Historia trzech pasków, czyli skąd się wzięło logo firmy adidas

Cholewka z płótna wojskowego namiotu i podeszwa z uszczelki - tak wyglądały pierwsze modele tenisówek Adolfa Dasslera, twórcy firmy adidas. Obecnie trzy paski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

Zaczęło się bardzo niepozornie. Zaraz po zakończeniu I wojny światowej mieszkaniec bawarskiego miasteczka, bezrobotny Adolf (Adi) Dassler, musiał się czymś zająć, by zarobić na życie. Zaadoptował małą pralnię swojej matki na warsztat, w którym wprawiał się w szyciu butów sportowych dla dzieci i młodzieży. Cholewkę tenisówek szył z płótna wojskowego namiotu, a podeszwę tworzył z uszczelki od zbiornika na paliwo. W 1924 roku dołączył do niego brat - Rudolf. Firmę zarejestrowali pod nazwą Gebrüder Dassler OHG. Firma doskonale się rozwijała, na początku lat 30-tych bracia mieli pod sobą ok. 70 pracowników.

Farbyka Gebruder DasslerFarbyka Gebruder Dassler  adidas adidas

Na przekór Hitlerowi

Adolf był fanem sportu. Jego marzeniem było, aby lekkoatleci brali udział w zawodach w jego butach. Udało się. Linda Radke zdobyła złoty medal w biegu na 800 metrów, startując w obuwiu Dasslerów. Był to 1928 rok, Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie.

Jedne z pierwszych butów obecnej firmy adidasJedne z pierwszych butów obecnej firmy adidas  adidas adidas

Rok 1936. Letnia Olimpiada w Berlinie, gdzie wielką gwiazdą okazał się Jessie Owens. Czarnoskóry biegacz z USA zdobył cztery złote medale, ku niezadowoleniu Adolfa Hitlera. Miał na sobie lekkie, ważące raptem 169 gramów buty do biegania od Dasslerów.

ADISTAR RAVEN BOOST. BUT DO ZADAŃ SPECJALNYCH [TEST]

Od niemieckiej armii do Emila Zatopka

Po wybuchu II wojny światowej, Adi zaczął szyć buty dla niemieckiej armii i drogi braci rozstały się na kilka lat. Po zakończeniu wojny, Adolf i Rudolf próbowali znów działać razem, niestety między nimi coraz częściej pojawiały się konflikty. W 1948 roku założyli dwie oddzielne firmy - Rudolf swoją nazwał Ruda (z czasem zmienił na Puma), a Adi - adidas.

JAKIE BUTY NA MARATON? [PRZEGLĄD MODELI]

W tamtych czas wszystkie buty sportowe wyglądały tak samo: wykonywane były z ciemnej, jednolitej skóry, po bokach buta w celu wzmocnienia wszywano skórzany pasek. Adi przyjrzał się swoim pracownikom i stwierdził, że trudno mu nawet z niewielkiej odległości odróżnić swój produkt od produktów innych firm. W związku z tym postanowił pomalować boczne, skórzane paski na biało. Dlaczego akurat trzy? Dwa wykorzystywano jeszcze za czasów Gebruder Dassler, a cztery wydawały się mało przejrzyste.

W 1948 Adi zawarł umowę z Emilem Zatopkiem, by biegał w jego butach. To był strzał w dziesiątkę. W 1952 Zatopek na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach wybiegał cztery medale (jednak aby nie narażać się komunistycznym władzom, jego buty miały tylko dwa paski. Emil chciał uniknąć problemów związanych ze współpracą z kapitalistyczną firmą). W biegu na 5000 m brązowy medal zdobył Herbert Shade, który również miał na sobie buty firmy adidas.

Buty firmy adidas wyprodukowane w 1948 rokuButy firmy adidas wyprodukowane w 1948 roku  adidas adidas

W Helsinkach Adi odkrył jednak, że trzech pasków używa też druga, bardzo popularna w tamtych czasach firma obuwnicza - Karhu. Adi postanowił działać. Zaraz po Igrzyskach zaprosił menedżerów firmy na rozmowę i poprosił o prawo do wyłączności wykorzystywania trzech pasków. Przedstawiciele Karhu zgodzili się, w zamian za niewielką sumę pieniędzy.

Adolf DasslerAdolf Dassler  adidas adidas

Adi Dasler musiał być niezwykłym człowiekiem pod względem przedsiębiorczości. Jeździł po świecie, docierał do takich sław jak Muhammad Ali czy Franz Beckenbauer. Wsłuchiwał się w potrzeby największych gwiazd sportu i obdarowywał je specjalnie dopasowanymi butami. W 1960 roku 75 proc sportowców startowała na Igrzyskach Olimpijskich w jego obuwiu.

Adolf zmarł w 1978 roku, w wieku 78 lat.

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.