie jest jej debiut. Biega jak oszalała, kiedy tylko się da. Wkręciła już dobre kilkadziesiąt osób w bieganie. Celuje w czas ok. 3:45-4:00h

blog: http://polskabiega.sport.pl/blogi/run

Maraton dla zuchwałych:

Na początku była ich dziewięcioro: Osiołek, hedonista, biegowa dziewica, młoda mama z miesięcznym dzieckiem przy piersi i jeszcze pięcioro innych śmiałków. Kilka miesięcy temu przemknęło im przez myśl: "Chcę przebiec maraton!". Zaczęli trenować i blogować w serwisie Polskabiega.pl. Nie wszyscy dotrwali do końca. Z dziewięciu wystartuje czterech. Jednych wykluczyły kontuzje, innych... lenistwo. Bo przygotowanie do maratonu to szkoła życia.

PRZECZYTAJ HISTORIĘ NASZYCH BLOGERÓW!

Trasa 35. Maratonu Warszawskiego

trasa trasa  Wawrzyniec Święcicki Wawrzyniec Święcicki