"Szczęśliwi biegają ultra" - książka o życiu z pasją

Jak przebiec 100 km w jeden dzień, koić ból śpiewem i postawić pasję ponad dom i kredyt? 6 maja miała miejsce premiera książki "Szczęśliwi biegają ultra" autorstwa małżeństwa ultramaratończyków - Magdy Ostrowskiej-Dołęgowskiej i Krzyśka Dołęgowskiego. Znajdziecie w niej mnóstwo biegowych anegdot, opowieści o biegaczach z polskiej i zagranicznej sceny ultra, ciekawostki o ludzkim ciele, psychice, treningu, sprzęcie, diecie oraz motywacji i taktyce.

Psychika mówiła mi: "Nie dasz rady! Co tu robisz, mazgaju!". Krzysiek walczył za nas dwoje, gdy czepiałam się jego plecaka i z poczuciem, że zaraz zwymiotuję sobie na buty, parłam za nim pod górę. Jeszcze musiał patrzeć, jak się rozklejam, jak cierpię. A jednak - był to jeden z najważniejszych i najwspanialszych tygodni w naszym życiu. Może właśnie dlatego, że było tak trudno. I aby skończyć ten wyścig, trzeba było piętnaście razy sięgnąć do najgłębszych pokładów motywacji, zagryźć zęby, upadać i się podnosić. Nie jestem masochistką, ale walka daje tyle wspomnień! A poczucie, że zrobiło się coś wyjątkowego, potęguje fakt, iż zrobiliśmy to razem. I że było pięknie dookoła. A bardzo dużo zespołów zostało w tyle, chociaż wydawało się nam, że jesteśmy tak słabi.

W książce Magdy i Krzyśka przeczytacie o rajdach przygodowych, pięknych i bardzo trudnych ultramaratonach zagranicznych, biegaczach z polskiej sceny ultra, którzy dokonali rzeczy wielkich, takich jak Darek Strychalski - niepełnosprawny ultramaratończyk, który pokonał 217 km w Dolinie Śmierci czy Maciek Więcek - rekordzista Głównego Szlaku Beskidzkiego. Znajdziecie w niej historie nasycone bólem i cierpieniem, ale i ogromną satysfakcją i radością. Dowiecie się co słychać u Scotta Jurka, poznacie bliżej Antona Krupickę i zainspirujecie się niezwykłymi biegowymi wyzwaniami.

Co mówią o książce?

Magda i Krzysiek są jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych par w polskim bieganiu. A co ważniejsze - jedną z najbardziej przenikliwych i ciekawych świata. Fascynuje mnie ich analityczne podejście do biegania, a także głód wiedzy i chęć przeżywania nowych przygód. Współpraca z nimi zawsze przynosiła świetne efekty. Dlatego z niecierpliwością czekałem na tę książkę. Byłem pewien, że będzie niezwykła, ciekawa, wciągająca... I taka właśnie jest! Czyta się ją jednym tchem. A na dodatek wcale nie trzeba być ultrasem, by po przewróceniu ostatniej kartki pomyśleć z żalem: "Szkoda, że to już koniec...".

Marek Tronina, redaktor naczelny miesięcznika "Bieganie"

Piotr Dymus

Rzadko kiedy tytuł książki tak dobrze odzwierciedla osobowość i naturę jej autorów. Szczęśliwi biegają ultra - wypisz, wymaluj Dołęgowscy. Piszą i mówią tak doskonale, jak biegają, a przy tym są szalenie sugestywni.

Magda jest moim guru. Od kiedy porzuciłem asfalt na rzecz biegania w górach, robię to tak, jak ona - z moim życiowym Kochaniem. Choć więc zapieram się rękami i nogami, gdy namawia mnie na absurdalną górską setkę (a może i dłuższy dystans), boję się, że w końcu ulegnę. Zwłaszcza że moja Jagódka też coś już zaczęła o tym przebąkiwać

Piotr Falkowski, dziennikarz sportowy TVP, biegacz

Magda i Krzysiek pokazują, że można pójść pod prąd i żyć wbrew społecznym konwenansom. I choć w życiu zawsze jest coś za coś, Dołęgowscy przekonują, że wspólna pasja warta jest każdego wysiłku i poświęcenia. Ich fascynująca opowieść o świecie rajdów przygodowych oraz biegów ultra sprawiła, że miałam ochotę od razu ruszyć na górski szlak.

W tej pełnej barwnych wspomnień historii przygody ze szlaków przeplatają się ze spotkaniami z najbarwniejszymi osobowościami światowych biegów ultra. Pojawia się też sporo ciekawostek dotyczących wpływu ekstremalnych wyzwań na ludzkie ciało. Każdy, kogo fascynują biegi ultra, znajdzie tu nie tylko morze inspiracji, lecz także mnóstwo praktycznych porad, których na próżno szukać w standardowych poradnikach. A jeśli jeszcze nie spróbowałeś ekstremalnego biegania, uważaj - być może będziesz chciał to zrobić!

Katarzyna Żbikowska-Jusis, biegaczka, autorka książki Kobieta w biegu

Szczęśliwi biegają ultra to piękna opowieść o bólu, którym można się z dumą chwalić, parze przyjaciół zakochanych w sobie bez pamięci, przyrodzie, górach i bieganiu. Od pierwszego słowa Magda i Krzysiek staną się twoimi bliskimi kompanami, nawet jeśli błoto na butach przynosisz jedynie ze spaceru z psem. Poznasz dzięki nim nietuzinkowe historie o ludziach i ich przeżyciach ze szlaków, kiedy miasteczka stają się miniaturowe, szosa w oddali przypomina uroczą wstążkę, kryzys pojawia się jako serdeczny towarzysz niedoli, a promienie słońca i krople deszczu dosięgają twojej głowy. Już w trakcie czytania poczujesz przypływ endorfin, a każdy bieg ultra da ci radość i poczucie spełnienia.

Marcin Rosłoń, dziennikarz, ultramaratończyk

8. Gore-tex Transalpine Run, Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski byli jedynymi Polakami na tej ekstremalnej imprezie biegowej. 8. Gore-tex Transalpine Run, Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski byli jedynymi Polakami na tej ekstremalnej imprezie biegowej.  Piotr Dymus Piotr Dymus