Jabra Sport Pulse - słuchawki z pulsometrem [TEST]

Powoli przyzwyczajamy się do zegarków mierzących puls bez pasa na klatkę piersiową. Ale pulsometr w uchu? Tego jeszcze nie było! Przedstawiamy mierzące tętno bezprzewodowe słuchawki Jabra Sport Pulse.

Jabra to firma przez długi czas kojarząca się głównie z zestawami słuchawkowymi do zastosowań profesjonalnych i systemami telekomunikacyjnymi. Jednak od kilku lat firma poszerza ofertę, produkując m.in. słuchawki dedykowane sportowcom. Takim modelem jest właśnie Jabra Sport Pulse - pierwsze na świecie bezprzewodowe słuchawki z wbudowanym pulsometrem!

Konstrukcja słuchawek jest bardzo prosta - są to douszne wkładki połączone kabelkiem z pilotem. Dopasowanie do ucha zapewniają dwie gumki - jedna dokanałowa, druga stabilizująca słuchawkę wewnątrz małżowiny. W opakowaniu znajdziemy po cztery rozmiary każdej z gumek, małą spinkę, pozwalającą skrócić kabel w razie potrzeby, przewód USB do ładowania oraz praktyczne etui do przechowywania. Całe urządzenie jest odporne na pot, kurz, wodę - możemy biegać w najcięższych warunkach, a potem słuchawki zwyczajnie umyć pod kranem. W trakcie testu uczyniliśmy to kilkukrotnie i nie stwierdziliśmy żadnych problemów związanych z zamoczeniem Jabry.

Sam pulsometr umieszczono na lewej słuchawce, w miejscu przylegającym do małżowiny. Pracuje w technologii optycznej - specjalny czujnik bada przepływ krwi w naczyniach włosowatych tuż pod skórą i za pośrednictwem połączenia Bluetooth przesyła dane do naszego smartfona. Warto podkreślić, że pulsometr nie jest dodatkowym elementem dołączanym do słuchawek, ale ich integralną częścią.

Jabra Sport PulseJabra Sport Pulse PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Zmierzony w trakcie testu czas działania słuchawek to ok. 4,5 godziny na jednym ładowaniu baterii (które trwa ok. 1,5 godz.). Maksymalny czas podany przez producenta (5 godz.) jest więc wiarygodny.

Żadnych problemów nie sprawiało też połączenie Bluetooth - parowanie przebiegło błyskawicznie (można do tego wykorzystać NFC), a zasięg jest bliski deklarowanym 10 metrom (w otwartej przestrzeni). Telefon umieszczony w centralnym miejscu średniej wielkości mieszkania umożliwiał bezproblemowe słuchanie muzyki we wszystkich pomieszczeniach.

Wygoda

Jabra Sport Pulse dzięki wspomnianym wyżej gumkom w 4 rozmiarach oferuje bardzo duże możliwości dopasowania. Nikt z trójki testerów nie miał najmniejszego problemu z dostosowaniem rozmiaru do kształtu swojego ucha. Gumki są bardzo miękkie, nie powodują żadnego dyskomfortu. Ich zaletą jest też materiał z którego zostały wykonane - charakteryzuje się on właściwościami bakteriostatycznymi. Słuchawki są bardzo lekkie (ważą zaledwie 16 gramów), w trakcie biegu w ogóle nie czuć ich wewnątrz ucha. W trakcie treningów, niezależnie od tempa biegu (testowane były od długich wybiegań, po szybkie odcinki na bieżni lekkoatletycznej) ani razu słuchawki nie wysunęły się z uszu. Małym mankamentem jest jedynie kabelek łączący słuchawki - przy bieganiu w upale, gdy leje się pot klei się on do karku. Dobre wyregulowanie długości spinką minimalizuje problem, ale nie eliminuje go całkowicie.

