Dobsom R-90 - spodnie do zadań specjalnych [TEST]

Dobsom R-90 nie są zwykłymi spodniami dresowymi do biegania. Od razu rzucają się w oczy pośród klasycznych modeli. Czy niebanalny krój ma wpływ na funkcjonalność? Tak, ogromny!

Partner - materiał

Zobacz podobne spodnie do biegania

Szwedzka firma Dobsom po sukcesie w świecie biegów na orientację i rajdów przygodowych powoli zyskuje uznanie wśród biegaczy. Ich produkty charakteryzują się się licznymi rozwiązaniami, które ciężko uznać za ortodoksyjne. Wyniki tych eksperymentów są jednak zazwyczaj bardzo obiecujące. Tak właśnie jest ze spodniami R-90.

Nie są to klasyczne dresy, jakie znajdziemy w ofercie wszystkich producentów odzieży biegowej. Spodnie Dobsom posiadają szereg niekonwencjonalnych rozwiązań, które znacznie podnoszą ich funkcjonalność.

Dobsom R-90Dobsom R-90 Dobsom R-90 Dobsom R-90

Spodnie na dole zakończono wysokim, kilkucentymetrowym ściągaczem, dzięki któremu nic niepożądanego nie dostaje się pod nogawkę. Rozwiązanie to sprawdza się znakomicie w przypadku biegania w terenie - w R-90 żadne błoto i gałęzie nie są straszne. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się też zimą, kiedy śnieg i lód dostają się pod nogawkę - wówczas zestaw Dobsom R-90 + skarpetki za kostkę załatwia sprawę. Mimo ściągacza spodnie zakłada się bardzo łatwo - wyposażono je bowiem w suwak sięgający połowy łydki. Model ten sprawdzi się świetnie przed startem w zawodach jako spodnie rozgrzewkowe - przez powstały po rozpięciu zamka otwór bez problemu przełożyć można stopę bez zdejmowania butów. Bieganie to jednak nie jedyne zastosowanie sztandarowego modelu marki Dobsom - doskonale spisują się też na rowerze. Wąska na dole nogawka nie wplątuje się w łańcuch, a luźna góra zapewnia duży komfort.

Producent nie zapomniał o bezpieczeństwie biegaczy trenujących po zmroku - na obu nogawkach umieścił długie odblaski. Sięgają one od kostki do kolana, zarówno z przodu, jak i z tyłu łydki.

Dobsom R-90Dobsom R-90 Dobsom R-90 Dobsom R-90

Oprócz ściągacza przy kostce Dobsomy R-90 wyposażono w inne oryginalne rozwiązanie - gumkę na wysokości kolana, która pozwala zwęzić dość obszerną nogawkę. Dzięki temu nogawki nie przesuwają się w trakcie biegu góra-dół, co pozwala ograniczyć obtarcia. Początkowo byłem nieco sceptyczny, jednak po kilku treningach rozwiązanie to bardzo przypadło mi do gustu. U osób blisko prowadzących kolana podczas biegu rzeczone gumki pozwalają też wyeliminować denerwujące przy każdym kroku szeleszczenie materiału.

Dobsom R-90Dobsom R-90 Dobsom R-90 Dobsom R-90

Na prawym udzie, a nie na biodrze (kolejne nietypowe rozwiązanie!) umieszczono zapinaną na suwak kieszonkę. Gdy jest pusta w ogóle nie przeszkadza, gdy zaś musimy z niej skorzystać okazuje się bardzo pojemna - smartfon o przekątnej 5" mieści się w niej bez problemu. Dzięki położeniu zawartość kieszonki nie przemieszcza się z każdym krokiem (w przeciwieństwie do klasycznych kieszeni położonych z boku), a spoczywa bezpiecznie na udzie. Powyżej kieszeni znajduje się sznurek pozwalający na dopasowania szerokości w pasie.

Dobsom R-90Dobsom R-90 Dobsom R-90 Dobsom R-90

Ciekawostką jest materiał z którego wykonano spodnie. Jest to gładki, cienki poliester pokryty warstwą teflonu. Dzięki temu spodnie są solidnie zabezpieczone przed wilgocią i przewiewaniem. Bieg w lekkim deszczu nie robił na nich najmniejszego wrażenia - nogi pozostawały suche. Teflon zabezpiecza nie tylko przed wodą - wzmacnia też materiał mechanicznie. Podczas dwumiesięcznego testu kilkukrotnie biegałem w lesie na przełaj, poza wydeptanymi ścieżkami. Gałęzie i jeżyny chłostały produkt szwedzkiej firmy niemiłosiernie. Mimo tego spodnie pozostały całe, bez jednego nawet zaciągnięcia! Niewielka grubość materiału zapewnia niezłą wentylację mimo teflonowej warstwy. Co prawda są nieco za mało przewiewne do biegania w upalne dni, jednak przy kilkunastu stopniach Celsjusza wciąż dają radę. Samo wykonanie jest wzorowe - szwy są wykończone starannie, materiał nigdzie się nie strzępi. Suwaki w nogawkach i kieszonce pracują lekko, nie zacinają się.

Spodnie Dobsom R-90 łączą ogień z wodą - dopasowanie legginsów ze swobodą klasycznych, luźnych spodni do biegania. W teście udowodniły swoją przydatność w najcięższych biegowych (i nie tylko) warunkach. W mojej szafie pozostaną jako spodnie do zadań specjalnych - na kiepskie warunki pogodowe, do biegania w lesie czy na górskie wyprawy, gdzie i teren, i pogoda potrafią dać w kość.

Cena - 135 zł

Spodnie dostępne są w sklepie natural-born-runners.pl i na stronie dystrybutora .

TESTER:

Bartosz Goławski - biegacz, triathlonista. W bieganiu zajmował się już niemal wszystkim - startował, organizował zawody, pracował w branży sprzętowej. Lubi startować na 5 i 10 km, choć w sportowym portfolio ma również Ironmana. Fan biegowych technologii i nieortodoksyjnych metod treningowych.

Dobsom R-90Dobsom R-90 Dobsom R-90 Dobsom R-90