Buty BIOM to efekt współpracy specjalistów firmy ECCO z niemieckim Uniwersytetem Sportu w Kolonii oraz byłym mistrzem świata w triatlonie - Torbjornem Sindballem. Wyeliminowano wszystkie zbędne rozwiązania służące nadmiernej ochronie, amortyzacji i kontroli ruchu stopy, pozostawiono tylko te, które wspierają naturalny ruch. Daje to mniej kontuzji, zapewnia większy komfort biegania, a jednocześnie zwiększa możliwości biegaczy.
Aby zapewnić doskonałe dopasowanie, zbliżone do poczucia "drugiej skóry", firma ECCO zbadała anatomię stóp 2500 biegaczy.
- Anatomiczny szkielet wewnętrzny. Stabilizując stopę bez ograniczania jej naturalnego skrętu, zapewnia jej podparcie i możliwość wzmacniania się.
- Anatomia naturalnego ruchu. Krzywa S, dostosowana do budowy stopy, pomaga w rozkładzie nacisku, utrzymywaniu równowagi i ograniczaniu wydatku energii.
- Giętkość przedniej części buta. Anatomicznie ukształtowane rowki w podeszwie buta, dostosowane do biomechaniki stopy, zapewniają lepsze odbicie i maksymalny ruch do przodu.
- Wkładka podpiętowa Energizer. Zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać łagodniejsze lądowanie i jednocześnie doskonałe pobudzenie mięśni stopy i podudzia.
- Element podbicia sródstopia. Zapewnia doskonałe podparcie podbicia sródstopia bez ograniczania naturalnej pronacji.
- Superlekki materiał PU. Wewnętrzna podeszwa jest skonstruowana z trwałego, lekkiego i elastycznego materiału (podobnie jak stopa).
- Zaokrąglona tylna część. Płynnie przenosi energię uderzenia pięty na przednią część stopy, podczas gdy niskorofilowa konstrukcja zmniejsza kąt pronacji dla zapewnienia bardziej naturalnego lądowania.
- Biomechaniczna konstrukcja podeszwy. Podtrzymuje ciało w preferowanym zakresie ruchu, naśladując naturalny system amortyzacji stopy.
- Poziome zgięcie powierzchniowe. Naśladując naturalny wzorzec "deformacji" stopy, ogranicza siłę uderzenia podczas lądowania.
- Warstwa inteligentnej pianki. warstwa amortyzująca stale dostosowuje się do warunków uderzeń o powierzchnię.
Obuwie BIOM firmy ECCO umożliwia stopom poruszanie się w naturalny sposób, ale najpierw stopy musza przyzwyczaić się do tego ruchu. Przebiega to stopniowo, wraz z upływem czasu. Wynika to stad, że dzięki umieszczonemu po środku pięty punktowi lądowania, dużej elastyczności przedniej części podeszwy i niskoprofilowej konstrukcji buty BIOM zapewniają bezpośrednie i dynamiczne odczucia podczas biegu. O ile mięśnie dostosowują się do nowego sposobu poruszania w ciągu od czterech do sześciu tygodni, o tyle w przypadku ścięgien, więzadeł i stawów trwa to znacznie dłużej. Trening to proces stopniowej i długotrwałej adaptacji. O postępach powinno decydować nasze ciało. Powinno się nosić buty BIOM podczas normalnych codziennych zajęć ponieważ podczas chodzenia trenujemy stopy.
Zalecenia opracowane przez dr Matthiasa Marquardta, niemieckiego lekarza i specjalistę w dziedzinie techniki biegania, oraz światowej klasy duńskiego triatlonistę - Torbjorn Sindballego :
Na początku utrzymuj wolne tempo biegu i zwiększaj stopniowo liczbę kilometrów zgodnie z poniższym harmonogramem. Zawsze biegaj z naturalną dla siebie prędkością. Nigdy nie zapominaj o rozciąganiu po treningu!
Podany czas sesji to czas biegu łącznie z ćwiczeniami.
Tydzień 1
Kiedy możesz, noś przez pół dnia buty BIOM podczas wykonywania codziennych czynności. Biegaj spokojnie 2-3 razy w tygodniu, przez 20 minut.
Tydzień 2
Kiedy możesz, noś przez pół dnia buty BIOM. Biegaj spokojnie 2-3 razy w tygodniu, przez 20-25 minut.
Tydzień 3
Kiedy możesz, noś przez pół dnia buty BIOM. Biegaj spokojnie 2-4 razy w tygodniu, przez 25-30 minut.
Tydzień 4
Kiedy możesz, noś buty BIOM podczas wykonywania codziennych czynności. Biegaj 3-4 razy w tygodniu, przez 25-35 minut.
Tydzień 5
Kiedy możesz, noś buty BIOM podczas wykonywania codziennych czynności. Biegaj 3-4 razy w tygodniu, przez 30-40 minut.
Tydzień 6
Kiedy możesz, noś buty BIOM podczas wykonywania codziennych czynności. Biegaj 3-4 razy w tygodniu, przez 35-45 minut.
Po 6 tygodniach
Coraz częściej używaj butów BIOM podczas normalnych sesji treningowych. Nadal stopniowo wydłużaj czas noszenia butów BIOM. Pamiętaj, aby wsłuchiwać się w potrzeby swojego ciała. Przy najmniejszych oznakach bólu cofnij się o 1-2 kroki w planie treningowym i kontynuuj go od tego miejsca. Konsekwencja jest głównym warunkiem sukcesu. Harmonogram treningowy ma charakter
ogólnych wskazań. Możliwości poszczególnych biegaczy różnią się od siebie. Zależy to od stopnia
wytrenowania, siły mięśni, masy ciała, wieku, naturalnych predyspozycji itp.
Więcej na temat projektu ECCO BIOM na stronie
Przydatne linki: