Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu [TEST]

Kupujemy buty do biegania, odzież i potrzebne akcesoria. Trenujemy zgodnie z przyjętym planem treningowym i wszystko idzie dobrze, aż do momentu... bólu i kontuzji. Nie można zapominać o regeneracji i o dobrym traktowaniu naszych mięśni.

Roller GRID

Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bóluTrigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu

Na pierwszy ogień wybrałem klasyczną formę w jakiej występuje roller czyli wałka. Ta wersja została wyposażona w przetłoczenia na swojej powierzchni dzięki czemu masaż był moim zdaniem bardziej intensywny, a efekt masażu jeszcze bardziej odczuwalny.

Wałek wykonany jest z przyjemnej w dotyku sprężystej pianki. Sam wałek był dla mnie idealnie twardy, ponieważ świetnie stawiał opór zmęczonym i spiętym mięśniom. W żaden sposób się nie odkształcał, ani też nie uginał. Jest to oczywiście kwestia dyskusyjna, ponieważ każdy musi znaleźć swój idealny poziom miękkości/twardości wałka.

Wcześniej miałem do czynienia, z wałkami domowej roboty jak: butelka wina, twarde plastikowe butelki po napojach gazowanych czy też belka od folii streczowej obleczona pianką z karimaty. Trzeba przyznać, że wałek z prawdziwego zdarzenia to zdecydowanie najsolidniejszy wybór dla trenujących. Sam wiem, że czasem biegacze i triathloniści imają się oszczędności gdzie się da. Jednak po teście widzę, że warto zainwestować w dedykowany sprzęt gdyż to się po prostu opłaca. Gdy przeliczyłem ilość 'rollowań' i miałbym to przeliczyć na wizytę u masażysty to miałbym już kilka takich wałków.

Cena: 199 pln

Cold Roller

Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bóluTrigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu

Najciekawszy z całej gamy produktów, a to za sprawą.. ZIMNA! Jest to specyficzny roller, dzięki któremu rozmasujemy i schłodzimy swoje mięśnie po wysiłku za jednym razem. Roller jest metalowy, dość szeroki więc spokojnie rozmasujemy zarówno mięśnie uda, jak i wąskie ścięgno Achillesa.

Ciekawym aspektem technicznym budowy rollera są kauczukowe kółka, które bardzo dobrze współpracują z powierzchnią na której się rolujemy. Mi udało się przetestować panele, terakotę, zwykły dywan i wykładzinę pokojową. Za każdym razem używanie rollera było komfortowe.

Przed użyciem roller umieszczamy w lodówce albo jeszcze lepiej w zamrażarce i czekamy aż się schłodzi. Przed użyciem warto oczyścić powierzchnię rollera ze szronu. Miałem też obawy, że będzie za zimno, ale kilka ruchów nogą i mięśnie się przyzwyczaiły, a zimno dało ukojenie. Po kilku sesjach używania Cold Rollera zauważyłem, że nawet po cięższych treningach biegowych albo zakładce bieg+rower, moje mięśnie były bardziej rozluźnione. Szybciej się regenerowałem i nie czułem efektu ciężkich mięśni następnego dnia po treningu. Mogłem spokojnie trenować na zwiększonych obrotach.

Moim zdaniem jest to połączenie idealne. Czasem czasochłonne jeśli potrzebujemy schłodzenia od zaraz, a zapomnieliśmy schłodzić naszego pomocnika do masażu. Na szczęście roller jest metalowy i bardzo szybko łapie ujemną temperaturę, co kiedyś mnie zaskoczyło. Roller zostawiłem w samochodzie na noc i okazało się, że w takich warunkach (ok. 0-3 stopni Celsjusza na zewnątrz) roller się schłodził i był idealny do użytku.

Produkt bardzo fajny i polecam każdemu kto chce zaznać masażu i rozluźnienia mięśni przez schładzanie ich zarazem. Jedyną przeszkodą dla niektórych użytkowników może być cena. Upatrywał bym tutaj duży popyt wśród wyczynowych i profesjonalnych sportowców oraz klubów sportowych. Za taką cenę zyskujemy własnego masażystę, który nigdy nie odmówi, a zawsze pomoże.

Cena: 499pln

Footballer - roller przeznaczony specjalnie do stóp i mięśni łydek

Quadballer - roller do masażu ud, bioder i pośladków

Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bóluTrigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu Trigger Point Therapy. Wyroluj mięśnie i pozbądź się bólu

Kolejnym produktem z testowanej oferty Trigger Point Therapy był zbliżony konstrukcją do Cold rollera: Footballer oraz Quadballer. Konstrukcyjnie są podobne.  Są one pokryte miękkim materiałem oraz także obudowane są kauczkowymi kółkami, aby roller mógł się swobodnie poruszać w przód i w tył. Footballer jest zdecydowanie mniejszy i był mi bardzo pomocny przy rozluźnianiu i masażu ścięgna Achillesa. W zależności od siły nacisku masaż był zróżnicowany, ale nie bolesny. Quadballer świetnie sprawdzał się powyżej kolan gdzie mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda czasem były twarde jak skały po ciężkim wyjeżdżeniu na rowerze. Na szczęście kilka chwil wraz z rollerem na dywanie sprawiało, że spięcie mięśni mijało raz dwa. Jeden jak i drugi roler są twardsze od zwykłego wałka do masażu jakim jest Roller GRID.

Massage ball - piłki do precyzyjnego masażu trudno dostępnych partii mięśniowych

Piłki Massage ball były idealne do masażu i rozluźnienia mięśni karku oraz szyi. Wykorzystywałem je (z pomocą mojej dziewczyny) do masażu pleców. Piłka jest dość sztywna więc idealnie rozbija bóle i spięte mięśnie, przy czym dość miękkie - materiałowe poszycie piłki sprawiało, że masaż był przyjemny. Kontakt materiału i piłki ze skórą nie powodował żadnych podrażnień. Dobry i poręczny sprzęt do masażu trudno dostępnych miejsc. Łatwo możemy go zabrać ze sobą wszędzie: w podróż, do samochodu czy do pracy. Kieszonkowy masażysta dla zabieganych biegaczy.

Cena: 599pln w zestawie Total Body Kit (Footballer+Quadballer+Massage ball x2) lub osobno Massage ball - 99 pln

Podsumowując cały test myślę, że wszystkie produkty są godne polecenia. Najczęściej używałem i najbardziej przypadł mi nie tani zimny roller, który daje dwie rzeczy naraz, czyli masaż i chłodzenie mięśni. Jak dla mnie to połączenie idealne. Reszta oferty jest solidną konkurencją dla innych marek. Decydować mogą detale, czasem cena i kwestia to czego potrzebujemy. Natomiast jeśli naszym mięśniom potrzeba trochę luzu i myślimy o dobrej regeneracji to warto się zaopatrzyć w taki sprzęt .

Materiały partnerów gazeta.pl

Trigger Point Therapy Do Masażu Total Body Kit

Trigger Point Quadballer

Trigger Point Therapy Roller Cold Roller