Sprzęt do biegania. Jak prać odzież do biegania [PORADNIK]

Bieganie zimą przy niskich temperaturach oznacza, że musimy zakładać na siebie coraz więcej warstw odzieży do biegania. A im więcej warstw, tym więcej prania po treningu. Jak prać odzież biegową, żeby jej nie zniszczyć?

Motivato.plMotivato.pl Motivato.pl

1. Niska temperatura

Najważniejsza zasada brzmi: nie przesadzać z temperaturą. Wielu producentów zaleca pranie odzieży do biegania w temperaturze 30 stopni. Takie parametry mogą jednak okazać się niewystarczające w przypadku mocno zabrudzonych lub przepoconych ubrań.

ZOBACZ PRZEGLĄD ODZIEŻY DO BIEGANIA KOLEKCJI ZIMA 2014

Tak czy inaczej, pranie odzieży technicznej w 90 stopniach jest zdecydowanie złym pomysłem i szybko doprowadzi do zniszczenia naszych rzeczy. Proponuję ustawiać temperaturę na około 40 stopni.

Jeśli nie możemy poradzić sobie z brzydkim zapachem ubrań, zamiast "gotować je" w wysokiej temperaturze, lepiej dodajmy do prania trochę octu. Ocet nie tylko utrwala kolory odzieży, lecz przede wszystkim zabija bakterie i usuwa przykry zapach.

2. Bez zmiękczaczy

Nie należy również dodawać do prania zbędnych środków chemicznych. Płyny zmiękczające mogą zepsuć właściwości odzieży technicznej, a proszek do prania naruszyć strukturę materiału i spowodować jego rozciągnięcie się.

Znacznie lepiej sprawdzą się płyny do prania. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są specjalne płyny do prania odzieży do biegania . Dzięki odpowiednio dobranemu składowi chronią membrany odzieży (czyli części odpowiadające za oddychalność i wodoodporność materiału) przed zniszczeniem w trakcie prania i niwelują przykry zapach.

Jeśli nasza odzież nie jest wyposażona w membranę, zakres temperatur, w których można ją prać, rozszerza się, jednak mimo to najlepiej jest ją prać w płynie, a nie proszku do prania. Proszek może bowiem spowodować nadmierne rozciąganie materiału i psucie się jego struktury.

3. Prać ręcznie

W przypadku garderoby sportowej dobrym i bezpiecznym wyjściem jest pranie ręczne. Dotyczy to zwłaszcza butów do biegania, które nie zawsze wyjdą z pralki w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je widzieć.

ZOBACZ PRZEGLĄD BUTÓW DO BIEGANIA ZIMĄ KOLEKCJI 2014

W większości przypadków butom do biegania wystarczy porządne czyszczenie szczotką pod kranem z bieżącą wodą. Jeśli już decydujemy się na wypranie butów w pralce, pamiętajmy o tym, aby wstępnie oczyścić je z błota, wyjąć z nich wkładkę i nie wirować.

JAK PRAĆ BUTY BIEGOWE. PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

4. Nie prasować

Wielu na pewno ucieszy fakt, iż odzież do biegania , dzięki swoim właściwościom wspomagającym odprowadzanie potu, schnie bardzo szybko i nie wymaga prasowania. Podczas gdy inne ubrania wyprane w pralce będą nadal wisieć na suszarce, odzież biegowa będzie już gotowa na kolejny trening. I nie będzie wcale wygnieciona.

*Joanna Skutkiewicz

magister filologii polskiej. Zawodowo i zawodniczo sprzedała serce i dusze sportowi, również w kwestii pisarskiej. Uprawia triathlon i bieganie.

Reklama

Nike koszulka do biegania damska zobacz >

ASICS LEGINSY DO BIEGANIA zobacz >

Asics Winter Jacket zobacz >

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.