Przygotuj swoje stopy na maraton!

Ponad 30 tysięcy. Tyle średnio kroków postawi na trasie każdy z uczestników Maratonu Poznańskiego. Jak dużym obciążeniom poddawane są stopy biegacza podczas takiego biegu i jak wiele muszą znieść w trakcie samych przygotowań, maratończycy wiedzą najlepiej. My mamy dla Was garść praktycznych porad, jak zadbać o stopy, aby nie "przegrały" z maratońskim dystansem!

To bezapelacyjnie jedne z najważniejszych części ciała biegacza - STOPY. Jak świadomie przygotować je przed biegiem? Dlaczego warto przed takim wydarzeniem udać się do podologa? Co zrobić, żeby w dniu startu nasze stopy były gotowe pokonać 42 km 195 metrów?.

Do naszych gabinetów zgłasza się wielu biegaczy. Coraz większą grupę stanowią osoby świadomie, profilaktycznie dbające o stopy. Wciąż sporo jest osób narzekających na problemy w obrębie stóp. Najczęstszymi są:

  • otarcia i bolesne pęcherze, tworzące się najczęściej w wyniku nieprawidłowego nawilżenia skóry;
  • bolesne odciski i modzele, tworzące się w wyniku istniejących już deformacji kostnych bądź też źle dobranego obuwia;
  • nadmierna potliwość, predysponująca do rozwoju bakterii i grzybów w obrębie skóry stóp;
  • problemy z paznokciami (wrastanie paznokci i towarzyszący temu stan zapalny, schodzenie płytki, krwiaki).

Jak w prosty sposób zapobiec pojawieniu się wyżej wymienionych problemów w czasie i po biegu? Jak w profesjonalny sposób przygotować nasze stopy przed tak dużym wyzwaniem, jakim jest maraton?

Kilka istotnych porad poniżej:

  1. W przypadku występowania nadmiernych zrogowaceń i bolesnych zmian, zaleca się ich fizjologiczne usunięcie za pomocą specjalistycznych narzędzi podologicznych.
  2. Paznokcie powinny być obcięte krótko, z zachowaniem prawidłowego kształtu płytki.
  3. Przynajmniej na tydzień przed maratonem należy dwa razy dziennie stosować odpowiednio dobrane kremy i pianki nawilżające skórę stóp, w celu uniknięcia otarć i powstania pęcherzy. Przy problemach z nadmierną potliwością warto używać środki regulujące ten proces, zapobiegające namnażaniu się bakterii.
  4. W przypadku już istniejących urazów skóry, przed biegiem, w miejsca najbardziej narażone, dobrze zaaplikować środek na bazie wazeliny i wosków, bądź też przykleić indywidualnie wykonane przez podologa odciążenie.
  5. Na chwilę przed maratonem nie należy zapominać oczywiście o rozgrzewce stawów i mięśni stóp, aby uniknąć urazów i towarzyszących im bolesnych stanów zapalnych.

Tak przygotowane stopy będą w stanie przebyć drogę nawet dłuższą, niż 42 km, bez przykrych dla sportowca konsekwencji. Aby wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka, dobrze jest udać się do doświadczonego podologa!

Podolog z Satin

Magdalena Noskiewicz-Sieg

www.satin.pl

www.facebook.com/SatinSport

Magdalena Noskiewicz-Sieg Podolog z Satin

www.satin.pl

www.facebook.com/SatinSport