Od zera do bohatera. Nike Pegasus ponad 30 lat na rynku

Rok 1982, to wtedy wszystko się zaczęło - powstają buty do biegania Air Pegasus. Od początku modelowi firmy Nike przyświecała idea, aby ten but był butem dla każdego człowieka - wygodny, lekki i dający komfort użytkowania od pierwszego treningu. Jak pokazuje historia udało się to zrealizować o czym mówi już ponad 30 lat buta na rynku biegowym.

Narodziny gwiazdy

Pierwszy model był bardzo prosty, wyposażony był w prostą cholewkę, utrzymaną w ciemnych kolorach. Cholewka była wykonana z nylonu oraz zamszu, nie był to oryginalny design ale chodziło o praktyczność oraz komfort buta. Pierwsze Pegasusy były szyte w Korei gdzie cały czas technologia oraz materiały używane do produkcji nowego dzieła Nike, były ciągle ulepszane. Kontrolę nad tym sprawował Michael St. Laurent, który uczył i pokazywał pracownikom fabryk jak sprawić by produkowane buty były jeszcze lepszej jakości niż dotychczas. Początkowo nie wszystkie materiały były dostępne od ręki. Poduszki Air Wedge trzeba było ściągać z USA natomiast nylon z Niemiec. Po pewnym czasie większość materiałów zostało produkowanych na miejscu w Korei. Co ciekawe największe zasługi przy powstaniu tego buta przypisuje się obecnemu prezydentowi NIKE - Markowi Parkerowi. Był on w tamtym czasie menedżerem ds. wzornictwa zaawansowanych produktów oraz dyrektorem ds. koncepcji wzorniczej.

Nike Pegasus 1983Nike Pegasus 1983 Nike

Nike Pegasus 1983 (fot. sneakerreport.com)

Pegasus był tak uniwersalnym butem że idealnie wpasowywał się w plan linii produktów Nike. Plan przewidywał 3 najważniejsze aspekty: stabilność, tłumienie wstrząsów oraz lekkość. Pegasus był po środku tych parametrów, co potwierdzało że nowy model Nike to but dla każdego. W 1987 roku, Nike osiągnęło sprzedaż Pegasusów na poziomie 5 milionów par. Biegacze pokochali te buty i jak stwierdziła Clare Hamill: " - Biegacze traktują buty Pegasus jak ulubioną parę jeansów - nie chcą się z nimi nigdy rozstać ".

Lata 80-90

Pod koniec lat 80 Pegasus stał się najlepiej sprzedającym się butem marki Nike. Pozwoliło to na szybki rozwój i ekspansję nowych odmian tego modelu. W 1988 roku wprowadzono Air Pegasus w wersji ACG (All Condition Gear) dla mężczyzn. Model ten posiadał cholewkę wykonaną z syntetycznej skóry oraz gumowe poszycie na wysokości palców. Była to idealna alternatywa dla biegaczy na zimę, gdzie wilgoć i niskie temperatury były codziennością. W tym samym roku Nike wprowadziło dwie kolejne wariacje, czyli Air Pegasus A/T  i Air Pegasus Racer. Pierwszy z nich był butem przeznaczonym do biegania w każdym terenie, za to odmiana Racer była lżejsza i była przeznaczona do ścigania.

Nike Pegasus 1997Nike Pegasus 1997 Nike

Nike Pegasus 1997 (fot. sneakerreport.com)

Kolejne lata przynosiły nowe edycje modelu, miliony par znajdywały swoich nabywców ale model tracił na znaczeniu, a początkowy blask gdzieś zniknął. Kierownictwo Nike po naradzie oraz analizie  obecnej sytuacji, stwierdziło że należy zaprzestać produkcji Pegasusa. Dopiero gdy Pegasus odzyska swój pierwotną formę i atrakcyjność, zacznie się ponowna sprzedaż tego modelu. W ciągu kilku tygodni od spotkania, opracowano plan działania oraz stosowane wyjaśnienie decyzji rezygnacji z wytwarzania tego modelu. Pierwsze reakcje to szok i zmartwienie wielu zwolenników tych butów. Wielu biegaczy pisało wiadomości do Nike z prośbą o przywrócenie tego modelu do regularnej produkcji. Wszystko to pokazywało jaką renomą cieszyły się te buty wśród fanów marki Nike.

W 1997 roku w Nike pojawił się Sean McDowell, biegacz amator i entuzjasta Pegasusa, który wiedział czego oczekują klienci. Jego pierwszym zadaniem było odświeżenie modelu Arma, który zastąpił Pegasusa w 1998 r. Lecz to było tylko wstępem do głównego celu jakim było przywrócenie świetności flagowego modelu Nike. Do zespołu dołączyła Emily Dennison, która była odpowiedzialna za prace rozwojowe w projekcie. Koncentrowała się ona na wyszukaniu atutów, które przywróciłyby Pegasusowi jego potencjał. W 1999 r. zaczęła się ostra praca nad nową edycją butów. Dokonano wielu zmian w strefe technicznej. Usunięto łączenie podeszwy środkowej z poduszką gazową Air na poziomie pięty. Zastąpiono je poduszką gazową Air na pełnej długości podeszwy oraz pełnym wypełnieniem podeszwy z pianki Phylon. Opracowano również nową technologię, która pozwalała wtopić poduszkę Air wewnątrz buta, a nie jak wcześniej wstrzykiwać. Podeszwa buta również wróciła do korzeni, ponieważ wykorzystano gumę BRS 1000, a dzięki waflowemu wypełnieniu wnętrza uzyskano większą miękkość oraz przyczepność w okolicy śródstopia. Dzięki takim zabiegom na jesieni 2000 roku Pegasus był gotowy na ponowną premierę w odmienionej formie. Nowy Pegasus stał się istotnym elementem nowej kolekcji Bowerman, która obejmowała niezawodne obuwie biegowe od biegaczy dla biegaczy.

