Lekka, oddychająca i szybkoschnąca - to są najważniejsze atuty bielizny termoaktywnej. Powszechnie uważa się, że bielizna przydaje się tylko zimową porą, jako jedna z warstw. Tymczasem jest to produkt uniwersalny, który można stosować od jesieni do wiosny, a nawet latem w przypadku chłodnych poranków.
Aby bielizna spełniła swoje zadanie, musi być przylegająca do ciała. Z racji na elastyczność, nie krępuje ruchów, wręcz staje się tzw. "drugą skórą". Oddychalność tkaniny jest oczywiście zależna od jakości danego materiału, zatem nie warto w tym aspekcie oszczędzać. Dobra bielizna termoaktywna posłuży nam kilka sezonów. Wysokiej jakości produkt będzie chronił nas przed chłodem, skutecznie odprowadzał pot i w rezultacie zmniejszy ryzyko przeziębienia.
Jak używać bielizny termoaktywnej? Jesienią i wiosną bluza należąca do kategorii bielizny termoaktywnej może stanowić jedyną warstwę, ewentualnie używaj jej w konfiguracji: bluza + cienka wiatrówka. Zimą, w zależności od temperatury, może być stosowana jako jedna z trzech warstw: bielizna+cienka bluza+wiatrówka.
Jednak bielizna bieliźnie nierówna. Poszczególne bluzy różnią się splotem, elastycznością, jakością. Dobra bielizna termoaktywna powinna być bardzo elastyczna, przylegająca do ciała, najlepiej o różnorodnym splocie (grubsza w miejscach najbardziej narażonych na chłód np. w okolicach klatki piersiowej). Zwróć uwagę, czy jest pozbawiona szwów lub posiada płaskie szwy. W przeciwnym razie bielizna założona na gołą skórę będzie drapać i ocierać skórę.
CRAFT Be Active Extreme Windstopper
ASICS LS Top
Kompresyjna koszulka z długim rękawem Asics. Może śmiało pełnić rolę pirewszej wrastwy - bielizny termoaktywnej. Wykonana z zastosowaniem technologii InnerMuscle czyli stref kompresji, które mają na celu wsparcie postury podczas biegu, oraz zredukowanie zmęczenia mięśni. Ten konkretny produkt pomaga utrzymać prostą sylwetkę, co przekłada się na możliwość bardziej swobodnego i efektywnego oddychania.
Elastyczny materiał znakomicie dopasowuje się do sylwetki oraz odprowadza wilgoć i utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. Bezszwowe wykonanie zapewnia ochronę przed podrażnieniami.
Brubeck Dry
Bluza DRY typu 1st layer z długim rękawem wykonana w technologii bezszwowej, z dwuwarstwowej, oddychającej dzianiny. Warstwa wewnętrzna odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, nawet podczas intensywnego wysiłku. Warstwa zewnętrzna pełni funkcję termoizolacyjną. Chroni przed przenikaniem chłodnego powietrza do wewnątrz oraz przed naturalną utratą ciepła. Specjalne strefy o podwyższonym stopniu wentylacji w miejscach o wzmożonej potliwości. Dzianina hamuje powstawanie brzydkich zapachów. Bluza o szerokim zastosowaniu, do całorocznego użytku, polecana w szczególności do biegania oraz innych aktywności na powietrzu w okresach przejściowych: wczesną wiosną i późną jesienią.
Wiatrówka to obowiązkowe wyposażenie każdego biegacza. Nie tylko chroni przed wiatrem, ale jest również przydatna, gdy pada deszcz. To także dodatkowa warstwa chroniąca przed chłodem.
Na rynku są różne rodzaje kurtek do biegania - ocieplone lub cienkie, z membraną wodoodporną i bez. W sezonie wiosenno-letnim przyda się wiatrówka lekka, cienka, oddychająca. A co podczas biegania w deszczu? Spokojnie. W czasie biegu chłodne krople są często ukojeniem dla rozgrzanego ciała. Problemem może być jedynie rzęsisty deszcz. W takim wypadku albo sięgamy po "cięższą artylerię" odzieżową, albo zwyczajnie próbujemy przeczekać załamanie pogody.
New Balance WRJ4121
Kurtka do biegania New Balance wykonana z nylonu o zwiększonej odporności na wilgoć. Kurtka posiada kaptur ze ściągaczem oraz dwie kieszenie zasuwane na zamek. Wyjątkowo lekki materiał wykonany w technologii Lighting Dry zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wilgoci na zewnątrz odzieży oraz szybkie schnięcie materiału.
NEWLINE Visio Jacket
CRAFT Active Run Jacket
Lekka, komfortowa damska kurtka do biegania. Odpinana na pełny zamek, dwie zapinane na zamek kieszenie, regulacja w pasie, wyjście na kabelek od słuchawek. Po bokach kurtki wstawki z elastycznego materiału, wykończenie tasiemką mankietów i stójki, z tyłu kurtki panel wentylacyjny, materiał chroni przed deszczem (DWR) i wiatrem
Chusta wielofunkcyjna to mistrzyni uniwersalności. Lekka, poręczna (w każdej chwili można ją schować do niewielkiej kieszonki), szybkoschnąca. Zazwyczaj używa się jej jako komin na szyję (zamiast szalika), opaskę lub chustkę na głowę. Idealna podczas chłodnych, jak i ciepłych dni. Dodatkowo jest to produkt, który prawidłowo użytkowany wytrzyma kilka, jak nie kilkanaście sezonów.
Chusta inov-8 wrag
BUFF Half Anton
Początkowo w rękawkach widziało się głównie elitę, obecnie dla wielu amatorów to jeden z produktów pierwszej potrzeby. Używa się ich przede wszystkim podczas startów, które zwykle odbywają się o poranku. Chłodne powiewy o 8 rano kuszą, aby założyć bluzę, jednak dobrze wiemy, że po 2-3 kilometrach mamy ochotę zrzucić z siebie tą dodatkową warstwę. Rękawki zakładamy zazwyczaj w parze z koszulką z krótkim lub długim rękawem. W razie potrzeby możemy je w każdej chwili zdjąć i schować do kieszonki. Produkt jest lekki i szybkoschnący, świetnie sprawdza się także jako warstwa grzewcza podczas jazdy rowerem, a nawet podczas pieszych lub biegowych wypraw górskich.
Rękawki termoaktywne biegowe Arms XQ-2 Energy Accumulator Summer Light X-Bionic
BROOKS DASH ARM WARMER
Biegowa czapeczka z daszkiem nie tylko uchroni nas przed promieniami słonecznymi. To również wspaniała broń przed zacinającymi na twarz kroplami deszczu. Kupujmy czapeczki lekkie, sportowe, "oddychające". Unikajmy produktów z bawełny, gdyż słabo odprowadza wilgoć w porównaniu z nowoczesnymi materiałami.