Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. To powiedzenie jak ulał pasuje do butów do biegania. Jeden ma lekką nadwagę i wzrostem zbliża się do 2 metrów. Drugi waży niewiele ponad 50 kg i startuje głównie na 5 i 10 km. Inny biegacz ma przeszłość z bieżni i biega ze śródstopia pięknie niczym sarenka. Dlaczego takim wstępem rozpoczynam test butów ASICS GEL-Stratus 2?
Przede wszystkim dlatego, że nie jest to but szyty na moje potrzeby. Raz, że jestem raczej lekka - ważę 50 kg. Dwa, że przez lata trenowałam 400m, więc moje stopy bardziej lubią się z butami o małej amortyzacji niż "poduszkowcami".
ASICS GEL-Stratus 2 to buty dość masywne i ciężkie. To oczywiście moja subiektywna opinia, wyrażona na podstawie porównania z butami, w jakich trenuję na co dzień (których waga raczej rzadko przekracza 250g przy rozmiarze 40-40,5). GEL-Stratus 2 są dość sztywne i zabudowane, sznurowane standardowo. Już zanim je założyłam, zaczęłam się obawiać o wentylację tego modelu - zabudowana cholewka w połączeniu z czarnym kolorem nie wróżą nic dobrego, szczególnie w upalne dni. Patrząc na podeszwę wiesz, że będzie ci w nich miękko i że to buty przeznaczone na asfalt. Jest jeszcze jedna kwestia, która zwróciła moją uwagę - Stratusy "dwójki" wyglądają na dosyć szerokie.
ASICS GEL-Stratus 2 ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2
Przymierzam. Czuję, że mam na nogach wygodne, miękkie buty do treningu. Dla mnie na pewno nie na zawody, wolę bardziej odchudzone modele. Czuję się trochę jak na poduszkach - dawno nie miałam na nogach tak miękkiego buta! Trzymanie stopy i stabilizacja niczego sobie. Sprawdźmy je w akcji!
Stabilizacja - 4/5
Trzymanie stopy - 4/5
Możemy sobie oglądać, mierzyć, ale dopóki nie przebiegniemy kilkudziesięciu km tak naprawdę nie poznamy buta. Czasami pierwsze wrażenie nie jest najlepsze, a z każdym treningiem but odkrywa przed nami swoje zalety. Bywa oczywiście także odwrotnie.
ASICS GEL-Stratus 2 ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2 uważam za buty treningowe przeznaczone do długich, spokojnych rozbiegań, czy klasycznego BC1, także przeplatanego luźnymi rytmami. Podczas takich treningów buty sprawdzają się dobrze. Dają poczucie wygody - nawet na treningach powyżej 20km. Duża amortyzacja jest tutaj niewątpliwym atutem. Niestety jeśli chcemy wyraźnie przyspieszyć, np. podczas treningów interwałowych, gdzie rozwijamy prędkości poniżej 4 minut/km, ten model ASICS wydaje się być zbyt toporny. Dynamika jest na przeciętnym poziomie. Budowa podeszwy wymusza bieg z wykorzystaniem pięty, co w przypadku lekkich i szybszych biegaczy jest wyraźnie odczuwalne. I raczej nie jest zaletą.
Amortyzacja - 5/5
Dynamiczność - 2/5
Buty są przeznaczone do nawierzchni asfaltowych, ale sprawdzają się również na leśnych ścieżkach. Duża ilość pianki dobrze amortyzuje, gdy trafimy na wystający korzeń. Z ASICS GEL-Stratus 2 nie musisz rezygnować z biegania podczas deszczu - podeszwa zapewnia wystarczającą przyczepność, choć nie przesadzałabym z prędkościami na mokrych chodnikach.
Sztywność - 3/5
Przyczepność - 3/5
ASICS GEL-Stratus 2 ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2
Model Stratus 2 ma jedną niewątpliwą wadę - jest nieprzewiewny. Miałam okazję biegać w tych butach w trakcie letnich miesięcy, dzięki czemu z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w upalne, a nawet ciepłe dni już po kilku kilometrach czujemy dyskomfort. Z drugiej strony - może to być zaleta w czasie chłodnych, jesiennych miesięcy. "Pluszowy" język jest za to wygodny, nie ociera i się nie przesuwa.
Po kilku treningach buty zaczęły mnie ocierać na palcu lewej stopy. Ocieranie o skórę było na tyle duże, że spowodowało ranę i krwawienie. I to wszystko podczas spokojnego rozbiegania. Winą obarczam przeszycia w przedniej części buta - przy palcach.
Wentylacja - 1/5
Wygoda - 3/5
ASICS GEL-Stratus 2 ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2
ASICS GEL-Stratus 2 polecam osobom poszukującym butów ze sporą amortyzacją i stabilizacją. Ten model na pewno dobrze trzyma stopę (jest przeznaczony do stopy normalnej, ale moja wąska czuje się w nim dobrze). Na biegi górskie i błoto raczej ich nie zabieraj, ale na rozbiegania w mieście - po chodniku lub parkowej alejce - owszem. Nie jest to but na życiówki na krótkich dystansach, bo moim zdaniem jest za mało dynamiczny. To dość uniwersalny but treningowy dla osób ceniących wygodę ponad szybkość.
Długie wybiegania - 5/5
Codzienne treningi - 5/5
Trening szybkościowy - 2/5
Maraton - 4/5
Krótsze zawody - 2/5