XXI wiek

Nike Pegasus 2000Nike Pegasus 2000 Nike Pegasus 2000

Nike Pegasus 2000 (fot. sneakerreport.com)

Drugie podejście do modelu Pegasus i wprowadzenie linii Bowerman miało na celu zapewnienia większej spójności butów, dlatego model ten był dostępny na rynku przez dwa lata. Dopiero w 2002 roku pojawiła się kolejna edycja. Znowu but ewoluował, postawiono na dopasowanie względem poprzednika. W tym wypadku waga buta poszła do góry. Niestety ilość subtelnych zmian nie pomogła w sprzedaży, która ucierpiała na innowacjach. Dopiero wprowadzenie nowego modelu Air Pegasusa 2004 ożywiło sprzedaż, a nowa edycja  stała się hitem. Kolejny rok to znowu zmiana na minus, nowy but zwłaszcza w wersji męskiej nie był już tak dobrze przyjęty. Wersja dla pań miała potencjał i zaliczyła pozytywny debiut, gdyż po raz pierwszy damskie Pegasusy posiadały inny wzór cholewki niż męskie, dodatkowo reszta buta została dopasowana do kobiecych potrzeb . Dopracowano biomechanikę buta ze względu na niższą masę ciała kobiet w stosunku do mężczyzn. Taki zabieg pozwolił ograniczyć występowania kontuzji związanych z męskim dopasowaniem butów kobiecych.

PRZECZYTAJ: TEST NIKE AIR ZOOM PEGASUS 30

Teraźniejszość

W tym momencie Pegasus jest najpopularniejszym modelem butów firmy Nike, ma najwięcej oddanych fanów, a sprzedaż nieustannie wzrasta. W 2008 roku wypadła 25. Rocznica wprowadzenia tego modelu do sprzedaży. Dla uczczenia tego faktu Nike z tej okazji wydała Air Pegasus Special Edition zarówno w wersji męskiej jak i damskiej. Jubileuszowa wersja Pegasusa nawiązywała do pierwszego Pegasusa, posiadając waflową podeszwę, prostą ale i efektywną cholewkę, a wszystko to w zbliżonych kolorach do oryginału. Kolejne lata przynosiły subtelne zmiany w wyglądzie, natomiast projektanci dążyli do jak najlepszego dopasowania buta do stopy biegacza przy sukcesywnym obniżaniu wagi buta.

Nike Pegasus 2008Nike Pegasus 2008 Nike

Nike Pegasus 2008 (fot. sneakerreport.com)

W 2013 roku doczekaliśmy się Nike Pegasus 30+, który został symbolem 30-lecia istnienia tego modelu na rynku. W nowym modelu z serii postawiono na innowacje w trzech obszarach: przodzie stopy, śródstopiu oraz pięcie. Dzięki zastosowaniu strategicznie rozmieszczonych, bezszwowych warstw, but stał się niezwykle lekki i wygodny. Cholewka, została wykonana z materiału engineered mesh, który zapewnia odpowiednie wsparcie i wentylację stopy w kluczowych strefach.  Natomiast umieszczona w rejonie pięty poduszka Nike Zoom Unit daje dynamiczną i sprężystą amortyzację. Ciekawostką jest to że ten model to ulubione buty treningowe Mo Faraha.

30-lecie Nike Pegasus30-lecie Nike Pegasus Nike 30-lecie Nike Pegasus (fot. Nike)

- Pegasus to jeden z moich ulubionych butów - mówi Mo Farah, Mistrz Świata w biegach długodystansowych, który przez większość swojej kariery trenował w Air Pegasusach. - To naprawdę ważne, by biegać w obuwiu, które zapewnia dobrą amortyzację, jest lekkie jak tylko to możliwe, a zarazem oferuje niezbędne wsparcie - dodaje brytyjski lekkoatleta.

PRZECZYTAJ: TEST NIKE AIR ZOOM PEGASUS 31

Obecnie na rynku znajdziemy 31 edycję Pegasusów, która stanowi kontynuację sprawdzonych rozwiązań, z pewnymi udoskonaleniami. Przede wszystkim zredukowano spadek pięta-palce do 10 mm, co sprzyja bardziej równomiernemu rozłożeniu uderzenia w podłoże w trakcie biegu i poprawia dynamikę.

Nike Pegasus 31 - Mo FarahNike Pegasus 31 - Mo Farah Nike Nike Pegasus 31 - Mo Farah (fot. Nike)

Przyszłość

Po tylu latach na rynku Pegasus jest modelem kultowym i rok w rok ulepszanym. Posiada zagorzałych fanów wśród biegaczy, którzy raczej nie pozwolą aby doszło do sytuacji z końca lat 90. Można śmiało założyć, że spokojnie doczekamy 40 i 50-lecia tego modelu, bo to po prostu udana konstrukcja dla każdego kto już biega lub zaczyna biegać.

źródło: Okazje.info