Maratoński savoir vivre - czyli jak się zachowywać na maratonie

W maratonie, jak na każdej kulturalnej imprezie, trzeba wiedzieć jak się zachować. Żeby nie przeszkadzać innym, żeby było miło i przyjemnie. Organizatorzy maratonu w Poznaniu zdecydowali się wypisać kilka zasad dobrego zachowania maratończyka. My się pod nimi podpisujemy, przypominamy i zachęcamy do ich stosowania.

Nie myśl tylko o sobie - szanuj wysiłek tysięcy innych!

1. Podczas rozgrzewki zwracaj uwagę na innych biegaczy - setki ludzi rozciągających się i biegających we wszystkich kierunkach mogą stwarzać potencjalne zagrożenie.

2. Na starcie ustaw się w odpowiednim sektorze. Nie pchaj się na siłę na linię startu. Nie ma nic bardziej demotywującego niż być później wyprzedzanym przez setki szybszych zawodników. Jeśli nie wiesz gdzie powinieneś stanąć, ustaw się z tyłu. Pamiętaj, że lepiej wyprzedzać niż być wyprzedzanym.

11. Poznań Maraton11. Poznań Maraton Fot. Tomasz Kamński / Agencja Wyborcza.pl

3. Jeśli biegniesz w grupie znajomych pamiętajcie by nie zagradzać drogi innym - nie biegnijcie całą szerokością jezdni.

4. Jeśli ktoś chce Cię wyprzedzić zrób mu miejsce. Jeśli wyprzedzasz nie zabiegaj drogi wyprzedzanemu.

5. Nie stawaj nagle na środku drogi. Jeśli musisz zawiązać sznurowadło lub wyjąć kamień z buta zejdź na pobocze.

6. Uważaj na punktach odżywczych. Nie zabiegaj nagle drogi innym, by złapać kubek z wodą - może to doprowadzić do groźnych wypadków. Zabieraj ze stołów tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

7. Nie wyrzucaj kubków, bananów, gąbek na drogę - na drugim okrążeniu sam możesz sobie skręcić o te śmieci nogę.

8. Słuchaj instrukcji ludzi z obsługi. Możesz się z nimi nie zgadzać, lecz stosuj się do ich poleceń - oni tylko dbają o Twoje bezpieczeństwo.

9. Nie śmieć na mecie.

10. Po ukończeniu biegu bądź miły dla ludzi z obsługi (wręczających medale, masażystów, szatniarzy itd.) - pamiętaj, że oni pracują min. 6 godzin (nierzadko w deszczu i zimnie). Większość z nich to wolontariusze, którzy poświęcają dla Ciebie swój wolny czas.

11. Uśmiechnij się - jesteś tu po to, żeby dobrze się bawić!

Fot.: Arleta GraszekFot.: Arleta Graszek Tak wygląda radość z maratońskiego debiutu. Małgorzata Smolińska (w różowej koszulce) z przyjaciółmi-biegaczami: od lewej: Tomaszem Wolskim, Anną Trzcińską, Jolą Cholewą i Michałem Reszke na mecie 11. Poznań Maratonu

Dołącz do nas na Facebooku.