Buty X-Talon 212 Inov-8 [TEST]

X-Talon 212 Inov-8 to jedne z najpopularniejszych na świecie butów terenowych. Ponoć w tych butach wygrano najwięcej biegów po bezdrożach. Mierzyć się z legendarnymi butami do biegania to rzecz wielka.

Inov-8 to brytyjska firma istniejąca na rynku od 2003 roku. Jeśli spojrzeć na historię Nike czy adidasa, to krótko. Czas ten jednak wystarczył producentom, aby zbudować silną pozycję w grupie butów terenowych. Buty ze znaczkiem Inov-8 cieszą się popularnością wśród biegaczy ultra i biegaczy górskich.

Firma nie wycofuje z produkcji i sprzedaży nawet najstarszych modelów. To się chwali. Do niektórych modelów wprowadzane są modyfikacje. Tak było z X-Talon 212. Obok wersji podstawowej pojawiła się też wersja dla osób o szerokiej stopie. Takie buty miałem okazję testować.

ZIMOWY PLAN TRENINGOWY DLA BIEGACZY ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH

Pierwsze wrażenie:

Nie boję się tego napisać. But wygląda ślicznie. Jaskrawe kolory podkreślają jego zadziorny charakter. Jest agresywnie, dynamicznie. Zrobione pod mój gust. Trafione w punkt.

Po założeniu buta osoba, która nigdy nie miała na nogach butów terenowych, musi się przyzwyczaić do wysokich wypustków grubego bieżnika.

Już pierwsze kroki, nawet te nie biegowe, pozwalają poczuć, że podeszwa przykleja się do podłoża. Jeśli chodzimy lub biegamy po asfalcie, słychać charakterystyczny dźwięk klaskania.

Producent w podeszwie zastosował miękką i elastyczną gumę, podobną do tej, którą wykorzystuje się w butach wspinaczkowych. Daje to świetną przyczepność, ale i skraca żywotność bieżnika. Coś za coś. X-Talon 212 jest butem startowym, do biegania przełajowego. Inov-8 daje gwarancję na 1000 kilometrów.

Kiedy przeniesiemy się na bardziej grząski teren - środowisko naturalne i wskazane dla tych butów - podeszwowe pazury wbijają się w grunt i dają biegaczowi stabilizację.

Sam but jest wygodny. Nie uwiera i nie uciska. Pozwala pracować stopie. Nie znaczy to jednak, że jest luźny i podczas szybkiego biegania po nieoczywistej powierzchni w postaci kamieni, błota, stopa lata w nim na lewo i prawo. Nic z tych rzeczy.

Technologia:

But w czterostopniowej skali amortyzacji producenta ma dwie strzałki. Buty oznaczone zerem nie mają amortyzacji w ogóle, te z jedną strzałką wyposażone są w 3 milimetrową warstwę pianki EVA. X-Talon 212 mają warstwę dwa razy większą, czyli 6 milimetrową.

W podeszwie zastosowano trzy systemy, które mają zwiększyć jej elastyczność, wspomóc naturalną pracę stopy i zwiększyć stabilizację.

FASCIA BAND wspomaga naturalną pracę rozcięgna podeszwowego. META SHANK , czyli pięć gumowych pasków poprowadzonych od panelu na śródstopiu w stronę palców, wspiera elastyczność stopy. Technologia META FLEX natomiast sprawia, że but w przedniej części jest bardziej giętki.

X-Talon 212 zrobione są na specjalnym wyścigowym kopycie Performance. To tłumaczy ich startowy charakter. But nie posiada swojego damskiego odpowiednika, nie znaczy to wcale, że nie mogą biegać w nim kobiety. But produkowany jest w dwóch wersjach szerokości. Ta węższa na pewno sprawdzi się wśród pań.

Trening/Start:

W butach przebiegłem 130 kilometrów. Biegałem fartlek w lesie, terenowe podbiegi, krosy aktywne. Najdłuższy dystans to górski półmaraton, który przebiegłem podczas Cyprus International 4-Day Challenge .

Podczas 10 kilometrowego, stromego zbiegu miałem pełną kontrolę nad stawianiem stopy. Choć moje tempo na zbiegu wynosiło czasem i 3:10 min/km, wcale nie obawiałem się, że "pogubię nogi". Na kamienistej drodze ze sporymi odłamkami skał, po których trzeba było skakać i na grząskim, gliniastym trakcie czułem pewność przy każdym kroku.

Monika Wedder

Kiedy droga wyrównała się i stała się piaszczysta, wypustki na bieżniku wbijały się w grząski grunt. Nogi jednak nie zapadały się. Czułem, jak but oddaje energię i sprężyście wybijam się z piasku. Ogromna oszczędność energii, którą normalnie straciłbym na takim podłożu.

Na podbiegach z kolei but świetnie chwyta. Wbija się jak koła traktora i daje mocny punkt zaczepienia. Przyczepność na wysokim poziomie, cienka podeszwa i mała waga buta sprawiają, że w X-Talon 212 krok na podbiegu jest lekki i dynamiczny.

But dobrze spisuje się również na ostrych zakrętach. Można brać je na "pełnym gazie".

W X-Talon 212 biegałem w upale i przy kilkustopniowym mrozie. Co zaskakujące, but jest tak skonstruowany, że w obu przypadkach nie odczuwamy zbytnio wpływu warunków atmosferycznych. Stopy nie marzną i nie zagrzewają się.

Podsumowanie:

Ten but to wyścigowe Subaru Impreza z kołami monster trucka. X-Talon 212 są lekkie, komfort prowadzenia jest ogromny, a bieżnik daje świetną przyczepność.

To połączenie sprawia, że biegacz w terenie tylko czeka żeby zbiec z wydeptanej ścieżki, aby popróbować rajdów offroadowych.

Można w nich biegać zimą i latem.

Specyfikacja:

Firma: Inov-8

Model: X-Talon 212

Waga: 212g (rozmiar 45, wersja szeroka)

Spadek (drop): 6 mm

Amortyzacja: EVA - 6 mm

Cena: 499 złotych

Parametry - skala 1-5:

1. Amortyzacja: 2

2. Stabilizacja: 5

3. Trzymanie stopy: 5

4. Sztywność: 2

5. Przyczepność: 5 (asfalt, szuter, leśny dukt)

6. Wentylacja: 4

7. Wygoda: 5

8. Dynamiczność: 5

Zastosowanie - skala 1-5 (terenowe) :

1. długie wybiegania: 5

2. codzienne treningi: 5

3. trening szybkościowy: 5

4. krótsze zawody: 5

Inov-8 Buty męskie X-Talon 212 w okazje.info