ASICS GEL-Kayano 22 - wygoda ponad wszystko [TEST]

GEL-Kayano 22 to kolejna odsłona kultowego modelu ASICS. Słowa, które najczęściej wypowiadają testerzy poprzednich modeli to komfort, amortyzacja i stabilizacja. Dokładnie tak samo jest w przypadku najnowszej wersji. To świetne buty, choć nie dla każdego.

Przebiegłeś 3 kółka wokół bloku, potem pierwsze kilometry, może jakiś bieg uliczny na 5 i 10km. Twoim celem jest półmaraton za kilka miesięcy, a później kto wie, maraton? Może nawet masz połówkę już za sobą i teraz w Twojej głowie tylko magiczne 42,195 km? Biegasz w trampkach, butach biegowych z dyskontu lub firmowych biegówkach, ale coś Ci nie leży, gdzieś uwiera i ogólnie "to nie to". Jeśli do tego potrzebujesz nieco większej amortyzacji to ten test jest napisany właśnie dla Ciebie.

Moje pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka - rewelacja! "Jeśli wygląd i użytkowanie są na tym samym poziomie to jest dobrze" - pomyślałem, widząc jaskrawożółte buty ASICS. Zdecydowanie wyróżniają się wśród innych modeli i widać je z daleka.

Poza kolorem uwagę przyciąga gruba podeszwa, zapewniająca solidną amortyzację. Wielkość i budowa od razu sugerują przeznaczenie - trening i dłuższe wybiegania. But jest sztywny w tylnej części, ale bardzo elastyczny w przedniej. Przyznam szczerze, że byłem mile zaskoczony tą właściwością, zarówno przy pierwszych oględzinach, jak i w trakcie biegania.

ASICS GEL-Kayano 22ASICS GEL-Kayano 22 Kornel Pawlik

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego - racja. Moim zdaniem ASICS GEL-Kayano 22 nie nadają się do szybkiego biegania w 3.30/km i szybciej. Amortyzacja, którą doceniamy z w czasie długiego treningu może przeszkadzać biegowym wycinakom w urywaniu cennych sekund. Nie do tego jednak te buty zostały stworzone. Testowany przeze mnie model tak bardzo przypadł mi do gustu ponieważ:

- mam szeroką stopę, a mimo to nie było ciasno

- jestem pronatorem (silna pronacja) i potrzebuję mocnego wsparcia

- kostki uciekają mi do wewnątrz i trzeba je stabilizować

- jestem z tych lepiej zbudowanych - amortyzacja jest wskazana

- biegam po różnych nawierzchniach, od tartanu, przez leśne ścieżki po asfaltowe i brukowane ulice i chcę mieć jedne, uniwersalne buty - wystarczy, że moja dziewczyna ma ich dużo :)

Z powyższych cech wyłania się obraz biegacza jakich wielu - dlatego właśnie uważam, że ASICS GEL-Kayano 22 przypadną do gustu nie tylko mi.

Wrażenia z biegania

Nie będę ukrywał, że pierwszy bieg w nowych butach nie przypadł mi do gustu. Nie była to jednak sprawka obuwia. Nie mogąc doczekać się pierwszego testu wybrałem się na rundkę po osiedlu, gdy za oknem było 36 stopni. Uff jak gorąco - tego lata powtarzane chyba zbyt często. Stopy, bo na nich skupiałem się podczas biegu, cierpiały, ale i tak dużo mniej niż w moich dotychczasowych butach. Wentylacja, co potwierdziły późniejsze testy w "chłodniejszych" +20 stopniach, jest na wystarczającym poziomie. Stopień przewiewności butów będzie idealny w okresie jesienno-wiosennym, gdy na dworze jest "nie wiadomo jak".

Wentylacja - 4/5

Sztywność - 4/5

ASICS GEL-Kayano 22ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22

Podczas pierwszego biegania miałem też wrażenie skakania po poduszce, która po nadepnięciu powoli wypuszcza z siebie powietrze otulając stopę. Było to nieco irytujące, ale już po 10-15km buty się "ułożyły" i amortyzacja zaczęła spełniać swoje zadanie w 100%. ASICS GEL-Kayano 22 to któreś już z kolei moje biegowy buty, ale pierwsze z tak dużą amortyzacją. Do tej pory nieco się jej obawiałem. Niesłusznie - duża amortyzacja w przypadku tego modelu nie przeszkadzała mi w czuciu nawierzchni, po której biegnę. Mimo miękkości pod stopami miałem wrażenie, że czuję każde źdźbło trawy i najmniejsze rozdeptywane patyczki - rewelacja dla osób, które lubią czuć grunt.

Amortyzacja - 5/5

Przyczepność - 5/5

Trzymanie stopy i stabilizacja - wzorowo. W zasadzie od pierwszego założenia but świetnie leży. W czasie biegania stopa nie myszkuje po bucie. ASICS GEL-Kayano 22 są jednak dosyć szerokie, więc polecam je osobom o stopach normalnych lub szerokich. Co ważne, od samego początku czułem się w nowych butach pewnie. Mimo skłonności do skręceń stawu skokowego ani razu nie miałem sytuacji kryzysowej, a kilka treningów zrobiłem po słabej jakości leśnych ścieżkach i szutrówkach. Szeroka podeszwa i sztywny zapiętek zapewniają taką stabilizację, że testowane buty zabrałem nawet na pieszo-biegową eksplorację Gór Stołowych.

Stabilizacja - 5/5

Trzymanie stopy - 5/5

ASICS GEL-Kayano 22ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22

Świetna amortyzacja i doskonała stabilizacja na szczęście nie odejmują dynamiki. Na tartanowym stadionie buty nie były oczywiście szybkie jak kolce, ale do babcinych kapci też było im daleko. Stadion OSiR Ursus jest zdecydowanie miękki i w zwykłych butach biegało mi się po nim trochę jakbym miał sprężyny w nogach. ASICS GEL-Kayano spisywały się w tych warunkach znakomicie - było dynamicznie i na tyle wygodnie, że tylko nuda biegania w kółko powstrzymała mnie od wykręcania kolejnych kilometrów.

Wygoda - 5/5

Dynamiczność - 3/5

ASICS GEL-Kayano 22ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22 ASICS GEL-Kayano 22

Wygoda - to jest słowo klucz po moim teście ASICS GEL-Kayano 22. Biega się w nich dobrze po każdej nawierzchni, ale najlepiej spisują się na drogach asfaltowych, szutrówkach i w lekkim terenie. Im dłuższe wybieganie planujemy, tym bardziej decyzja o wyborze butów powinna kierować się w stronę testowanego przeze mnie modelu.

Długie wybiegania - 5/5

Codzienne treningi - 5/5

Trening szybkościowy - 2/5

Maraton - 4/5

Krótsze zawody - 3/5