Kupujemy buty do biegania cz. 1

Na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz się do sklepu, żeby kupić buty, w których pokonasz setki, a może i tysiące kilometrów? Nie opowiemy ci o technologiach drzemiących w poszczególnych modelach, ale doradzimy co powinieneś wziąć pod uwagę, żeby buty były naprawdę wygodne. W pierwszej części omówimy rozmiar i kształt stopy.

Coraz więcej wiemy na temat tego, jaki powinien być idealny sprzęt, którego używamy do biegania. Marketingowcy pouczają nas o technologiach zawartych w butach i "inteligentnych" koszulkach, spodenkach, systemach, w które musimy być wyposażeni. Dotyczy to w szczególności butów. Niby zatem wiemy coraz więcej, jesteśmy bardziej świadomi kupując nowe buty, a jednak pewne rzeczy nam umykają. O czym należy wiedzieć, o czym pamiętać kupując ten podstawowy dla biegacza element sprzętu?

Rozmiar

To absolutna podstawa! Nie powinniśmy przesadzić w żadnym kierunku, to znaczy - nie kupujmy butów na styk, w których wyczuwamy palcami czubek, ale też nie idźmy w drugą skrajność. Buty do biegania powinny być ok. jednego rozmiaru. Zwykle okazuje się, że najbardziej komfortowo biega nam się w butach, w których długość wkładki jest o ok. 1-1,5 cm od naszej stopy. Jeśli chcesz kupić znacznie większe buty - o 2-3 rozmiary to dobrze się zastanów. Bo w tak dużych butach też nabawisz się pęcherzy, tylko w innych miejscach, mogą one też podrażniać wierzch stopy, w miejscu gdzie zaczynają się palce.

Puchnące kostki to problem Naszej Czytelniczki MartynyPuchnące kostki to problem Naszej Czytelniczki Martyny Fot. Łukasz Falkowski / Agencja Wyborcza.pl

Stopa stopie nierówna

Nie zapominaj o tym, że twoje stopy nie są takie same. Różnice w wielkości stóp mogą być naprawdę znaczne. I możesz zupełnie nie zdawać sobie z tego sprawy. Ja odkryłam dysproporcję w wielkości moich stóp po prawie trzech latach biegania w różnych butach, gdy dobierałam sobie buty pięciopalczaste i kazano mi zmierzyć dokładną długość obu moich stóp. Ze zdumieniem mierzyłam kilka razy i okazało się, że jest między nimi różnica 0,5 cm! Dopiero później zwróciłam uwagę na to, że paznokcie u lewej nogi wyglądają znacznie gorzej (trzy postanowiły się ze mną pożegnać) niż u prawej - tej mniejszej.

Kształt

Kolejną rzeczą, z której często nie zdajemy sobie sprawy jest specyfika kształtu naszych stóp. Mogą być wąskie lub szerokie (to często jesteśmy w stanie stwierdzić), w dodatku mogą być szersze w palcach albo w śródstopiu. Z tym jaki mamy kształt stóp wiążą się specyficzne pęcherze i podrażnienia, które nam się przytrafiają. Jeśli masz szeroką stopę w palcach, to mimo większego rozmiaru butów możesz mieć pęcherze na małych palcach (mogą nawet schodzić ci paznokcie). Szeroka stopa powyżej palców skutkuje nierzadko odciskami na skórze na kości od dużego palca. Niebagatelny wpływ na to jakie dolegliwości przytrafią się naszym stopom ma też długość palców. Podobno najczęściej to paluch jest najdłuższy, ale nierzadko to drugi palec wystaje do przodu i to on dostaje najgorszy "łomot". Jeśli drugi palec w twojej stopie jest naprawdę długi, to bardzo możliwe, że masz też problemy z odciskami i odgniotkami czy pęcherzami na poduszce stopy tuż u podstawy tego palca. Zdecydowanie warto w związku z tym popatrzeć na swoje stopy i poprosić w sklepie o buty szerokie lub wąskie, dające więcej miejsca palcom, lub ciaśniej trzymające piętę.

W drugiej części naszego sprzętowego poradnika skupimy się na istotnych elementach butów i ich dostosowaniu do typu biomechanicznego stóp. Przeczytaj też: Kupujemy biegowe buty cz. 2 .

Przeczytaj również artykuł: Idziemy do sklepu dla biegaczy.

Podyskutuj o tym na forum albo na Facebooku.

dane dostarcza:

Copyright © Agora SA