• Link został skopiowany

Jak wybrać odzież do biegania? Rodzaje butów do biegania i akcesoria [PORADNIK]

Odzież do biegania musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Jednak myśląc o bieganiu w pierwszej kolejności myślimy o doborze butów. Obuwie sportowe odgrywa u biegaczy bardzo ważny element sprzętu niezbędnego do wykonania treningu. Uzupełnieniem wyposażenia dla biegaczy będą wszelkie akcesoria do biegania, których wybór nie powinien być przypadkowy.
Odzież biegowa
fot.: Adrian Kwiatkowski

Jak wybrać strój do biegania na trening?

Strój do biegania powinien zapewnić komfort i stanowić wsparcie podczas treningu. Jego dobór uzależniony jest przede wszystkim od pory roku. Latem, przy wysokich temperaturach świetnie sprawdzą się krótkie spodenki, top lub T-shirt. Tak naprawdę wystarczy bardzo niewiele. Przy temperaturze powyżej 25 st. C należy jednak unikać przegrzania organizmu, dlatego warto zainwestować w czapkę z daszkiem lub chustę, która ochroni przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. To, co na pierwszy rzut oka nie wydaje się oczywiste, to kolor – latem lepiej sprawdzi się odzież w jasnych barwach. Wiosną i wczesną jesienią należy zainwestować w legginsy, cienką koszulkę z długim rękawem lub kurtkę wiatrówkę. Dobrym dodatkiem będzie lekka opaska na uszy lub bezrękawnik, który zawsze można zdjąć po rozgrzewce. Zimą, kiedy temperatura jest bliska zeru lub schodzi poniżej zera zwykła bluza i wiatrówka nie będą spełniały swoich funkcji. W okresie zimowym dobór stroju jest szczególne ważny, jeśli już po wyjściu z domu jest nam bardzo ciepło, to znaczy, że po pierwszym kilometrze zalejemy się potem. Na trening należy ubrać się zdecydowanie lżej, najlepiej na cebulkę, do tego koniecznie założyć czapkę i rękawiczki. Skarpety powinny chronić Achillesy i być nieco dłuższe. W chłodne dni dobrym rozwiązaniem jest chusta wielofunkcyjna, która może posłużyć jako komin lub czapka.

Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać strój do biegania na zawody?

Na dobór stroju do biegania podczas zawodów niewątpliwie ma wpływ pogoda oraz to ile czasu spędzisz na trasie. Elita biegaczy długodystansowych zazwyczaj, występują w bardzo kusych strojach, ale oni na mecie meldują się zdecydowanie szybciej niż amatorzy. Zasada jest jednak taka sama, ma być wygodnie i lekko. Strój startowy warto wcześniej sprawdzić, tak aby uniknąć ewentualnych otarć. Po solidnej rozgrzewce, podczas wysiłku i biegu na wysokich obrotach, na pewno nie będzie Ci zimno. Strój startowy powinien być wykonany z tworzyw dobrze odprowadzających wilgoć, zapobiegnie to przegrzaniu organizmu i da szansę na osiągnięcie wyznaczonego wyniku. W większości przypadków w zupełności wystarczy koszulka, krótkie spodenki i top. Jeśli nie jesteś przekonany do krótkich rękawów, zabierz ze sobą dodatkowe rękawki, które w każdej chwili będziesz mógł zdjąć.

Jak zadbać o buty do biegania? [7 praktycznych porad]

Akcesoria do biegania, co przyda ci się podczas treningów? Top 5

1. zegarek do biegania
2. saszetka na telefon/drobne rzeczy
3. chusta wielofunkcyjna
4. słuchawki bezprzewodowe
5. pas startowy na numer

Jak dobrać buty do biegania?

Na początku warto zrobić test mokrej stopy. Zamocz stopę w wodzie, a następnie stań na kartce papieru. Test daje wstępną wiedzę, jak wysklepiona jest stopa i wskazówkę, jakiego rodzaju buta powinniśmy szukać. Wyróżniamy buty dla stopy: neutralnej, supinującej i pronującej. W przypadku stopy pronującej łuk stopy jest obniżony, a odcisk obszerniejszy po wewnętrznej stronie stopy. Wąski ślad wskazuje na stopę supinująca, normalny – stopę neutralną. To jednak tylko wskazówka, określenie rodzaju stopu najlepiej wykonać podczas ruchu, na specjalistycznym sprzęcie.

W kolejnym kroku zmierz stopę centymetrem. Przy określeniu rozmiaru butów do biegania musisz założyć jakieś 0,5-1 rozmiar większy niż faktyczny pomiar. Dlatego, że stopa podczas biegania przemieszcza się w bucie do przodu i do tyłu. Bieganie w dokładnym rozmiarze stopy skończy się odciskiem.

Sprawdź trzymanie stopy w bucie, stopa powinna być stabilna, ale bez uczucia ucisku. Luz powinien być odczuwalny tylko w przedniej części buta. Buty do biegania najlepiej sprawdzić w ruchu, zanim kupisz buty, przejdź się po sklepie lub pobiegaj. Większość sklepów wyposażona jest nawet w bieżnie mechaniczne.

5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie butów do biegania

Za nim wybierzesz się do sklepu po buty do biegania, odpowiedz sobie na następujące pytania.

- Od jak dawna biegasz?
- Ile kilometrów przebiegasz w tygodniu?
- Po jakich nawierzchniach biegasz?
- Jaki masz typ stopy? (naturalny, supinujący, pronujący)
- Biegasz rekreacyjnie czy pod kątem zawodów?

Rodzaje butów do biegania:

- buty treningowe, charakteryzują się dobrą amortyzacją, świetnie sprawdzają się do codziennych treningów po twardej nawierzchni,

- buty startowe, są przede wszystkim lekkie i dynamiczne,

- buty terenowe, inaczej nazywane ‘trailowymi’. Buty do biegania w terenie naturalnym, gdzie najważniejsze jest, aby biegacz miał poczucie stabilności i przyczepności,

- buty minimalistyczne, główną cechą tego typu butów jest lekkość. Stopa w tych butach ma pracować tak, jak by ich nie było. Przeznaczone są do biegania naturalnego, nie posiadają żadnej stabilizacji.

Jakie buty do biegania? Przegląd typów butów do biegania

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.