Seria suplementów ?The RUN", czyli pastylki dla biegaczy [TEST]

Wśród wielu dostępnych na rynku odżywek i preparatów pojawiła się ciekawa propozycja firmy Healthy Food Park. Sprawdziliśmy jak działa i czy warto z niej korzystać.

Seria "the RUN" składa się z 5 preparatów przeznaczonych (pomimo swojej nazwy) nie tylko dla biegaczy, ale każdej osoby, która regularnie, aczkolwiek raczej amatorsko trenuje sport wysiłkowy (bieganie, kolarstwo, triathlon, kajakarstwo)

Cała seria składa się z następujących elementów:

The Run ONE - wspomagający pobudzenie organizmu, zalecany do spożycia rano (1 kapsułka). Zawiera ekstrakt z korzenia żeń-szeń w umiarkowanej ilości (niska zawartość ginsenozydów) w porównaniu z innymi preparatami żeń-szeniowymi oraz odpowiednią porcję witamin (na poziomie 100% zalecanego dziennego spożycia) A, B1, B2, B6, B12, C, PP (niacyna), biotynę, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Dodatkowo zawiera ekstrakt z korzenia różeńca górskiego - rośliny o właściwościach antystresowych i antydepresyjnych.

The Run ENERGIA - wspomagający "zwiększanie energii przed treningiem" zalecany do spożycia przed wysiłkiem (1 tabletka).

Jest to preparat zawierający przede wszystkim kreatynę i L-Karnitynę - znane dobrze wszystkim osobom stosującym suplementację w sporcie. Dodatkowo preparat zawiera wyciągi z Yerba mate i owoców głogu poprawiających funkcjonowanie układu krwionośnego i serca.

The Run ELEKTROLITY - wspomaga uzupełnienie poziomu elektrolitów, do spożycia po wysiłku (2 kapsułki). Zawiera potas, chlorek i sód, dzięki czemu pomaga zachować właściwe ciśnienie krwi, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

The Run REGEN+FLEX - wspomaga regenerację stawów i ich chrząstek, do stosowania na wieczór lub po prostu na koniec dnia. Zawiera glukozaminę oraz chondroitynę. Dodatkowo ekstrakt z imbiru, wpływający na ruchomość stawów, witaminę C, oraz hialuronian sodu, które wchodzą w skład chrząstki stawowej.

The Run RELAX - wspomaga wieczorne/nocne wyciszenie organizmu, do stosowania na noc (1 tabletka). Zawiera magnez i potas oraz witaminę B6, działające na układ nerwowy i odpowiadające za równowagę elektrolitową oraz co istotne wyciąg z melisy lekarskiej.

Producent zaleca stosowanie kuracji przez 5 miesięcy w połączeniu z ćwiczeniami i zdrową dietą. Ja testowałem ją póki co przez 5 tygodni. Oto moje wrażenia.

DIETA NA BRZUCH. SZEŚCIOPAK WYRABIAMY W KUCHNI! >>

Pierwsze wrażenie z serii the RUN

Sama koncepcja serii suplementów przeznaczonych dla biegaczy i składającej się z 5 elementów jest moim daniem bardzo dobra. Można stosować wszystkie bądź wybrane w zależności od indywidualnych potrzeb.

Czytelne zróżnicowanie kolorystyczne opakowań pomaga łatwo sięgać po właściwy preparat na daną porę dnia czy okoliczności treningowe: "Żółte na rano, czerwone przed treningiem, a te niebieskie przed snem" - wymienione kolory nie są barwami tabletek i kapsułek (a szkoda ? ), ale kodami kolorystycznymi na opakowaniach.

Suplementy dla biegaczySuplementy dla biegaczy Filip Wołowski

Stosowanie:

Istnieje zapewne mnóstwo opinii na temat tego czy suplementy diety "działają" czy nie, czy lepsza jest suplementacja naturalną czy jednak trzeba się wspierać tabletkami.

Ja staram się mieć podejście zrównoważone - staram się dobrze odżywiać, ale zdaję sobie sprawę, że potrzebuję dodatkowego źródła witamin i minerałów, że o właściwościach różnych "specjalnych" roślinek (żeń-szeń, głóg, melisa, yerba mate etc) nie wspomnę.

Po około miesiącu stosowania za cała pewnością żaden z preparatów nie miał negatywnego wpływu na mój organizm, za to kilka miało bardzo dobry:

poranny żeń-szeń - dobrze się czuję po tego typu preparatach, dają mi lekkiego porannego "kopa" przydatnego nie tylko na trening, ale generalnie w codziennym funkcjonowaniu. Pewnie część z tego to efekt placebo, ale pożądany. Wiem natomiast, że są preparaty o wyższej zawartości ekstraktu z korzenia co stanowi pewien minus dla the RUN

melisa na noc - znów być może sugestia, ale to mój ulubiony preparat z serii - magnez + melisa po wieczornym zażyciu dawały mi poczucie, że lepiej zasypiam i lepiej się regeneruję w nocy przez co rano byłem lepiej wypoczęty.

elektrolity po wysiłku - wygodne i przydatne. Zamiast wlewać w siebie kolejne porcje "jakiegoś" płynu (nie zawsze smacznego) wolę przyjąć 2 tabletki i popić dużą ilością wody, którą najbardziej lubię po wysiłku.

Jeśli chodzi o preparat z L-karnityną - zdania na temat jej właściwości są podzielone. Ja raczej wierzę (lub chcę wierzyć) w jej właściwości przyspieszające spalanie tłuszczu i uwalniające energię. Dawka w the RUN umiarkowana, efekt też, ale brak skutków ubocznych.

Najmniej mojego entuzjazmu budzi Regen + Flex gdyż akurat w ten rodzaj suplementacji wierzę najmniej. Nawet przy regularnym stosowaniu trudno zobaczyć efekt po 1 miesiącu. Wstrzymam się zatem od głosu.

Ogólna ocena na 7/10.

DIETA OKOŁOSTARTOWA. CO JEŚĆ, ŻEBY NIE PRZEGRAĆ? >>

Zdrowy sposób na życieZdrowy sposób na życie Fotolia

Zalety:

Dla mnie zaproponowanie wyspecjalizowanej serii stanowi dużą zaletę. Jeśli ufam producentowi (a to osobny temat) i jeśli skład jest potwierdzony przez specjalistów jako optymalny (także osobny temat) to chętnie będę po tego typu rozwiązanie.

Jest wygodne i nowoczesne.

Wady:

- relatywnie wysoka cena jeśli wziąć pod uwagę dokładną zawartość poszczególnych "aktywnych" składników np. ginsenozydy, ekstrakty z yerba mate, głogu

- Preparat "Elektrolity" - przyjmuje się w ilości 2 kapsułek (dziennie) pozostałe w ilości 1 , co sprawia, że ważny element serii kończy się szybciej

Co można by zrobić inaczej:

- trochę lepszy (bogatszy) skład niektórych preparatów - żeń-szeń, L-karnityna, kreatyna

- pakowanie w blistry, a nie w plastikowe buteleczki sprawiłoby, że preparaty zajmowałyby mniej miejsca w podróży np. weekendowe zawody - nie trzeba by wozić ze sobą całego zestawu.

- ew. większe zróżnicowanie samych tabletek i kapsułek by rozpoznawać je "bez opakowania"