"Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie", czyli wszystko o technice biegu [RECENZJA]

Jeśli szukaliście książki, która w przystępny sposób pomogłaby wam jak opanować technikę biegu, to taka właśnie się ukazała. "Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie" autorstwa Erica Ortona przedstawia metodę wzorowaną na stylu biegania legendarnego plemienia Indian Tarahumara.

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

"Bez techniki nie ma mowy o żadnych wyczynach w sporcie. Taka jest bolesna prawda. Niektórzy biegacze twierdzą, że nie potrzebują jej doskonalić. Argumentują to na wiele sposobów m.in.. "Biegam tak od lat i nic mi nigdy nie było" (...). Jasne, rozumiem. Ale dlaczego nie postawić sobie poprzeczki trochę wyżej? Zobaczysz, jak wspaniale się poczujesz, zmieniając sposób biegu." - pisze Eric Orton , autor i trener z kultowych Urodzonych Biegaczy .

I trzeba przyznać, że zachęca do tego bardzo przekonująco. Jak na prawdziwego trenera przystało najpierw wytyka najczęściej popełniane błędy , czyli lądowanie na pięcie, nadmierne uginanie kolan, zarzucanie nogami na boki, pochylenie tułowia, czy podskakiwanie. Później obszernie tłumaczy każdy z błędów, a następnie skupia się na wyjaśnianiu, jak powinno wyglądać prawidłowe bieganie. Na szczęście nie skupia się tylko na teorii, ale podaje konkretne (z ilustracjami) przykłady ćwiczeń.

Zestaw ćwiczeń

W swojej książce Orton przygotował plan treningowy tzw. program przejścia na bieganie wyczynowe. W ten sposób nazywa prawidłowe przebieranie nogami. Proponuje cztery 30-minutowe sesje w tygodniu, które powinniśmy zaczynać od 5-10 minutowych biegów, żeby zobaczyć jak nasze ciało reaguje na zmiany i stopniowo je wydłużać. W skrócie: powinny to być lekkie, spokojne przebieżki przy zachowaniu niskiego tętna.

Oprócz ćwiczeń na poprawę techniki biegu , w książce znajdziemy też mnóstwo propozycji na rozwój siły górnych partii ciała i korpus m.in. szereg ćwiczeń na piłce gimnastycznej. Autor serwuje całą paletę jej różnych zastosowań z dokładnymi opisami cyklów i powtórzeń. Każdy - w zależności od stopnia wytrenowania - znajdzie coś dla siebie.

Unikalna metoda

W książce "Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie" przeczytamy również sporo na temat diety, jak i samej świadomości, która według Ortona odgrywa najważniejszą rolę w tym sporcie. Dużo większą nawet - od kondycji, motywacji czy regularnych treningów.

Metoda, jaką opracował, jest wynikiem jego wieloletnich doświadczeń, przemyśleń i poszukiwań optymalnej techniki biegania. Częściowo wzorowana na stylu biegania legendarnego plemienia Indian Tarahumara . Do tego została poparta szczegółową naukową analizą, praktyką oraz sukcesami autora jako trenera i zawodnika. Orton w przystępny sposób krok po kroku wyjaśnia i pokazuje, jak można osiągnąć to, co wcześniej wielu biegaczom wydawało się niemożliwe.

Polecam tę książkę zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom, którzy być może uważają, że wiedzą już wszystko na temat tego sportu. Pewnie nie tyle co Orton...

Autor

Eric Orton pracowal jako dyrektor wydziału fitnessu w Ośrodku Nauk Medycznych przy Uniwersytecie Kolorado. Obecnie jest trenerem sportów wyczynowych, szkoli zarówno biegaczy amatorów, jak i światową czołówkę ultramaratończyków.

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.