Asics DynaFlyte 3 - buty do zadań specjalnych? [test butów]

Buty do biegania ASICS DynaFlyte 3 to najnowsza odsłona popularnego buta treningowego - startowego. Dedykowane osobom szukającym dynamiki i komfortu w codziennym treningu. Dzięki lekkiej konstrukcji sprawdzi się podczas zawodów, a duża dawka amortyzacji uchroni stawy podczas codziennego treningu. Sprawdź, szczegóły testów.

Asics DynaFlyte 3. Test butów.Asics DynaFlyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Asics DynaFlyte 3! Mógłbym Wam powiedzieć: kupcie śmiało, a na pewno się nie rozczarujecie! Z chęcią jednak opisze wam, jak buty sprawdziły się podczas codziennych treningów.

Pierwsze wrażenie.

Buty przymierzyłem od razu pod redakcją Polska Biega. Mój pierwszy komentarz: "O kurcze! Jaka gruba podeszwa, wydaje się, że ten but ma bardzo dużą amortyzację". Mimo wszystko bardzo się cieszyłem, że będę mógł je przetestować, w końcu od wiosny nie miałem okazji biegać w żadnym nowym modelu. Buty na pewno będą świetną alternatywą na jesienne treningi lub starty.

Asics Dynaflyte 3. Test butów.Asics Dynaflyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Wykonanie.

Co tu dużo mówić, wystarczy wziąć buty w rękę i właściwie nie ma się do czego przyczepić. Cholewka wykonana jest z przewiewnej siateczki, zapewnia świetną wentylację oraz odprowadzanie ciepła. Zapiętek jest dość twardy, raczej nie ugnie się pod naciskiem palców, dzięki czemu stopa nie ucieka na boki i dobrze trzyma się w bucie. Podeszwa na pierwszy rzut oka wydaje się dość masywna.

Rozmiar testowanego buta to 47, długość wkładki 30 cm. But jest lekki i waży dokładnie 305 gram, co w porównaniu do moich startówek daje zaledwie 30 gram różnicy. To miłe zaskoczenie, zwłaszcza, że Asics DynaFlyte 3 wyglądają na masywniejsze. Wkładka w bucie jest solidnie wykonana i łatwo ją z buta wyciągnąć, co z pewnością ułatwi jej czyszczenie. Nie przesuwa się w bucie i nie zawija podczas biegania.

To but przeznaczony na asfalt lub utwardzone ścieżki. Bieżnik nie jest agresywny, ale zapewnia dobrą przyczepność. Sznurówki wystarczyło zawiązać tradycyjnie na kokardkę i nie rozwiązywały się podczas biegu, choć wydaje się, że ten element buta nie jest istotny, to jednak w codziennym funkcjonowaniu ma ogromne znaczenie.

Asics Dynaflyte 3. Test butów.Asics Dynaflyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Buty podczas treningu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, podczas pierwszej przymiarki butów, moją uwagę skupiła masywna podeszwa. Po założeniu butów od razu czuć pod stopą zastosowaną amortyzację, zastanawiałem się nawet czy to aby nie za dużo i czy producent nie przesadził.

Wystarczyło jednak kilka kilometrów, żeby stopy całkowicie się do tego przyzwyczaiły, a ja mogłem czerpać z biegania maximum satysfakcji i skupić się na treningu. Buty mają być przede wszystkim wsparciem podczas biegania, a nie elementem, o którym ciągle myślimy i zastanawiamy się, czy wszystko jest w porządku. Po założeniu Asics DynaFlyte 3 zapominamy, że mamy na nogach buty i cieszymy się treningiem.

Podczas wybiegania stopa dobrze trzyma się w bucie, a na zakrętach nie ucieka na boki i nie przesuwa wewnątrz buta. But całkiem dobrze poradził sobie również na dynamicznych przebieżkach, pomyślałem, że model ten świetnie sprawdzi się podczas biegania jesienią.

Asics Dynaflyte 3. Test butów.Asics Dynaflyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Zachęcony kilkoma rozbieganiami w Asics DynaFlyte 3 postanowiłem wykonać w nich również konkretny akcent. Trening, jaki w nich zrobiłem, składał się z 12 odcinków po 400 metrów, średnie tempo każdego odcinka wyniosło 3 minuty i 20 sekund na kilometr.

I tu, znów pozytywne zaskoczenie. But okazał się bardzo dynamiczny i wygodny nawet podczas szybkiego biegania. Czego chcieć więcej? Śmiało mogę stwierdzić, że ten model bardzo dobrze sprawdza się podczas interwałów, biegów w drugim zakresie czy zwykłych wybiegań. Jest DYNAmiczny, a stopa czuje się w nim bardzo komfortowo.

Długie wybieganie, jakie udało mi się w nich wykonać to około 18 km i znowu to samo, wszystko w najlepszym wydaniu. Absolutnie nie było się do czego przyczepić, wkładam w domu buty, wychodzę i o nich zapominam. W ciągu dwóch tygodni nie nabawiłem się w nich żadnych odcisków ani otarć.

Asics Dynaflyte 3. Test butów.Asics Dynaflyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Podsumowanie.

Pisząc podsumowanie, naszła mnie ciekawa refleksja. Mam w swojej "kolekcji" już całkiem sporo par butów, a co za tym idzie jasno wyrobione preferencje.

Jedne z nich lepiej sprawdzają się na treningach szybkościowych, inne nadają się tylko do długich wybiegań, a jeszcze inne do biegania w terenie po lesie czy mokrej nawierzchni.

Muszę jednak przyznać, że Asics DynaFlate 3 spełniły większość moich treningowych zachcianek. Odstraszać może tylko cena. Za kwotę 655 zł dostajemy jednak wszystko to, na co biegaczowi zależy (red. obecnie buty można kupić już w nieco niższej cenie). Niczym mnie nie rozczarowały, a nawet pomyślałem, że są nudne! Na każdym treningu wypadły perfekcyjnie, czy to luźne rozbiegania, interwały czy długie biegi. Czyżby Asics wypuścił but uniwersalny? Czy może ja mam dużą tolerancję na buty biegowe? Może moja przygoda z tym modelem jest jeszcze zbyt krótka, ale pokonałem w nich już około 100 - 150 kilometrów! Jedno Wam powiem, od kiedy je dostałem, zabieram je niemal na każdy trening.

Asics DynaFlyte 3. Test butów.Asics DynaFlyte 3. Test butów. polskabiega.pl

Asics DynaFlyte 3. Test butów.Asics DynaFlyte 3. Test butów. polskabiega.pl