ASICS GEL-Hyper Speed 6 - mniej znaczy więcej [TEST]

Szukasz startówki na "piątki" i "dychy"? Jesteś przy tym lekki i szybki? ASICS GEL-Hyper Speed 6 to buty, którym zdecydowanie powinieneś się przyjrzeć.

ASICS - klasyka butów biegowych. Tym razem trafił do mnie model wybitnie startowy - GEL-Hyper Speed 6. Nazwa zwiastuje szybkie bieganie, powinny być więc idealne na środek sezonu startowego.

Pierwsze wrażenia

Kolorystyka buta dość cukierkowa. Być może jest to też element motywujący do szybszego biegu - w czasie moich treningów kilka pszczół i os próbowało mnie zapylić, więc automatycznie przyspieszałem ;)

ASICS GEL-Hyper Speed 6 są niesamowicie lekkie. Waga kuchenna wskazała 172 gramów (w rozmiarze 45 EUR!), po dołożeniu gumek zaciskowych zamiast oryginalnych sznurówek - 180 g.

Niska masa została osiągnięta między innymi przez wgrzanie, zamiast wszycia logo ASICS na bokach cholewki. Nie przesadzono również z amortyzacją. Odpowiada za nią pianka spEVA oraz wtopione ogniwo GEL, podeszwa nie jest więc naszpikowana niezliczonymi patentami.

ASICS GEL-Hyper Speed 6ASICS GEL-Hyper Speed 6 PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Buty wyglądają (zgodnie z nazwą) na hiperszybkie. Smukła i niska cholewka oraz wyrazista kolorystyka robią swoje. Są ładne - trochę jak moje ulubione ASICS GEL-Noosa TRI . Po wyjęciu z pudełka, od razu chce się je włożyć i pędzić po 3:30 min/km! Czas sprawdzić je w boju!

Na nogi! Przymierzamy ASICS GEL-Hyper Speed 6

Po założeniu uczucia miękkości pod stopą nie brakuje, jest komfortowo. Cholewka jest dość ciasna i dobrze opina stopę. W butach startowych często pojawiają się mnie odciski, zwłaszcza na drugim, najdłuższym palcu prawej stopy. Czuję, że tym razem może być podobnie. Pieta usztywniona jest tylko do połowy, więc z pewnością nie będzie problemów z obcieraniem achillesów.

Stabilizacja - 4/5

Trzymanie stopy - 5/5

Wygoda - 3/5

ASICS GEL-Hyper Speed 6ASICS GEL-Hyper Speed 6 PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Biegamy!

Pierwszy trening - 10 km II zakresu + 4 km rozgrzewki i 4 schłodzenia, więc cały trening to 18 km. Tempo części zasadniczej około 3:40 min/km, sucho, asfalt. Już na rozgrzewce czułem, że nogi niemal podskakują. Buty wymuszały bieganie z palców, śródstopia. Mocne lądowanie na pięcie nie jest ich ulubioną techniką. Lekkość robi swoje - prawie nie czuć, że mam je na nogach. Po piątym kilometrze lekko uciska góra śródstopia ale zanadto mi to nie przeszkadza, nadal jest bardzo komfortowo. Jednak już po 14 km nieco czuję, że amortyzacji jest mało.

Amortyzacja - 2/5

Dynamiczność - 4/5

Sztywność - 3/5

Następny poważny sprawdzian - start w triathlonie w Garwolinie. Dystans - sprint, ponad 30 stopni na termometrze, a nawierzchnia to w 70% asfalt, w 30% teren. Mimo, że nie jest to model dedykowany do triathlonu, włożenie butów w 2. strefie zmian trwa tylko kilka sekund. Bieg po mocnym pływaniu i rowerze bieg poniżej 4 min/km nie jest prosty, ale butów niemal nie czuć na nogach - szybkie tempo to ich domena. Również wentylacja jest bez zarzutu. Po 3 km skupiam się na technice i przyspieszam do 3:40 min/km i z radością wyprzedzam rywali. Jest podium (4. open i 1. w kategorii M-30), but się spisał :)

Wentylacja - 5/5

ASICS GEL-Hyper Speed 6ASICS GEL-Hyper Speed 6 Paweł Janiak Paweł Janiak

Kilka dni później postanowiłem sprawdzić ASICS GEL-Hyper Speed 6 w odmiennych warunkach, wybrałem się na interwały w czasie deszczu. Obawiałem się uślizgiwania buta na mokrym asfalcie, i dużych prędkości na zakrętach, jednak miło się zaskoczyłem. Nie czułem nawet minimalnego poślizgu, czego doświadczałem w bardziej amortyzowanych butach. W deszczu wychodzą jednak na jaw minusy mocnej wentylacji - wewnątrz chlupie woda. Po 10 km szybkiego biegania, buty ponownie dają znać o minimalnej amortyzacji, stopy mają dość ubijania. Myślę że na 15 km czy maksymalnie półmaraton chętnie bym je włożył, ale na pewno na nic dłuższego.

Przyczepność - 5/5

Postanowiłem sprawdzić też, jak ASICS GEL-Hyper Speed 6 sprawuje się w terenie. Było lekko i szybko, jednak każdy kamień i korzeń czułem przez cienką piankę. Po 15 km już nie jest miło, aż się prosi wybiec na asfalt i przyspieszyć lub zmienić buty.

Podsumowanie

ASICS GEL-Hyper Speed 6 to superlekki startowy but z minimalną amortyzacją. Zdecydowanie polecam go lżejszym i bardziej doświadczonym zawodnikom, z przeznaczeniem na szybkie treningi i starty na twardej powierzchni.

Długie wybiegania - 1/5

Codzienne treningi - 2/5

Trening szybkościowy - 5/5

Maraton - 2/5

Krótkie zawody - 5/5

TESTER:

Paweł Janiak - wywodzi się z radioorientacji sportowej - jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy w tej dyscyplinie. Medale na imprezach rangi mistrzowskiej zdobywał też w rajdach przygodowych. Debiutował w maratonie z czasem 2:45. Obecnie najczęściej startuje w triathlonie na dystansie sprinterskim i olimpijskim.