W czym biegać w terenie? [INFOGRAFIKA]

Buty do biegania terenowego tworzy się z myślą o pokonywaniu trudnych górskich ścieżek i bezdroży, ale również parkowych, niezbyt wymagających alejek czy polnych dróg. Biegacze chętnie korzystają z nich jesienią i zimą, gdy śliskie ścieżki i chodniki nie sprzyjają zwykłym pożeraczom szos. Czym się charakteryzują buty terenowe? Przeczytaj i zobacz!

Podstawowa różnica między butami terenowymi a szosowymi to bieżnik. W butach do biegania w terenie jest zdecydowanie bardziej agresywny. Jego zadaniem wgryzać się w błoto, glebę, trawę i leśną ściółkę. Guma, z którego jest wykonany, jest miększa niż w przypadku butów na asfalt, bo w terenie wyżej ceni się dobre trzymanie, niż odporność na ścieranie. Terenówki mają zabudowany przód, chroniący przed uderzaniem o kamienie i korzenie, a nierzadko cholewkę tworzy materiał, przez który wpada mniej piachu niż przez dobrze wentylowaną siateczkę. Niekiedy w butach do biegania w terenie jest również mniejsza ilość pianki amortyzującej.

Agresywny bieżnik, zabudowany czub, wodoszczelność - cechy dobrych butów terenowych. Na zdjęciu Salomon Speed Cross 3.

Buty do biegania w terenie to najczęściej drugi typ butów, na które się decydujemy - po tradycyjnych butach szosowych, treningowych. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek modele kompromisowe, przydatne i na asfalt i na leśne, ubite ścieżki.  Ale im bardziej zróżnicowany teren, im większa liczna pagórków do pokonania, im częściej wybieramy się na górskie, kamieniste ścieżki usiane korzeniami, pełne błota - tym większe znaczenie mają dobre buty terenowe. Znaczenia nabiera wówczas stabilność buta. Im mniej pianki amortyzującej, tym bliżej podłoża znajduje się stopa i tym większą stabilność można uzyskać. To rzadko da się osiągnąć w dobrze amortyzowanych butach szosowych. W niektórych modelach, stosuje się rozszerzającą się ku dołowi podeszwę, która ma poprawiać stabilność. Nie da się jednak uniknąć tego, że na bardzo nierównym podłożu, stopy będą stąpać na wszelkie możliwe sposoby, dostosowując się do podłoża. Ciało szybko uczy się reagować, łapać równowagę.

Salomon

W niektórych modelach stosuje się pokrycie cholewki z innego materiału niż siateczka, przez który do wnętrza nie wpada piasek i drobne elementy ściółki. W innych stosuje się po prostu mniejsze mają mniejsze oczka w siateczce. Czasami w butach terenowych stosuje się również membranę goreteksową, na mokre warunki. Dzięki temu woda ma zdecydowanie utrudniony dostęp do wnętrza buta. Niektórzy biegacze nie lubią takiego rozwiązania, bo w bucie jest im po prostu za gorąco. Wolą zaczekać aż woda z wnętrza się wypompuje, a przewiewna cholewka wyschnie. To kwestia gustu i... potliwości stóp, bo niektóre membrany nadal nie odprowadzają wilgoci na zewnątrz tak dobrze jak zwykła siateczka. Warto zwracać uwagę na jakość materiałów, z których zrobione są buty terenowe - jak zresztą każde.

Co wyróżnia buty do biegania w terenie? - agresywny bieżnik, - mniejsza amortyzacja, - siateczka o drobniejszych oczkach

Na jakich nawierzchniach się sprawdzą? - na ścieżkach leśnych, - na ścieżkach polnych, - bezdrożach, - na błotnistych ścieżkach, - na górskich ścieżkach, kamienistych szlakach i litych skałach

Na jakie dystanse? Wszystkie! Biegowe i piesze!

Wawrzyniec Święcicki/ Magda Ostrowska-Dołęgowska

Materiały partnerów

zobacz najlepsze buty do biegania w terenie

Copyright © Agora SA