Zegarek do biegania, luksus czy standard?

Zegarek do biegania ma przede wszystkim monitorować codzienną aktywność, jest nieocenionym wsparciem podczas treningów i często staje się nieodłącznym elementem biegaczy przez cały dzień. Dzięki zastosowanej technologii możesz śledzić pokonany dystans, tempo, tętno i wiele innych mniej lub bardziej potrzebnych parametrów.

Zegarek do biegania, czy warto?

Ogromną zaletą zegarków do biegania jest ich lekkość, funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu. To zdecydowanie lepsza opcja od telefonu, który wymaga zabrania na trening dodatkowej saszetki lub pasa. Telefon swoimi gabarytami przy specjalistycznych treningach, interwałach lub pracą nad szybkością staje się zbędnym balastem. Korzystając z zegarka możesz w każdej chwili skontrolować interesujący cię parametr, tempo biegu lub tętno. Poza tym nie musimy biegać na odmierzonych odcinkach, tuż po zakończeniu treningu od razu wiesz, ile kilometrów przebiegłeś. Do zegarka możesz wgrać konkretny trening, przy uwzględnieniu odcinków i tempa biegu. Zegarek sam zasygnalizuje dźwiękiem lub wibracjami co dalej.

Asics DynaFlyte 3 - buty do zadań specjalnych? [test butów]

Jak wybrać zegarek do biegania?

Wszystko zależy od potrzeb biegacza, to nie musi być sprzęt z najwyższej półki. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim parametry, które nas interesują i budżet, którym dysponujesz. Rynek jest bardzo nasycony nowymi modelami i technologią, ale dobrą opcją jest również rynek wtórny. Pomocne będą na pewno poniższe pytania.

Czy biegasz rekreacyjnie, czy trenujesz na konkretnym planie treningowym?

Do biegania rekreacyjnego w zupełności wystarczy najprostszy model, ale jeśli wiesz, że twój plan treningowy będzie nieco bardziej zróżnicowany, pomyśl o rozszerzonej wersji.

Czy planujesz bieganie w górach?

Istotnym elementem będzie czas pracy baterii, tak żeby zegarek był w stanie funkcjonować przez długi czas i pokonać wraz z Tobą cały dystans. Przydatną funkcją jest możliwość zapisu trasy, co ułatwi planowanie biegu oraz bezproblemowy powrót do punktu wyjścia. W górach przyda się również wysokościomierz baryczny, który znacznie dokładniej niż zwykła funkcja GPS odmierzy wysokość, na której się znajdujesz.

Jakie buty na maraton, startówki czy treningowe? [PORADNIK]

Czy zegarek do biegania ma służyć na co dzień?

W tym przypadku ważna będzie na przykład sama estetyka, ale nie tylko. Zegarek powinien posiadać również dość duży i czytelny wyświetlacz. Najtańsze zegarki będą pokazywać tylko godzinę, ale wyższe modele zliczą pokonane kroki podczas całego dnia i zasygnalizują dźwiękiem zbyt długi czas bezruchu. Znajdziemy również zegarki, które będą naszą prywatną pogodynką.

Skarpety do biegania. W jakich biegać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Co na pewno powinien mieć zegarek do biegania?

 • nawigacja GPS,
 • pomiar tętna (przy użyciu pasa na klatkę piersiową lub pomiar z nadgarstka- mniej dokładny),
 • pomiar tempa biegu,
 • dobrą opcją jest wodoszczelność, zegarki wielofunkcyjne na pewno posiadają taki parametr,
 • długi czas pracy baterii,
 • pomiar prędkości i dystansu na podstawie kadencji,
 • wygodny i łatwy w utrzymaniu pasek,
 • duży wyświetlacz,
 • możliwość wgrania zaplanowanego treningu,
 • sygnał dźwiękowy.

Zegarek, to nie wyrocznia! Co wpływa na dokładność sygnału GPS?

 • warunki atmosferyczne, przy dużym zachmurzeniu zegarek ma często trudności z "złapaniem" sygnału GPS
 • zakłócenia w pracy wprowadzają różnego rodzaju przeszkody, takie jak wysoka zabudowa lub las,
 • wymagający teren, góry