Co łączy buty do biegania, papierosy i rycerską zbroję?

Zastosowanie jednej technologii w kilku odmiennych dziedzinach życia wydaje się z pozoru niemożliwe. Okazuje się jednak, że tak właśnie jest. Oto siedem niezwykłych zastosowań pianki EVA.

1. Dobra amortyzacja to podstawa

W trakcie jednego biegu wykonujemy tysiące kroków, a każde uderzenie stopy o podłoże przekłada się na nasze stawy i mięśnie. Dlatego dobierając buty do biegania tak ważne jest by wybrać model z odpowiednią dla nas amortyzacją.

EvaEva Eva Eva

Biegowi producenci prześcigają się w stworzeniu butów, które uchronią nas przed kontuzjami, zapewnią naszym stawom bezpieczeństwo, a nam pozwolą cieszyć się bieganiem. Każda firma ma swoje rozwiązania, własne technologie, jednak gdzieś u podstaw tego wszystkiego leży pianka EVA.

To ona odpowiedzialna jest za absorpcję drgań i miękkie lądowanie naszych nóg na twardych chodnikach i ścieżkach. Dzięki swojej lekkości powinna także pomóc lepiej wybić się do kolejnego kroku.

Sportowe laboratoria nie ustają w ulepszaniu jej właściwości. Mieszają różne elementy, zmieniają jej chemiczny skład, tak by buty mogły być jeszcze lepsze, lżejsze, wygodniejsze.

Jednak pianka EVA ma także wiele innych, nie tylko sportowych, zastosowań.

2. Właściwości pianki EVA

Pianka lub też guma EVA, to spieniony kopolimer etylenu i octanu winylu. Dzięki swojej budowie charakteryzuje się dużą elastycznością, dobrze sprawdza się w roli izolatora i świetnie amortyzuje.

EvaEva Eva Eva

Poza tym utrzymuje swoją formę w niskich i wysokich temperaturach, dzięki czemu można ją łączyć (np. poprzez klejenie) z innymi materiałami.

Dodatkowo jest też wodoodporna i nie poddaje się promieniowaniu UV.

3. Energia słoneczna w domach

Coraz częściej na polskich dachach możemy zobaczyć zainstalowane panele słoneczne. Dzięki połączeniu ze sobą kolejnych ogniw, mamy możliwość cieszenia się tańszą i ekologiczną energią w naszych domach. Podobnie jak biegowe buty, panele słoneczne również wystawione są na trudne warunki atmosferyczne. Wysokie i niskie temperatury, deszcz, śnieg, wiatr to sytuacje, z którymi mierzą się zarówno nasze buty i jak i słoneczne instalacje.

EvaEva Eva

EvaEva Eva Eva

Pianka EVA nie zmienia swojego stanu niezależnie od temperatury i wilgoci. Dzięki temu możemy biegać w bardzo różnych warunkach, bez obawy, że nasze buty się "rozpadną". Te same właściwości wykorzystują producenci paneli słonecznych, umieszczając ogniwa pomiędzy dwoma cienkimi warstwami pianki EVA.

4. W służbie zdrowia

Nie zawsze doustne lekarstwa sprawdzają się najlepiej. Czasami dokładne dawkowanie leku i jego konkretny obszar działania powodują, że lekarze decydują się na lek, w którym będą mieli kontrolę nad jego odpowiednim uwalnianiem się do organizmu.

Do ludzkiego ciała leki te trafiają poprzez iniekcję. Może być to na przykład w formie wszczepionego implantu, który będzie powolnie uwalniał zawierany przez siebie lek.

Takie medyczne konstrukcje mają różne formy. Jedna z nich wykorzystuje ulepszoną piankę EVA, w celu kontroli ilości uwalnianego medykamentu. Porowatość pianki, która w butach biegowych zapewnia im dużą elastyczność, w medycynie wykorzystywana jest do powolnego przenikania leku przez piankę i wydostawania się go do organizmu.

5. Mniej pożarów od niedopałka

Niedopałki papierosów są bardzo częstą przyczyną pożarów. Rocznie w Unii Europejskiej odnotowywano około 1000 ofiar śmiertelnych pożarów wywołanych niedopałkami. Dlatego od 2011 roku wprowadzono w Europie wymóg produkcji samogasnących papierosów. Ich zmieniona konstrukcja ma uchronić przed powstawaniem ognia.

EvaEva Eva Eva

Tak naprawdę zmiana dokonała się w papierosowej bibułce. W Europie obowiązkowo producenci wprowadzili dwie dodatkowe, grubsze papierowe obręcze w papierosie. Kiedy palący się żar dotrze do tego miejsca, papieros samoczynnie powinien zgasnąć.

W Europie do tego rozwiązania wykorzystuje się grubszy papier. Jednak producenci na świecie opatentowali również papierosy z użyciem pochodnej pianki EVA. Pewne wątpliwości budzi jednak zdrowotny aspekt takiego rozwiązania. Trwają badania, które mają ocenić wpływ pianki EVA na wdychany z papierosa dym.

Na szczęście wykorzystanie EVA w butach biegowych niczym nie grozi jej użytkownikom.

6. Dla rycerzy na białych koniach

 

Dobre dopasowanie do stopy i elastyczność pianki EVA powodują, że można używać jej także w celach dekoracyjnych lub rozrywkowych. Występuje ona w wielu kolorach i o różnej grubości. Jest nietoksyczna i miękka, więc często wykorzystuje się ją do produkcji zabawek dla dzieci.

Jednak także dorośli mogą mieć z niej wiele pożytku (tak jak na powyższym filmie).

7. Nie samym bieganiem EVA żyje

Pianka EVA jest nieodłącznym budulcem wielu sprzętów sportowych. Łączy biegaczy z wędkarzami, narciarzami i miłośnikami jogi. Znajdziemy ją na kierownicy i siodełku u kolarzy, w motocyklowych rękawiczkach. Karimaty, z których korzystamy w czasie wyjazdów lub też ćwiczeń na sali robione są z podobnego materiału, jak część biegowych butów. EVA znajdziemy też w deskach do pływania i w basenowych klapkach.

Jak widać nie samym bieganiem EVA żyje.