Eko-buty dla eko-biegaczy

Biegasz, a jednocześnie dbasz o środowisko? Firma Brooks opracowała buty właśnie dla Ciebie. Model Green Silence został zrobiony z materiałów pochodzących z recyklingu a dokładnie z przetworzonych plastikowych butelek, zużytej gumy, płyt CD a nawet... segregatorów biurowych!

Rewolucyjne buty startowe Brooksa są nie tylko eko jeśli chodzi o wykorzystane do ich produkcji materiały. Green Silence'y są także eko jeśli chodzi o samą technologię produkcji. Wykorzystanie materiałów z recyklingu oznacza mniejsze zużycie ropy oraz energii przy wytwarzaniu tychże butów. Aha, oczywiście model Green Silence jest w pełni funkcjonalny oraz spełnia najwyższe standardy Brooksa.

Opis ''zielonych'' części Green Silence

1. Wkładka - ''zielona'' wkładka buta składa się z biologicznie degradowanej pianki EVA, w 30% z recyklatu ze zużytych butelek PET oraz zawiera mniej składników mających niekorzystny wpływ na środowisko. Jest koloryzowana barwnikami na bazie soi.

2. Cholewka buta - wykonana jest z materiału wykorzystującego w 30 proc. regranulat ze zużytych butelek PET oraz jest barwiona farbami wodnymi.

3. Sznurowadła i ich mocowania - składają się w 100 proc. z regranulatu z butelek PET a barwione są farbami wodnymi.

4. Logo - zamiast tradycyjnego naklejanego z boku buta logo, które wykonane jest z materiału TPU (termoplastyczny poliuretan), w Green Silence logo zostało naszyte. W ten sposób oszczędza się energię potrzebną do wykonania logo z TPU oraz ogranicza użycie szkodliwych substancji klejących.

5. Lamówki i wzmocnienia - w procesie ich produkcji zredukowano w 38 proc. zużycie substancji rozpuszczających, dzięki czemu ograniczono wydzielanie do atmosfery szkodliwych związków organicznych - wszyscy wdychamy ich teraz mniej.

6. Pianka podeszwowa - zbudowana jest w oparciu o piankę BioMoGo, pierwszą na świecie biodegradowalną piankę podeszwową. Dodatkowo, zamiast wycinania podeszwy z dużego arkusza, proces produkcji podeszwy z pianki MoGo polega na formowaniu podeszwy metodą wtrysku do formy. To pozwala na zredukowanie odpadu z procesu produkcji o 50 proc. oraz redukuje zużycie energii.

7. Nadruki na cholewce - wykonane metodą sitodruku w oparciu o farby wodne. Przyjazne środowisku farby wodne nie zawierają metali ciężkich, takich jak ołów czy rtęć oraz substancji szkodliwych takich jak ftalany czy rozpuszczalniki. 8. Spodnia część podeszwy - wykonana jest w 30 proc. z gumy pochodzącej z recyklingu - nie są to jednak żadne stare opony! Są to natomiast resztki z procesu produkcyjnego w fabrykach gumy, które są ponownie wykorzystywane do produkcji gumy podeszwy, zamiast zostać wyrzucone. 9. Kleje wodne - oparte na roztworach wodnych są bardziej przyjazne dla człowieka i dla środowiska niż te oparte na rozpuszczalnikach, ponieważ zawierają mniej szkodliwych węglowodorów. 10. Zapiętek - 0 proc. odpadu z procesu produkcji, w 50 proc. ze zmielonych płyt CD, w 50 proc. ze zużytych segregatorów biurowych.

11. Pianka wyściełająca wnętrze buta - jest w 100 proc. biologicznie degradowalna. Bakterie beztlenowe uwielbiają tą piankę, ponieważ w specyficznych warunkach składowiska odpadów rozkładają one wszystkie części składowe pianki.

Buty Brooks Green Silence są dostępne w naszym kraju. Ich sugerowana cena detaliczna to 299 zł.