Poznajcie Nike Zoom Pegasus Turbo

Do rodziny Nike Air Zoom Pegasus dołącza nowy, super szybki model, stworzony w oparciu o wskazówki przekazane przez biegaczy - Nike Zoom Pegasus Turbo.

Jeśli znacie już modele Nike Zoom Vaporfly Elie oraz 4% - wiecie o czym mowa. Pegasus Turbo został zainspirowany właśnie tymi wiodącymi butami startowymi. Zastosowano w nim lekką podeszwę środkową ZoomX, która odpowiada za maksymalny zwrot energii oraz aerodynamiczny kształt podeszwy pod piętą.

TRZY FAKTY O PIANCE NIKE ZOOMX

  • Zapewnia 85 proc. zwrotu energii – to więcej niż jakakolwiek inna pianka stosowana przez Nike
  • To również najlżejsza pianka Nike (męski model w rozmiarze 44 waży 238 g, a damski model w rozmiarze 39 – 196 g)
  • Obecnie stosowana jest w trzech modelach: Zoom Vaporfly Elite (który zadebiutował podczas próby bicia rekordu na dystansie maratońskim – Breaking2), Zoom Vaporfly 4% oraz Zoom Pegasus Turbo

ZWROT ENERGII

Zacznijmy od krótkiej powtórki z lekcji fizyki. Żaden system amortyzacji nie może stworzyć ani zlikwidować energii – może być ona jedynie przeniesiona. To, co pianka może zrobić, to zminimalizować ilość energii traconej przez twój but za każdym razem, gdy kompresujesz go przy użyciu siły (podczas biegania jest to zwykle połączenie twojego kroku, tempa i wagi). Robi to poprzez powrót do pierwotnego kształtu za każdym razem, gdy stopa odrywa się od podłoża. Im bardziej zbliża się do pierwotnego kształtu, tym więcej energii wraca do pianki.

W odróżnieniu od Nike Zoom Vaporfly Elite oraz 4%, Pegasus Turbo nie posiada płytki węglowej w podeszwie. Płytka zwiększa sztywność, pozwalając biegaczom dynamicznie odbić się od trasy. Daje wrażenie szybkości, ale jest także dość twarda. Według biegaczy takich Eliuda Kipchoge i Galen Ruppa, którzy startowali i wygrywali w tych butach najważniejsze maratony, są to idealne modele startowe, ale niekoniecznie sprawdzą się podczas codziennych treningów. Po prostu nie zawsze potrzebujesz tego dodatkowego wybicia przy każdym kroku. Ponieważ pianka ZoomX dostarcza maksymalny zwrot energii, zapewnia biegaczom wrażenie dodatkowego komfortu, którego oczekują podczas codziennych treningów.

ANALOGIA AMORTYZATORA

Pomyśl o tym w ten sposób: buty biegowe to rodzaj amortyzatora dla twojego ciała. Amortyzatory w samochodach osobowych są stosowane, aby zapewnić większy komfort jazdy - tłumią wstrząsy oraz pomagają zachować kontrolę podczas jazdy po nierównym terenie. Natomiast amortyzatory w samochodach wyścigowych mają za zadanie utrzymać przyczepność pojazdu na torze dla większej prędkości oraz zwrotności w zakrętach. Podsumowując są różne typy amortyzatorów o określonych funkcjach, ale wszystkie są idealnie dostosowane do potrzeb pojazdu. Tak jak samochody, twoje buty powinny być dostosowane do różnych rodzajów biegów, które wykonujesz w swoim planie treningowym.

Nike Zoom Pegasus Turbo będą dostępne globalnie od 2 sierpnia br. na nike.com.