Jabra Sport PulseJabra Sport Pulse PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Do sterowania słuchawkami służą 4 przyciski. Trzy z nich znajdują się na pilocie i służą do obsługi muzyki i połączeń. Możemy dzięki nim regulować głośność, odbierać połączenia, zmieniać utwory czy uruchamiać wybieranie głosowe. Czwarty przycisk umieszczono na lewej słuchawce. Służy on do sterowania dedykowaną aplikacją.

Dźwięk

Jakości dźwięku nie można nic zarzucić - muzyka i głos odtwarzane są czysto, bez zniekształceń. Niskie częstotliwości są bardzo wyraźne, podobnie jak wysokie. Jabra Sport Pulse charakteryzują się dość dużą izolacją od dźwięków otoczenia. W innych słuchawkach uznalibyśmy to za zaletę, jednak w trakcie uprawiania sportu nie powinniśmy całkowicie odcinać się od otoczenia, aby usłyszeć np. nadjeżdżający samochód. W trakcie testu kolarskiego jeździłem zatem z tylko jedną słuchawką w uchu. W czasie połączenia telefonicznego rozmówcę słychać wyraźnie, również nas słychać dobrze. Mikrofon umieszczony na pilocie i wyposażony w filtr szumów spisuje się bez zarzutu.

Pulsometr i aplikacja

Największą zaletą i wyróżnikiem słuchawek Jabra Sport Pulse jest wbudowany pulsometr i dedykowana urządzeniu aplikacja. Sam pomiar tętna działa świetnie - "łapie" puls błyskawicznie, nie gubi go w trakcie treningu, a podawane wartości bardzo precyzyjne. W trakcie testu porównaliśmy wskazania Jabry z topowym zegarkiem firmy Garmin - modelem Fenix3. Okazało się, że dokładność pomiaru z ucha w ogóle nie odbiega od tradycyjnego z klatki piersiowej. Różnica wynosiła maksymalnie 1 uderzenie!

Jabra Sport Pulse i Garmin Fenix3Jabra Sport Pulse i Garmin Fenix3 PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Pewnym zaskoczeniem był pomiar kadencji - producent na stronie internetowej nie chwali się tym, że słuchawki mierzą ten przydatny parametr. Dokładność pomiaru - bez zarzutu. Wskazania znów całkowicie zgodne z pomiarem z Garmina.

Na osobny akapit zasługuje dedykowana aplikacja - Jabra Sport. Jest ona dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Aplikacja realizuje standardowe zadania, takie jak zapisywanie przebytej trasy, wskazania tętna i prędkości oraz historii treningów. Wszystkie dane mogą być przekazywane głosowo. Funkcja ta jest całkowicie konfigurowalna - możemy wybrać, które informacje nas interesują i jak często chcemy je słyszeć. Oprócz tego Jabra Sport posiada szereg przydatnych funkcji treningowych - umożliwia wykonanie prostych testów wydolnościowych czy przeprowadzenie treningu ogólnorozwojowego w oparciu o wbudowane lub własne zestawy ćwiczeń. Dla mniej zaawansowanych sportowców przygotowano nawet instrukcje, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia. Warto dodać, że aplikacja jest kompatybilna z większością popularnych dzienniczków treningowych, takich jak Endomondo, Runkeeper czy Strava.

Jabra SportJabra Sport PolskaBiega.pl PolskaBiega.pl

Podsumowanie

Jabra Sport Pulse to bardzo ciekawa propozycja dla osób biegających z muzyką. Dzięki wbudowanemu pulsometrowi nie muszą one inwestować w kolejne urządzenie i pamiętać o zabraniu go na trening. Komfort noszenia, zasięg Bluetooth i pojemność baterii zasługują wyłącznie na pochwały. Jedynym większym mankamentem okazała się nieco za duża izolacja od dźwięków otoczenia. Choć doskonały pomiar tętna i ciekawa aplikacja są największymi zaletami testowanej Jabry, nie można zapominać, że są też po prostu... bardzo dobrymi słuchawkami dla biegaczy.

Copyright © Agora SA