Jak się biega w Nike Free 4.0 Flyknit? [TEST]

Jako tester z przykrością stwierdzam, że mam trudność ze znalezieniem słabej strony tych butów, choć byłbym ostrożny w ich poleceniu mniej wprawionemu biegaczowi na dłuższe biegi (18-20 km). Poza tym buty mogą być zbyt elastyczne do biegów ulicznych (startów) krótszych niż 5 km.

Na pierwszy rzut oka, buty wydają się bardzo zwiewne, minimalistyczne i super lekkie. Górna część buta, w tym cholewka, wykonana jest z elastycznego materiału - żadnych sztywnych struktur z góry buta, ani wokół pięty i ścięgna Achillesa. Trochę jak skarpetka. Otula i przyjemnie trzyma stopę od pięty przez śródstopie, palcom pozostawiono trochę luzu. Nawet lekko zasznurowany but dobrze trzyma stopę.

Dolna część buta, jest też wyjątkowo giętka i elastyczna w porównaniu do większości butów biegowych - zarówno wzdłuż jak i w poprzek. But można skręcić w spiralkę.

Jak się w nich biega? W telegraficznym skrócie: wybornie.

Przede wszystkim, dlatego, że buty dają wrażenie naturalności - zapomina się, że ma się coś na stopach. Do tego biegnie się wyjątkowo lekko, ale nie kosztem amortyzacji.

Próbowałem dystanse od 5 do 20 km, na asfalcie i drogach polnych. Przy dłuższych dystansach, czuć, że stopa pracuje w bardziej naturalny sposób, i w związku z tym trochę bardziej się męczy. Ale to dobrze - but daje możliwość wykorzystania naturalnej sprężystości stopy i moim zdaniem przyczynia się do poprawy techniki biegowej. Niezależnie od tego, krótki i długi dystans pokonywało mi się w nich niezmiernie przyjemnie.

Buty najlepiej sprawdziły się na utwardzonych nawierzchniach (asflalt, twarde drogi polne). Gdy pojawia się trochę błota, but słabo trzyma się podłoża. Natomiast na drogach szutrowych wymyślna struktura podeszwy zbiera małe kamyczki i inne pamiątki z biegu.

aa a Fot. Leszek Knoll

Jako tester z przykrością stwierdzam, że mam trudność ze znalezieniem słabej strony tych butów, choć byłbym ostrożny w ich poleceniu mniej wprawionemu biegaczowi na dłuższe biegi (>18-20 km). Poza tym buty mogą być zbyt elastyczne do biegów ulicznych (startów) krótszych niż 5 km.

Podsumowując - mimo, że zabrzmi cukierkowo - wydaje mi się, że te buty nadają się dla każdego biegacza, który chce biegać z przyjemnością i coraz szybciej - świetny model.

Leszek Knoll : tworzy aplikacje biegowe ( Motivato.pl ), startuje w biegach ulicznych i triathlonach. Biega, bo uwielbia być w dobrej formie.

I Podstawowe informacje:

firma: Nike

model: Free 4.0 Flyknit

waga: 180g

drop: 6mm

cena: 529,00 ( SklepBiegacza.pl )

II Parametry, skala 1-5:

1. Amortyzacja: 5

2. Stabilizacja: 2

3. Trzymanie stopy: 5

4. Sztywność: 1

5. Przyczepność: 3

6. Wentylacja: 4

7. Wygoda: 5

8. Dynamiczność: 3

III Zastosowanie - skala 1-5:

1. długie wybiegania: 4,5

2. codzienne treningi: 5

3. trening szybkościowy: 4,5

4. Maraton: 3,5 (ocena teoretyczna - nie biegłem Maratonu)

5. krótsze zawody: 4

IV Najlepsze dla stopy: szerokiej/wąskiej/uniwersalne

Nike Free 4.0 Flyknit Trainers - Red w okazje.info