Terenowe buty Nike [TEST]

Nike Zoom Terra Kiger i Nike Zoom Wildhorse to dwaj nowi gracze na rynku butów przeznaczonych do biegania w terenie. Dwa zupełnie nowe modele, zaprojektowane od podstaw we współpracy ze sportowcami - i to czuć! To nie są buty, żeby w nich wyglądać, ale biegać w najcięższych nawet warunkach! - pisze nasz tester Przemek Sobczyk, zwycięzca Biegu Granią Tatr.

Nike już od dawna nieśmiało wchodził w ten segment rynku, ale były to raczej drobne adaptacje obuwia dobrze znanego z biegania po asfalcie, np. Pegasus Trail. Na jesień 2013 Nike przygotowała dwa zupełnie nowe modele zaprojektowane od podstaw, na nowo, ale z wykorzystaniem najnowszych technologii, które zostały już sprawdzone w obuwiu biegowym, np. poduszka zoom.

Firma od samego początku postawiała na ścisłą współpracę ze sportowcami i to ich opinie najczęściej miały wpływ na kolejne ulepszanie produktów. I to właśnie czuć, gdy biega się w Kigerach czy Wildhorsach. Nie są to buty, które powstały po to, aby ładnie wyglądać. Mają służyć nam w najcięższych warunkach. Jeszcze przed premierą w Polsce miałem okazję pobiegać w tych butach i zapewniam, że przeszły ze mną sporo, głównie po tatrzańskich szlakach, ale również w Dolomitach i St. Moritz. Dałem im wycisk.

Jedyna cecha wspólna tych butów to wygląd. Estetycznie są podobne, ale to dwa zupełnie różne buty, stworzone do biegania w różnych warunkach .

Nike Zoom Wildhorse w Tatrach (fot. P.Sobczyk)

Nike Zoom Wildhorse - lekkie, niezwykle dynamiczne buty, w których można rozwijać niezłe prędkości! Jednocześnie pancerna cholewka z ochroną na palce sprawia, że to idealne buty do biegania po Tatrach i górach gdzie występują skały, żwir, kamienie - czyli najtrudniejsze warunki. Podeszwa trzyma na każdym podłożu z wyjątkiem błota i mokrej trawy, ale na te warunki musiałyby posiadać kolce :). Amortyzacja jest na 5 w skali do 10, co zapewnia niesamowite czucie terenu po którym biegniemy, a jednocześnie jest wystarczająca, by chronić nasze stawy.

Nike Zoom Terra Kiger wzbudziły także zainteresowanie wśród górskie fauny. (fot. P. Sobczyk)

Nike Zoom Terra Kiger - buty, które nawiązują do filozofii Nike Free. Są niesamowicie lekkie i dynamiczne - w ogóle ich nie czuć na nogach! Cholewka opina nam stopę niczym skarpeta, Wrażenie miałem takie, jakby ktoś do skarpet ktoś dokleił mi podeszwę. Amortyzacja 3/10, więc czuć pod stopą prawie wszystko, ale nie jest to uciążliwe. Kiger to but, którego "nie ma" - nie czuje się go na stopie. Fajne uczucie :) Podeszwa, tak jak u Wildhorse'a, trzyma się prawie wszystkiego. Uważam, że Kigery będą lepiej będą się nadawały do lasu, na piachy, szutry, ale da radę i w ciężkich górskich warunkach.

Te dwa nowe modele mają jeszcze jedną ważną zaletę. Cholewka ściśle dopasowuje się do stopy, co zwiększa naszą stabilność, ale równocześnie jest sporo miejsca na palce, co pozwala nam się cieszyć zdrowymi paznokciami nawet po przebiegnięciu biegu ultra.

Cieszę się, że wielcy gracze, tacy jak Nike, wchodzą w ten segment, bo to pozwoli na produkowanie coraz doskonalszych butów do biegania w terenie. A kto to ma robić, jak nie firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem.

źródło: Okazje.info