Jakie buty na maraton, startówki czy treningowe? [PORADNIK]

Maraton to dystans bardzo wymagający, oprócz przygotowania treningowego wymaga również odpowiedniego sprzętu. Buty, w których planujesz przebiec maraton, to najważniejsze wyposażenie każdego biegacza. Pytanie tylko, czy na maraton powinniśmy zabrać ze sobą satrtówki czy zwykłe buty treningowe?

Buty startowe, czy treningowe?

Buty startowe na pewno świetnie sprawdzają się u wyczynowych biegaczy, ale czy są odpowiednie dla amatorów? Startówki charakteryzują się przede wszystkim niską wagą i bardzo ograniczoną amortyzacją. Podeszwa jest dość sztywna, a but ma być przede wszystkim lekki i dynamiczny. Konstrukcja startówki pozbawiona jest elementów stabilizujących. Tego rodzaju buty mają często obniżony drop, czyli różnica spadku wysokości pomiędzy piętą a palcami jest stosunkowo bardzo mała. Startówek nie należy „zajeżdżać” na codziennych treningach, to buty na specjalne okazje, do wyjątkowych zadań. Na przykład do udziału w zawodach. Pytanie tylko, czy nadają się na maraton?

Jak wybrać buty do biegania?

Specyfika buta startowego wymaga biegania ze śródstopia, z czym wielu biegaczy ma problem. Przy niskich prędkościach stopa naturalnie jest przetaczana od pięty do placów. Dlatego dla maratończyków biegnących w tempie 5:30-6:00/km pokonanie królewskiego dystansu w startówkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzą się buty z kategorii „treningowo-startowe”, które dobrze amortyzują stopę i zapewniają stabilizację.

Dla biegaczy początkujących założenie butów startowych nie wpłynie znacząco na poprawę wyniku w zawodach. Co więcej, jeśli biegacz waży nieco więcej, niż powinien, bieganie bez amortyzacji naraża jego układ ruchu na znaczne przeciążenia – zwłaszcza stawów, kolan czy Achillesów.

5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie butów do biegania

Jak dobrać buty na maraton?

Buty na maraton nie mogą być zupełnie nowe! Nawet jeśli masz sprawdzony model, w którym świetnie się czujesz, zabierz je wcześniej na trening i przetestuj. Każdy but wyjęty z pudełka musi się ułożyć i dopasować na stopie podczas ruchu. Nie bój się, że podczas kilku sesji treningowych buty się zniszczą. Sprawdź, jak zachowują się na interwałach i czy są wygodne podczas długich wybiegań.

Wybierając buty na maraton, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów: masę ciała, staż biegowy, wytrenowanie, czas spędzony na trasie maratonu, technikę biegu oraz indywidualne preferencje. Obuwie, w którym planujemy biec w maratonie, powinniśmy kupić przynajmniej na 2-3 tygodnie przed startem.

Co prawda maraton nie jest technicznie trudnym biegiem, ale na trasie spędzisz sporo czasu. Podczas długotrwałego biegu stopa cały czas pracuje do przodu i do tyłu, do tego puchnie, a but staje się ciaśniejszy. Buty na maraton muszą być co najmniej pół numeru większe, wybierz model zapewniający swobodę ruchu.

Jak zadbać o buty do biegania? [7 praktycznych porad]

Ryzyko źle dobranych butów?

- obtarcia
- pęcherze
- odciski
- zwichnięcia
- zejście z trasy
- kontuzje

Copyright © Agora SA