New Balance MRC1600K - wyścigówka wagi ultralekkiej [TEST]

Lekkie i szybkie czy komfortowe i uniwersalne? Z New Balance MRC1600K takie dylematy odchodzą w zapomnienie. Ultralekkie startówki też mogą być wygodne!

"Jakie buty preferujesz? Dużo amortyzacji i różnych systemów, czy raczej modele lekkie, odchudzone ?" - zapytał mnie ponad miesiąc temu Bartek Goławski z PolskaBiega.pl. Odpowiedź była natychmiastowa - "Zdecydowanie te odchudzone !" Uwielbiam biegać w "startówkach", nawet długie wybiegania. Ciężkie "treningówki" zakładam raczej z rozsądku, niż z zamiłowania. Nawet Ironmana zrobiłem w ultralekkich butach startowych

I tak oto trafił do mnie model New Balance MRC1600K. RC to skrót od Racing/Competitive, a dwa zera na końcu oznaczają w nomenklaturze producenta, że but jest typową "startówką" - powinien być zatem lekki, neutralny, ze znikomą amortyzacją i mieć niewielki drop. Wszystko to ma sprawić , że buty po założeniu na nogę aż "rwą" się do biegu. Nie ukrywam, że nie mogłem się doczekać tych butów więc zamiast rozpakowywania było raczej rozszarpywanie.

Pierwsze wrażenie

Oliwkowo-szare osobiście lubię barwy bardziej przyciągające uwagę. Na szczęście w pudełku były zapasowe sznurowadła w kolorze niebieskim, który ciekawie komponował się z czerwonymi wstawkami w podeszwie i na spodzie języka, co zdecydowanie ożywiło buta. Jednak kolor jest bez znaczenia w konfrontacji z wagą buta. Wziąłem je do ręki i niemal się zakochałem. Według producenta to 168 g dla rozmiaru 45!!! Ja trzymałem rozmiar 44,5 Po założeniu na nogi (co zrobiłem natychmiast), nieco w amoku, zacząłem brykać niczym tygrysek z Kubusia Puchatka. "Aż rwą się do biegu. Kocham je!" - pomyślałem. Gdy już się wybrykałem, zacząłem dokładnie oglądać MRC1600K. Cholewka wykonana naprawdę porządnie, jak na rasową starówkę przystało brak jakichkolwiek usztywnień. Przewiewną siateczkę wzmocniono w newralgicznych miejscach mocniejszym materiałem o strukturze plastra miodu.

New Balance RC1600New Balance RC1600 Wojciech Łachut Wojciech Łachut

Przymierzamy!

Z punktu widzenia triathlonisty, mankamentem New Balance'ów okazał się jedynie delikatny i przewiewny język. Nie jest on wszyty po bokach w cholewkę i zagina się podczas wkładania, co dyskwalifikuje but do startów w krótkich triathlonach, gdzie biegamy bez skarpetki. Przy zakładaniu trzeba poświęcić trochę czasu, by ułożyć język tak by leżał jak powinien. Boleśnie się o tym przekonałem startując w tych butach w 1/4 IM w Nieporęcie. Pobiegłem bez skarpetek i język w obu butach tak się zawinął, że zmasakrowałem sobie obie stopy na wysokości główki pierwszej kości śródstopia. Wina leży również po mojej stronie, bo wystartowałem w butach, które dostałem dzień wcześniej, ale jak testować startówki to właśnie w ogniu walki. W przypadku startu w zawodach biegowych (gdzie używamy skarpetek i nie zakładamy butów "na czas") problem w zasadzie nie istnieje.

New Balance RC1600New Balance RC1600 Wojciech Łachut Wojciech Łachut

Z perspektywy przebiegniętych w 1600-kach 280km buty są już na tyle "rozbiegane", stopy tak przyzwyczajone, a język tak ugnieciony, że przy bieganiu w skarpetkach nie odczuwam żadnego dyskomfortu.

Wygoda - 4/5

Trzymanie stopy - 5/5

W podeszwie niepokój wzbudziły u mnie kołeczki umieszczone w przedniej części. Spodziewałem się, że szybko poodpadają. Wspomniane 280km nie zrobiły jednak na nich (jak i zresztą na całej podeszwie) najmniejszego wrażenia. Warto dodać, że kilometry wybiegałem na wyjeździe do Hiszpanii, gdzie biegałem w nich wszędzie - po asfalcie, skałach, piachu. New Balance MRC1600K zaliczyły chyba każdy rodzaj treningu - podbiegi, zbiegi ,szybkie tempówki, 2,5h wybiegania. Jako tester zobowiązany byłem do sprawdzenia buta we wszystkich warunkach i dlatego specjalnie się z nim nie pieściłem. Wyżłobienie w podeszwie z racji zapychania miało dyskwalifikować but do biegania trailowego, jednak ja nie miałem z tym ani razu problemu. Buty te są stworzone na asfalt i tu czują się najlepiej ale lekki teren też im nie groźny.

Przyczepność - 3/5

Amortyzacja - 2/5

New Balance RC1600New Balance RC1600 Wojciech Łachut Wojciech Łachut

3,2,1... Start!

W akcji buty sprawują się wyśmienicie. Doskonała wentylacja umożliwiała treningi w wysokich temperaturach. Dzięki kołeczkom MRC1600K są przyczepne i nawet w terenie wprawny biegacz sobie poradzi. Spadek pięta-palce (tzw. drop) 8 mm bardzo mi odpowiada. W połączeniu z niewielką amortyzacją sprawia, że but jest sztywny i dynamiczny. Mimo iż cholewka pozbawiona jest usztywnień, to stopa dobrze się w nich trzyma, buty są stabilne i wygodne. Bez problemu utrzymuje się w nich tempo, dzięki niewielkiej wadze niemal nie czuć ich na nodze. Za to czuć dystans w nogach . W moim przypadku po ok. 1,5h biegu technika zaczyna szwankować i dłuższe bieganie w 1600kach nie jest tak komfortowe.

Wentylacja - 5/5

Stabilizacja - 3/5

Sztywność -2/5

New Balance RC1600New Balance RC1600 Wojciech Łachut Wojciech Łachut

Podsumowując - New Balance MRC1600K to typowy but startowy, który najlepiej sprawdzi się w wyścigach szosowych na 5 i 10km. Jak na starówkę but jest niezwykle wytrzymały, tyczy się to zarówno cholewki jak i podeszwy. Niemal 300km i brak uszkodzeń! Zużycie bieżnika znikome. Uważam to za duży plus. Mimo, że dają radę w lekkim terenie, to jednak wydając niemało - niemal 500 zł - trzymałbym je na specjalne okazje: szybkie, dynamiczne treningi i starty. Do tego osoby przyzwyczajone do amortyzacji mogą mieć problem ze zbyt sztywnym "zawieszeniem". New Balance MRC1600K to wyścigówka dla raczej lekkiego biegacza, z dobrą techniką, ale jednocześnie na tyle komfortowa, że z chęcią przetestuję je w nawet półmaratonie.

Copyright © Agora SA