Afgańczycy, Amerykanie i polscy żołnierze pobiegną Półmaraton Warszawski korespondencyjnie - w Afganistanie

Chęć udziału w 8. Półmaratonie Warszawskim zgłosiło już 14,5 tysiąca osób. 24 marca do biegaczy w Warszawie dołączą również żołnierze wojsk stacjonujących w Afganistanie - prócz Polaków również Amerykanie i Afgańczycy.

Bieg w Afganistanie odbędzie się korespondencyjnie, lecz na takich samych zasadach, jak w Warszawie. Żołnierze będą mieli do pokonania 21,0975 km i tak, jak w stolicy na mecie zostaną uhonorowani medalami 8. Półmaratonu Warszawskiego. Baza "White Eagle", w której rozegrany zostanie bieg, stwarza niełatwe warunki biegaczom.

- Czasy z pewnością nie będą rewelacyjne, głównie ze względu na podłoże - ostre kamienie, kałuże i błoto. Dodatkowo, nasza baza znajduje się na wysokości 2300 m.n.p.m, co zdecydowanie utrudnia swobodne oddychanie podczas biegu. Mimo tego, ze względu na różnicę stref czasowych, prawdopodobnie będziemy pierwszymi, którzy przebiegną tegoroczny Półmaraton Warszawski . - mówi ppłk Artur Nowak, Asystent Dowódcy PKW.

Kiedy wśród naszego kontyngentu pojawił się pomysł przystąpienia do 8. Półmaratonu Warszawskiego, okazało się, że w biegu chcą wziąć udział również żołnierze Armii Amerykańskiej oraz przedstawiciele Armii Afgańskiej i miejscowej policji. Już teraz do biegu zgłosiło się 150 żołnierzy, w  tym 60 Amerykanów i 10 Afgańczyków.

- Ten bieg to dla nas doskonały sposób na integrację. To również szansa na pokazanie naszym afgańskim przyjaciołom kawałka "normalnego" świata. Dla wielu, jeśli nie dla wszystkich, będą to pierwsze tego typu zawody. Jeśli jeszcze ich wysiłek zostanie nagrodzony okolicznościowymi medalami - na pewno nie zapomną tego do końca życia! - opowiada ppłk Artur Nowak. - Zaczynamy się jednak obawiać o wyniki, bo Afgańczycy są ludźmi niezłomnej woli, więc jeśli założą sobie wygraną - może być różnie. - dodaje.

Chcesz wiedzieć więcej na temat 8. Półmaratonu Warszawskiego? Przeczytaj artykuł: Półmaraton Warszawski - co, gdzie, kiedy? Może interesuje Cię wspólna zabawa z zespołem w biegu sztafetowym? Sprawdź Sztafetą 5x5, która odbędzie się 23 marca. Zobacz interaktywną mapę trasy 8. Półmaratonu Warszawskiego. Więcej informacji na www.polmaratonwarszawski.pl.