Słuchawki do biegania. Jak wybrać najlepszy model?

Wybór najlepszych słuchawek do biegania nie jest prosty. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które różnią się wykonaniem, wyglądem oraz ceną. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając słuchawki do biegania.

Słuchawki do biegania - jak wybrać najlepsze?

Czas spędzony na treningu biegowym to chwila tylko dla nas, sam na sam ze sobą i swoimi myślami. Wiele osób nie wyobraża sobie tych chwil bez muzyki, która uprzyjemnia trening. Zastanawiając się nad wyborem najlepszych słuchawek warto sięgnąć po te, które do sportu są rzeczywiście przeznaczone. Powinny być one wytrzymalsze, niż zwykłe słuchawki, bo muszą znosić ciągłe zmiany pozycji i chociażby działanie potu, a co najważniejsze nie mogą wypadać z ucha. Nic tak nie denerwuje na treningu jak co chwila wypadające z ucha słuchawki albo sprzęt, który łatwo się psuje i przerywa dźwięk. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze słuchawki do biegania.

Budowa i kształt słuchawek do biegania - mamy w uproszczeniu do wyboru 3 opcje:

- słuchawki douszne, kanałowe, które przez swój odpowiednio wyprofilowany kształt powinny mocno siedzieć w małżowinie;

- słuchawki z zausznikiem , które to trzymając się od zewnętrznej strony gwarantować powinny to, że słuchawki nie przesuną się w trakcie biegu;

- słuchawki z "pałąkiem" noszonym na głowie lub na szyi; z jednej strony tradycyjne rozwiązanie, z drugiej wmontowany w pałąk panel do obsługi telefonu i słuchawek to inna jakość sprzętu.

Słuchawki dla biegaczySłuchawki dla biegaczy Polska Biega

Trzeba poszukać swojego ulubionego rozwiązania. Jeśli mamy możliwość przymierzenia paru modeli warto z tej opcji skorzystać. Podskoczyć parę razy, przebiec się kawałek po sklepie, energicznie pokręcić głową. Tak, żeby mieć pewność, że słuchawki dobrze się trzymają głowy. Wybierzmy też taki model, który w zestawie będzie mięć wymienne końcówki wkładane do ucha. Im więcej kształtów do wyboru otrzymamy od producenta, tym większe szanse, że znajdziemy dla siebie model idealny.

Dla każdego inne rozwiązanie będzie optymalne. Warto więc popróbować i poszukać słuchawek, która zagwarantują nam największy komfort w trakcie biegu.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Kolejny podział słuchawek do biegania to słuchawki przewodowe i słuchawki bezprzewodowe. Te, które łączą się z naszym telefonem za pomocą kabla są przeważnie tańszym rozwiązaniem, jednak kabel jest kolejną rzeczą, która może rozpraszać, przesuwać się i odkręcać.

Słuchawki do biegania. Jak wybrać właściwy model?Słuchawki do biegania. Jak wybrać właściwy model? Shutterstock

Słuchawki bezprzewodowe kosztują niestety trochę więcej, jednak są wygodnym rozwiązaniem. Trzeba tylko pamiętać o ich ładowaniu, żeby nie robić tego w panice na ostatnią chwilę przed wyjściem na trening. W większości modeli łączą się ze sprzętem za pomocą technologii Bluetooth, dzięki czemu można je sparować z różnymi typami urządzeń. Zasięg działania powinien wystarczyć nawet na parę metrów i pozwalać na swobodne prowadzenie rozmów.

Pot, woda... czy słuchawki wodoodporne to konieczność?

Deszcz, pot, napoje... Słuchawki do biegania muszą sporo znieść. Nawet jeśli nie biegasz w ulewy, nigdy nie wiesz kiedy w trakcie treningu zaskoczy cię deszcz. Dodatkowo pot nie ułatwia zadania. Wybierając sprzęt warto wybrać słuchawki wodoodporne. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się zakupionym gadżetem i lepszą jakością dźwięku. yurbuds  inspire 400yurbuds inspire 400 Filip Wołowski

Bardzo wysoką jakością dźwięku wyróżniają się testowane przez nas słuchawki Yurbuds Inspire 400. Dźwięk sygnowany marką JBL, dobre wykonanie i wodoodporność to cechy tego modelu. Cały test dostępny TUTAJ .

Muzyka do biegania - czego słuchają polscy biegacze? >>

Muzyka do biegania. 8 motywujących przebojów, które dodają sił >>

Przewiń, ogrzej głowę, zatrzymaj, połącz, zmierz tętno, czyli nie tylko odtwarzanie muzyki

Zmiana piosenki, przewijanie, odbieranie rozmów, ściszanie, pogłaśnianie... słuchawki do biegania nie tylko mają odtwarzać muzykę, mają też wiele innych, dodatkowych funkcji.

Monster iSport IntensityMonster iSport Intensity Monster iSport Intensity

Prostsze modele nie będą miały żadnego panelu do obsługi telefonu, jednak im wyższy model tym na więcej działań pozwoli nam przełącznik umiejscowiony na kablu lub pałąku. Kupując słuchawki, warto pomyśleć wcześniej na jakich funkcjach nam zależy, a bez jakich się obejdziemy. Czy zależy nam na odbieraniu rozmów czy może wolimy, żeby nikt nam w czasie treningu nie przeszkadzał?

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są słuchawki, które pełnią funkcję pulsometru. Nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, ale osoby, które nie lubią biegać z pasem HR na klatce piersiowej mogą być nim zainteresowane.

Jabra Sport PulseJabra Sport Pulse PolskaBiega.pl

Modelem mierzącym puls jest np. model Jabra Sport Pulse . Ma on wbudowany w jedną ze słuchawek optyczny pulsometr i w opinii naszych testerów jego pomiary nie różnią się od wskazań topowych zegarków z pulsometrem. Cały test słuchawek z pulsometrem można przeczytać TUTAJ.

Miłośników gadżetów mogą także zainteresować czapki i opaski, które mają wbudowane słuchawki. Ciepło i muzyka gwarantowane.

Są też dostępne na rynku słuchawki biegowe zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Takim modelem są m.in. słuchawki przewodowe KOSS FitClips. Sprawdźcie jak wypadły w naszym teście.

Słuchawki do biegania KOSS  FitClipsSłuchawki do biegania KOSS FitClips Słuchawki do biegania KOSS FitClips Słuchawki do biegania KOSS FitClips

Ceny słuchawek do biegania

Ceny, tak samo jak w przypadku innych sprzętowych akcesoriów, mają bardzo szeroki zakres. Zależnie od tego jak zaawansowany i markowy model wybierzemy możemy na słuchawki przeznaczyć od 29 zł za najprostsze modele do 799 zł za słuchawki mierzące puls.

Najlepsze słuchawki do biegania - jak wybrać te idealne?

Nie ma słuchawek idealnych dla każdego. Tutaj podobnie jak z butami biegowymi to bardzo indywidualna kwestia. Przed zakupem warto pomyśleć na jakich funkcjach nam zależy, sprawdzić, który kształt najlepiej nam pasuje i wybrać takie, które będą najwygodniejsze!

PRZECZYTAJ TESTY SŁUCHAWEK DO BIEGANIA:

Jabra Sport Pulse - słuchawki z pulsometrem [TEST] >>

Słuchawki do biegania KOSS FitClips dla kobiet [TEST] >>

Monster iSport Intensity - słuchawki dla biegacza [TEST] >>

Yurbuds Inspire 400 - słuchawki dla ludzi z żelaza [TEST] >>

Zobacz wideo

Buty do biegania dla początkujących. Przegląd modeli do 229 zł