Etixx - odżywki nie tylko dla biegaczy [TEST]

Fanom sportu marka Etixx kojarzy się głównie z kolarskimi wyczynami Michała Kwiatkowskiego i jego kolegów z zespołu Etixx Quick-Step. Jednak odżywki tego producenta świetnie sprawdzają się również w trakcie biegu. Sprawdziliśmy ich działanie.

Partner - materiał

Wybrane produkty od Etixx

Nawadnianie, dostarczanie energii, regeneracja - trzy zadania, które powierzamy sportowym odżywkom i suplementom. Napoje izotoniczne i żele są już dość często stosowane przez biegaczy (zwłaszcza startujących w zawodach), jednak produkty wspomagające regenerację nie zdobyły jeszcze aż takiej popularności. Postanowiliśmy przetestować wszystkie wspomniane kategorie produktów. Do naszej redakcji trafiły żele, napoje i batony marki Etixx.

Test odżywek dla sportowców do temat dość trudny - sprawy związane z odżywianiem w trakcie wysiłku są bardzo indywidualne. Dwóch sportowców może zareagować na ten sam specyfik w zupełnie różny sposób. Podobnie z warunkami, w których zażywamy odżywki - żel lub napój świetnie przyjęty przez żołądek na spokojnym rozbieganiu może sprawić kłopoty gastryczne przy starcie o wysokiej intensywności. Aby uniknąć tych pułapek wyznaczyliśmy kilku testerów, stosowaliśmy odżywki w czasie startów i treningów w różnych dyscyplinach - bieganiu, kolarstwie, triathlonie i na siłowni.

Batony

W tej kategorii przetestowaliśmy dwa produkty - Etixx Energy Sport Bar oraz Etixx Recovery Sport Bar.

Pierwszy z nich to klasyczny baton energetyczny - przeznaczony do zastosowania w trakcie wysiłku. Występuje w dwóch smakach - cytrynowym i czekoladowym. Co ciekawe, różnią się one także konsystencją i wartościami odżywczymi. Wariant cytrynowy składa się głównie z płatków owsianych i chrupek ryżowych z polewą jogurtową. Jest bardzo smaczny - nie za słodki, nie czuć też syntetycznych aromatów. Świetnie sprawdza się nie tylko w czasie samej aktywności, ale też jako nieobciążająca żołądka przedtreningowa przekąska węglowodanowa.

Odżywki EtixxOdżywki Etixx Odżywki Etixx Odżywki Etixx

Wariant czekoladowy nie przypadł nam do gustu tak jak cytrynowy. Jest dość suchy, w smaku raczej czekoladopodobny niż czekoladowy. Plus należy się jednak za konsystencję - nie zakleja ust, jest kruchy, dobrze się gryzie, łatwo przyswaja. Szkoda tylko, że opakowanie dość trudno otworzyć w trakcie szybkiej jazdy na rowerze (testowaliśmy je na zawodach triathlonowych).

Kaloryczność : cytrynowy - 146 kcal, czekoladowy - 96 kcal

Odżywki EtixxOdżywki Etixx Odżywki Etixx Odżywki Etixx

Żele

Wszystkie warianty (energetyczna cola, izotoniczna limonka i czerwone owoce z wyciągiem z żeń-szenia i guarany) łączy jedno - są bardzo rzadkie. Konsystencja umożliwia łatwe zjedzenie ich bez popijania, efekt niweluje jednak bardzo wyraźna słodycz. Żele o smaku coli i limonki były w miarę smaczne, jednak zdecydowanie za słodkie. Nie sprawdziły się przez to w czasie treningu intrewałowego w upale (ponad 30 st. C). Gdy było chłodniej, żele były bardziej zjadliwe. Pochwalić należy ich wysoką wydajność energetyczną - jedna mała saszetka dostarcza niemal 100 kcal. To bardzo dobry wynik, jak na tak płynny żel.

Na osobną wzmiankę zasługuje trzeci produkt - o smaku czerwonych owoców. Pierwszy raz spotkaliśmy się z żelem energetycznym, który zawiera alkohol! W dodatku całkiem sporo - niemal 3% objętości! Jest to sprawka wyciągu z żeń-szenia i guarany - etanol posłużył do wyekstrahowania cennych substancji. Żel działa lekko pobudzająco, dostarcza 118 kcal i 37,5 mg kofeiny w saszetce 50 g. W smaku specyficzny, słodko-gorzki.

Żele otwiera się łatwo, odrywając końcówkę. Problemu w trakcie wyścigu lub treningu nie sprawia wydobycie ich z opakowania - to zasługa rzadkiej konsystencji.

Odżywki EtixxOdżywki Etixx Odżywki Etixx Odżywki Etixx

Napoje

Dwa produkty, ocena diametralnie różna. Napój węglowodanowy Carbo-Gy zrobił furorę w redakcji. Nie-słodki, lekko kwaskowo-wytrawny smak, aż 273 kcal w jednej porcji i dodatek witamin - to wszystko sprawia, że carboloader Etixx śmiało możemy polecić jako uzupełnienie węglowodanów przed startem nawet w upalne dni.

Zupełnie inaczej wypadł jednak napój izotoniczny o smaku pomarańczowym . Tak słodkiego izotoniku nie piliśmy nigdy wcześniej. Po rozpuszczeniu zawartości saszetki w 500 ml wody (zgodnie z zaleceniami producenta) otrzymujemy napój słodki niemal jak chałwa wymieszana ze stewią. Nasza testerka skapitulowała już po pierwszym łyku, drugi z testerów wypił pełen bidon tylko z braku alternatywy - na stukilometrowym treningu kolarskim w ponad 30-stopniowym upale liczyła się każda kropla płynu. Po wciśnięciu soku z niemal połówki cytryny izotonik Etixx okazał się całkiem niezły. Szkoda tylko, że w efekcie zmiany proporcji i składu przestał być izotonikiem.

Regeneracja

Przetestowaliśmy regeneracyjnego szejka i batony. Napój o smaku kiwi i maliny oceniliśmy pozytywnie - jest smaczny, ławo rozpuszcza się w wodzie lub mleku i dostarcza niezbędną po treningu dawkę węglowodanów i białka.

Baton Recovery Sport Bar również zebrał pozytywne recenzje. W smaku i konsystencji przypomina kruchą "krówkę" oblaną czekoladą. Nie był zanadto słodki, nie zaklejał ust. W jednej porcji znajduje się aż 13 g białka i 17 g węglowodanów. Sprawdza się świetnie jako substytut pełnowartościowego posiłku, gdy jesteśmy np. w podróży, a wieczorem mamy zaplanowany trening.

Podsumowanie

Odżywki Etixx wypadły w naszym teście całkiem dobrze. Śmiało możemy je polecić na treningi i zawody biegowe (i nie tylko). Niektóre produkty (żele, izotonik) uznaliśmy za stanowczo zbyt słodkie, niemniej kwestia smaku jest oczywiście bardzo względna. Co najważniejsze - żaden z produktów nie spowodował u naszych testerów problemów żołądkowych . Szukasz bezpiecznych odżywek na zawody? Wypróbuj Etixx - jeśli tylko Ci posmakują, zostaniesz z nimi na dłużej.

Odżywki Etixx