Jakie buty trailowe wybrać? Teren a bieżnik.

Planujesz udział w biegu górskim lub terenowym ultramaratonie? Naturalnym wyborem jest w tej sytuacji start w butach trailowych. Jednak but butowi nierówny, zwłaszcza gdy mówimy o modelach terenowych. Jak dobrać obuwie właściwe do terenu w którym będziemy biegać?

Biegi terenowe cieszą się rosnącą popularnością, dotyczy to zwłaszcza długodystansowych biegów górskich . W ostatnich latach w naszym kraju z roku na rok podwaja się liczba górskich maratonów i ultramaratonów , a łączna liczba ich uczestników rośnie jeszcze szybciej. Często wywodzą się oni spośród szosowych, miejskich maratończyków, szukających nowych wrażeń i wyzwań. Wielu z nich staje na starcie z ekwipunkiem dobrym na bieg uliczny , lecz niewystarczającym na trudną, długą górska trasę, zwłaszcza w gorszych warunkach pogodowych.

Biegowe buty szosowe mogą się nieźle sprawdzić w zróżnicowanym wysokościowo biegu po naturalnej nawierzchni, przy pięknej pogodzie. Ale jeśli popada, a w górach potrafi popadać bardzo konkretnie, to przy stromych, błotnistych podejściach i zbiegach w szosówkach będzie po prostu ślisko. Poruszanie się w butach z gładkimi podeszwami w takich warunkach idzie oporniej, a czasem wiąże się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Chcesz regularnie startować w biegach górskich? Zainwestuj w buty trailowe z głębszym bieżnikiem.

Teren terenowi nierówny. Trasy biegów górskich poprowadzone są na różnych wysokościach, czasem poniżej górnej granicy lasu, czasem po halach i połoninach, a czasami wręcz wśród skalistych turni. Można napotkać różne typy nawierzchni, dobrze mieć buty dostosowane do nich. Pamiętajmy też, że górskie ultramaratony trwają dłużej niż miejskie maratony, na trasie spędzimy ładnych kilka lub nawet kilkanaście godzin. Nasze obuwie musi być więc wygodne, stabilne, sprawdzone na treningach pod kątem otarć i odcisków, a przede wszystkim bezpieczne.

aa a

Cechą wyróżniającą buty trailowe jest bieżnik o budowie bardziej skomplikowanej niż w butach szosowych. Bogactwo różnych typów i wzorów jest tu ogromne, a projektanci kierują się nie tylko artystyczną fantazją, lecz głównie właściwościami trakcyjnymi, czyli przyczepnością do różnych typów podłoża.

Najogólniej buty terenowe możemy podzielić na dostosowane do podłoża miękkiego, z przewagą błota, piachu, a zimą śniegu , oraz na buty dogodne do biegania po twardym podłożu z licznymi skałami, kamieniami oraz korzeniami drzew. Osobną grupę stanowią buty do biegania po lodzie, z metalowymi kolcami wystającymi z podeszwy .

Buty dedykowane miękkiemu podłożu mają w podeszwach liczne, mocno wystające klocki, zaś sama podeszwa jest stosunkowo miękka, często wykonana z materiału przypominającego gumę. Takie buty świetnie sprawują się w biegach w błocie z dużymi nachyleniami, a o ich zaletach przekonali się już uczestnicy Biegu Rzeźnika, Chudego Wawrzyńca czy Łemkowyna Ultra Trail, zwłaszcza gdy było mokro. Przykładami butów z miękką podeszwą i głębokim bieżnikiem są takie modele, jak Inov-8 Roclite 295 , Salomon Fellraiser czy Salomon Speedcross.

Dobór butów trailowych w zależności od trasyDobór butów trailowych w zależności od trasy Centrum Biegowe ERGO Centrum Biegowe ERGO

Do udziału w biegach bardziej skalistych, których trasy są wyżej położone, takich jak Maraton Karkonoski, Bieg Ultra Granią Tatr czy Maraton Gór Stołowych, lepsze będą buty o sztywniejszej podeszwie, dobrej przyczepności na gładszym i twardszym podłożu oraz nieco płytszym bieżniku. Jeżeli przyjdzie wam biec po skałach i kamieniach przez kilka godzin w butach o miękkiej podeszwie, po jakimś czasie boleśnie  odczujecie całą dolną część stopy, mogą się też pojawić pęcherze i otarcia. Zdecydowanie lepiej spiszą się tu buty twardsze, osłaniające stopę. Także cholewki takich butów powinny mieć solidną konstrukcję, która przetrwa liczne boczne otarcia o ostre skały i korzenie. Jako przykłady butów dogodnych do takich warunków można wymienić takie modele, jak: Brooks Cascadia , ASICS Fuji-Trabuco czy Inov-8 Race Ultra 270.

Dobór butów trailowych w zależności od trasyDobór butów trailowych w zależności od trasy Centrum Biegowe ERGO Centrum Biegowe ERGO

Jeżeli bierzesz udział w biegach długodystansowych położonych nieco niżej, w których spore przebiegi są po nawierzchniach asfaltowych lub betonowych, ale nie brakuje też podłoża naturalnego - wówczas warto zaopatrzyć się w buty łączące w sobie cechy butów szosowych i terenowych. Bieżnik jest w nich nieco głębszy niż w butach szosowych, ale płytszy niż w butach czysto terenowych. Można tu wymienić takie modele, jak ASICS Fuji-Trainer, Salomon Sense Mantra, Salomon X-Scream 3D. Sprawdzą się one na podłożu naturalnym, a przy wielokilometrowych przebiegach po twardych, sztucznych nawierzchniach nie będą się tak szybko niszczyły jak buty typowo terenowe.

Centrum Biegowe ERGO

Od dostosowania obuwia biegowego do warunków w jakich ma być ono używane, zależy nasza prędkość poruszania się, co ma niebagatelne znaczenie przy częstych w biegach górskich limitach czasu na punktach kontrolnych. Jeśli nie czujemy się pewnie na stromym zbiegu, to musimy biec wolniej i bardziej asekuracyjnie, często maszerować, aby nie ryzykować poślizgu i upadku. Bardzo ważną rzeczą jest też sprawdzenie butów pod kątem tego, czy nie robią się w nich otarcia i pęcherze, bo ich powstanie też hamuje nasze tempo. Konsekwencją takich kłopotów może być niezmieszczenie się w limicie czasowym. Może się okazać, że po przekroczeniu limitu zmuszeni będziemy do zejścia z trasy, nie kończąc biegu. A to dużo boleśniejsze niż najgorsze otarcia i odciski.

Jan Goleń Centrum Biegowe ERGO www.ergo-sklep.pl

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty