Co warto wiedzieć przed 6. Poznań Półmaratonem?

W najbliższą niedzielę odbędzie się wielkie wydarzenie - 6. Poznań Półmaraton, na który ponad 7,5 tysiąca biegaczy czeka już w napięciu. Pogoda, tak jak podczas półmaratonu w Warszawie, zapowiada się zimowa. W co się ubrać, co zjeść na śniadanie, jak zachować się na trasie i o czym pamiętać przed ważnym startem - przypominamy kilka użytecznych artykułów.

O czym warto pamiętać w dniu półmaratonu?

  • Nie spóźnij się na start, ale nie przychodź też znacznie wcześniej, nie ma sensu marznąć i się stresować. Wejdź do swojej strefy (jeśli w biegu, w którym startujesz takie są).
  • Zostaw w depozycie (albo u swoich osobistych kibiców) coś, w co się przebierzesz po biegu. Jeszcze przez kilka chwil na mecie będzie ci gorąco, ale potem zaczniesz szybko marznąć. Nie musisz się przebierać po całości - ale weź kurtkę albo bluzę.
  • Nie zapomnij o zegarku. I sprawdź czy wszystko w nim jest dobrze ustawione, zwłaszcza jeśli jest to zmyślny zegarek z wieloma funkcjami. Jeśli będzie wyświetlał tylko wartości chwilowe (bo tak sobie ustawiłeś robiąc ostatnio interwały) nie pokazując przebiegniętego dystansu lub czasu - to będzie frustrujące. Kontrola czasu jest szalenie pomocna i motywująca, w chwilach gdy łapie cię kryzys.
  • Jeśli szykujesz się na konkretny wynik, chcesz zrobić życiówkę - przygotuj sobie w domu i wydrukuj rozpiskę, na której będziesz miał międzyczasy na poszczególnych kilometrach. Będziesz mógł dobrze kontrolować co się dzieje. Matematyka podczas trudnego biegu nie jest mocną stroną człowieka. Nawet bardzo uzdolnionego. Rozpiskę najlepiej oklej taśmą, żeby nie rozmiękła, gdybyś chciał polewać się wodą albo po prostu od potu.
  • Nie daj się ponieść emocjom i nie rwij do przodu w sprzeczności z międzyczasami na kartce. Opanuj się, pierwszy kilometr wyjdzie zapewne wolniej niż planowane tempo, ale nie przejmuj się - wszystko odpracujesz. Za zbyt szybki początek słono się płaci w późniejszej części biegu. Zbyt wolno początek można jeszcze nadrobić.

Więcej przeczytasz w artykule: Co jeść, co pić, a czego nie robić za metą półmaratonu.

Półmaraton Poznański, 3 kwietnia 2011 r.Półmaraton Poznański, 3 kwietnia 2011 r. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

W co się ubrać na półmaraton? Nogi nie marzną tak, jak góra ciała, dlatego można sobie śmiało pozwolić na legginsy 3/4, czyli tzw. rybaczki, które kończą się poniżej kolan. Na górę można założyć jedną warstwę - koszulkę termiczną z długim rękawem i wyższym kołnierzykiem, najlepiej rozsuwaną pod szyją. Ale dobrym pomysłem jest również koszulka z krótkim rękawem, przedłużona o rękawki, które można kupić w sklepach dla biegaczy. Niektórym jedna warstwa jednak nie wystarczy - dobrym uzupełnieniem będzie założona na wierzch koszulka z krótkim rękawem albo bez rękawków. Warto pomyśleć o okryciu głowy - cienkiej chustce i cienkich, biegowych rękawiczkach. Marznące "końcówki" pogarszają komfort termiczny. Można je potem zdjąć i wsunąć w spodnie. Taki ubiór będzie wystarczający dla szybszych biegaczy, albo tych, którzy nie są zmarźlakami. Przeczytaj co powiedzieli biegacze, którzy szykowali się do wyścigu w podobnych warunkach, 24 marca, w 8. Półmaratonie Warszawskim.

Silesia Marathon 2011Silesia Marathon 2011 Fot. Bart?omiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta

Zachowuj się!

Kulturalne zachowanie podczas imprezy to podstawa - niezależnie od tego czy to uroczysta kolacja czy bieg uliczny. Przypominamy kilka zasad dobrego zachowania biegacza na trasie.

1. Na starcie ustaw się w odpowiednim sektorze - to niezwykle istotne! Nie przepychaj się na siłę na linię startu, jeśli wiesz, że będziesz wolniejszy niż ludzie za Tobą. Oceń swoje szanse. Nie tylko będziesz przeszkadzał tym szybszym uczestnikom, ale i dla Ciebie fakt bycia wyprzedzanym przez setki biegaczy - będzie po prostu frustrujący.

2. Gdy próbujesz kogoś wyprzedzić daj mu znać - np. krzycząc: "Lewa!" albo: "Uwaga z lewej!". Jeśli człowiek nie wie, że go wyprzedzasz może wykonać nagły ruch w bok i zderzyć się z Tobą. Z drugiej strony - jeśli chcesz wykonać nagły ruch - zerknij przez ramię czy nie przeszkodzisz komuś.

3. Jeśli biegniesz z grupką znajomych - nie biegnijcie całą szerokością ulicy.

4. Nie zatrzymuj się nagle na środku drogi. Jeśli musisz to zrobić zbiegnij na pobocze.

5. W okolicach punktów odżywczych podbiegnij do któregoś z kolei wolontariusza - wielu biegaczy rzuca się na pierwszego z brzegu człowieka z wodą, a ci dalsi są wolni. W ten sposób nie spowodujecie zatoru.

Więcej znajdziesz w artykule: 11 zasad kulturalnego biegacza - przydadzą się na półmaratonach i maratonach.

Iwona LewandowskaIwona Lewandowska Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Gazeta

A na koniec mamy dla Was trzy porady na tydzień przed półmaratonem od Iwony Lewandowskiej, jednej z najlepszych polskich zawodniczek. Jej życiówka w maratonie to 2:28:32.

Odpocznij Już za kilka dni start, pozostały czas powinniście poświęcić na akumulowanie sił i odpoczynek. Wszystko, co zostało wytrenowane nie ucieknie, a czego jeszcze brakuje nie może zostać nadrobione w ostatnim tygodniu. Lepiej zatem odpuścić sobie mocne treningi.

Uciekaj przed chorobą Zadbajcie o zdrowie! Pamiętajcie, że gdy organizm pracuje na wysokich obrotach, jest bardziej podatny na infekcje i różnego rodzaju choróbska. Ważne zatem by zadbać o odpowiedni ubiór i o dietę, bogatą w witaminy, by nie rozchorować się tuż przed zawodami.

Dobra wizualizacja Najważniejsze jest pozytywne myślenie! Układajcie sobie w głowie cały przebieg wydarzeń: od momentu pobudki do zakończenia zawodów. Wyobrażajcie sobie wszystko w kolorowych barwach, a na pewno udział w zawodach zakończony zostanie sukcesem.

Przeczytaj również: Informacje praktyczne na temat 6. Poznań Półmaratonu 6. Poznań Półmaraton - jest okazja aby pomóc innym

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.