Zdjęcia pochodzą z shameesaden.com
Na konferencji Waerable Futures w Londynie projektantka i badaczka Shamees Aden pokazała prototyp buta do biegania, który bije na głowę wszystkie najnowsze gadżety i technologie. Współtwórcą prototypu jest profesor Martin Hanczyc z University of Southern Denmark. But jest drukowany w 3D z syntetycznego materiału biologicznego, który ma zdolność do samoregeneracji - co oznacza, że but sam się naprawia.
But jest efektem badań Shamees Aden nad protokomórkami*. Elementarne cząsteczki protokomórek same w sobie nie są żywe, ale połączone ze sobą tworzą nowe organizmy. Mieszając różne rodzaje protokomórek, powstaje nowy twór o właściwościach, które możemy zaprogramować. Nowy organizm (w tym wypadku but) może zachowywać się różnie w zależności od warunków - ciepła, światła i ciśnienia. Unikalna konstrukcja buta pozwala na drukowanie go w 3D i dokładne przystosowanie do rozmiaru stopy użytkownika. W ten sposób pasuje jak druga skóra.
fot. Shamees AdenPodczas biegania buty reagują na ciśnienie i ruch, zapewniając w razie potrzeby dodatkową amortyzację. -Komórki, z których zbudowany jest but, mają zdolność do nadmuchiwania się i spuszczania powietrza oraz do reagowania na naciski - mówi Aden w rozmowie z Magazynem Dezeen. -W trakcie biegu po różnych nawierzchniach, but zmienia swoje właściwości tak, by jak najlepiej spełniać potrzeby biegacza.
Po skończeniu treningu, buta należy umieścić w słoju wypełnionym cieczą z protokomórkami. Płyn działa jak ładowarka - odbudowuje buta, pomaga go odświeżyć i zachować w dobrym stanie. Płyn może być również barwiony na dowolny kolor, dzięki temu podczas "ładowania" but może zyskać każdy kolor, jaki tylko nam się spodoba.
fot. Shamees AdenZaprezentowany prototyp nie tylko zaciera granice między żywymi i nieożywionymi organizmami, ale także kładzie nowe światło na możliwości druku 3D. Według Shamees Aden, technologia którą wykorzystali może stać się codziennością już w 2050 roku.
*PROTOKOMÓRKI - uproszczona wersja komórek, z których zbudowane są żywe organizmy; pęcherzyki kwasów tłuszczowych o bardzo prostej budowie wewnętrznej, posiadające zdolności do rozmnażania się i dziedziczenia cech.
Tekst na podstawie: www.dezeen.com