Kolor i prędkość. Kolekcja lekkoatletyczna Nike 2016

Nowa kolekcja lekkoatletyczna Nike na 2016 rok to połączenie dwóch charakterystycznych dla marki kolorów i technologicznych rozwiązań, które mają pomóc przyspieszyć zarówno na dystansie 100 metrów jak i 10 km.

Kolorowe inspiracje

Kolorystyka nowej kolekcji Nike to mieszanka dwóch charakterystycznych dla marki kolorów: Volt oraz Hyper-Punch Pink , nadająca wyrazistych barw odbywającym się tego lata zawodom.

W Nike często używa się powiedzenia "być jak gąbka". Mark Parker, President i CEO Nike, rozwijał swoją zdolność absorbowania otoczenia wzrokiem już w dzieciństwie. Często wybierał się na długie spacery z babcią i chłonął otaczającą go przyrodę: roślinność, skały, nasiona i owady. Tego typu wnikliwa obserwacja to sposób, w jaki działają projektanci Nike. Świadomie łączą swoje projekty ze światem, który widzą wokół siebie. Spotykają się ze sportowcami, podziwiają dzieła sztuki i przemierzają cały świat, aby pobudzić swoją wyobraźnię i tworzyć nowe projekty, będące dynamiczną mieszanką różnych inspiracji.

W oczekiwaniu na letnie zmagania sportowe, zespół czuwający nad kolorystyką produktów szukał inspiracji w płynnym ruchu ludzkiego ciała. Wychodząc od ruchu sportowca projektanci przeszli do wyobrażeń tropikalnych lasów deszczowych i bujnej fauny, która występuje w klimacie równikowym: ptaków z przyciągającymi oko piórami mieniącymi się feerią barw czy chrząszczy z futurystycznymi , połyskującymi pancerzykami. Czerpiąc z tych inspiracji zaczęto pracę nad nowymi projektami. Projektanci uważnie studiowali obrazy i filmy z ptakami w locie, które olśniewały barwami skrzydeł czy owadami, które przypominały im cenne klejnoty.

Kolekcja Nike 2016Kolekcja Nike 2016 nike.com nike.com

Pod wpływem tych obserwacji powstała pełna energii letnia paleta z nową, ikoniczną kolorystyką, którą przeniesiono na barwy narodowe. Podsycono tradycyjne odcienie tak, by stały się jeszcze żywsze i jeszcze głębsze.

Jak rozwiązać zagadkę prędkości?

Obuwie lekkoatletyczne Nike posiada innowacyjne rozwiązania w obszarze płytki podeszwy z kolcami, stworzone we współpracy ze sportowcami, gwarantujące im poprawę prędkości, bez względu na dystans.

Lekkoatletyka to prędkość w różnych wymiarach. Może oznaczać pokonanie 100 metrów w 10,7 sekundy czy 10 000 metrów w rekordowym czasie 27:30:42. U progu lata projektanci obuwia Nike stanęli przed wyzwaniem nie tylko "ubrania" stopy biegacza, ale również sprawienia, by biegał szybciej, bez względu na dystans, na którym startuje.

Rozpoczęli pracę analizując naukowe podstawy biomechaniki sprintu. Zgodnie z nimi, by sprinterka klasy trzykrotnej medalistki Mistrzostw Świata i dwukrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich w biegu na 100 metrów Shelly-Ann Fraser-Pryce mogła pobiec szybciej, należy usztywnić podeszwę buta. Wyobraźmy sobie kij baseballowy: im dłuższy, tym mocniej można uderzyć piłkę. Chodzi tu przede wszystkim o przenoszenie sił. Powód usztywnienia płytki z kolcami na podeszwie jest ten sam: podnosi ono zdolność stopy do przenoszenia siły napędowej na podłoże, co stanowi kluczową składową prędkości biegacza.

Kolekcja Nike 2016Kolekcja Nike 2016 nike.com nike.com

Jednak sztywność to tylko część rozwiązania - but musi być również lekki. Przełomowe narzędzia obliczeniowe do projektowania i możliwość szybkiego drukowania prototypów w technologii 3D pozwoliły zespołowi Nike na uzyskanie idealnej równowagi pomiędzy oczekiwanymi cechami. Stworzono model Nike Superfly Elite - but który pozwolił Fraser-Pryce na "urwanie" 0,013 sekundy, co stanowi różnicę pomiędzy pierwszym a czwartym miejscem.

Chcąc spełnić oczekiwania dotyczące szybkości, projektanci zastanawiali się, czy rozwiązanie zastosowane w płytce Superfly Elite można przenieść na wszystkie modele lekkoatletyczne. Zauważyli, że wraz ze wzrostem dystansu prędkość mniej zależy od sztywności a bardziej od wytrzymałości, przez co silniejszy akcent należy kłaść na amortyzację. To samo dotyczy cholewek: o ile bieganie na 100 czy 200 metrów wymaga maksymalnego dopasowania i bardzo silnego trzymania stopy, w bieganiu długich dystansów istotna jest przewiewność. Podsumowując: każdy but to coś więcej niż tylko suma jego elementów składowych. To spójny system zapewniający odpowiednią prędkość.

Nuda w szafie? Nigdy więcej! Zobacz, w czym można biegać w tym sezonie!