Pokochać asfalt (recenzja adidas Supernova Sequence 5 M G61254)

Czasem jest tak, że nasze ciało zaczyna o sobie przypominać i broni się przed treningiem tak zawzięcie jak student przed egzaminem. Wtedy tak samo jak ten biedny student zaczynamy szukać jakiejś alternatywnej drogi by osiągnąć nasz cel. Planowaliśmy wystartować w jakiejś imprezie, ale zaczyna nas coś pobolewać. Niby kolano, niby śródstopie, jakiś siniak, ale tak naprawdę do końca nie wiemy co, dlaczego, a może tylko nam się wydaje? Zamiast ściąg, szeptów i telefonów przychodzi nam z pomocą już piąta odsłona butów biegowych adidasy Supernova Sequence.

Tak jak poprzednik jest to klasyczny but z bardzo dużą amortyzacją dla biegaczy biegających z pięty, gdzie podczas lądowania najpierw nią atakujemy asfalt, a następnie delikatnie przetaczamy stopę w stronę paluszków, by ponownie się z nich wybić. Jest to dość typowy ruch dla początkujących, ale co ważniejsze też dla tych, którzy resztką chęci, a zwłaszcza sił fizycznych chcą zrobić jeszcze jeden trening. Wtedy okazuje się, że rozbieg czy też przebieżka po pobliskich chodnikach i asfaltach nie musi być taka bolesna i o to chodzi!

Bardzo skuteczna amortyzacja przy lądowaniu, dodatkowo konstrukcja buta wspomaga proces przetaczania stopy i końcowa fazę - jaką jest wybicie się z palcówBardzo skuteczna amortyzacja przy lądowaniu, dodatkowo konstrukcja buta wspomaga proces przetaczania stopy i końcowa fazę - jaką jest wybicie się z palców Archiwum autora

Bardzo skuteczna amortyzacja przy lądowaniu, dodatkowo konstrukcja buta wspomaga proces przetaczania stopy i końcowa fazę - jaką jest wybicie się z palcówBardzo skuteczna amortyzacja przy lądowaniu, dodatkowo konstrukcja buta wspomaga proces przetaczania stopy i końcowa fazę - jaką jest wybicie się z palców Archiwum autora

Bardzo skuteczna amortyzacja przy lądowaniu, dodatkowo konstrukcja buta wspomaga proces przetaczania stopy i końcowa fazę - jaką jest wybicie się z palców Jak to wygląda?

To jak buty wyglądają każdy widzi i prawdopodobnie większość sprzedawców tylko tyle będzie wstanie o nich powiedzieć. Czyli obuwie treningowe, do biegania po asfalcie/betonie, dla początkującego lub nieco bardziej wtajemniczonego biegacza o nieco wyższej wadze - ok. 80 kg. Czasami dodatkowo może was zasypać wieloma ciekawymi nazwami patentów, które się w nich kryją . Jednak na więcej bym nie liczył ze strony obsługi sklepów (chyba że znają wagę to poinformują was, że but waży 359 gramów w rozmiarze 45).

Adidas Supernova SequenceAdidas Supernova Sequence Rafał Bogacki Fot. Rafał Bogacki Adidas Supernova Sequence 5

Dlaczego asfalt?

Konstrukcja podeszwy niewiele się różni od poprzednika. Zastosowano ten sam system redukcji ruchu pronacyjnego poprzez zastosowanie dwóch zasadniczych elementów: - po zewnętrznej stronie pięty zastosowano system Formotion, który podczas współpracy z pianką EVA umieszczoną od wewnętrznej strony dają efekt opóźniający skrętne (dośrodkowe) opadanie stopy; - plastikowy mostek wkomponowany w podeszwę mający na zadanie uwalniać skumulowaną energię.

Za amortyzowanie tak jak w poprzednim modelu odpowiada przede wszystkim gruby kawałek pianki EVA, z którego składa się podeszwa. Około 30 mm pod piętą i 17 mm pod śródstopiem oraz wklejony fragment tworzywa adiprene po zewnętrznej stronie śródstopia. W porównaniu do poprzednika zmieniono producenta gumy odpowiedzialnej za kontakt z podłożem. W tym przypadku z pomocą przyszła jak najbardziej adekwatna firma znająca się na tym co robią - czyli Continental. Producent zapewnia, że dzięki takiemu zabiegowi but będzie się trzymał dobrze każdej nawierzchni i - mieli rację! Noga nie ucieka na kostce brukowanej nawet jak jest na niej odrobina piasku (pewnie jest to zasługa jeszcze dość świeżego bieżnika).

Buty do biegania adidas Supernova Sequence 5 - widok od strony podeszwyButy do biegania adidas Supernova Sequence 5 - widok od strony podeszwy Rafał Bogacki Fot. Rafał Bogacki

Fot. Rafał Bogacki

Zróżnicowany bieżnik. Przy pięcie nieco bardziej masywne klocki umieszczone po zewnętrznej stronie. Im bliżej przesuwamy się w stronę palców tym bardziej bieżnik robi się drobniejszy. Po zewnętrznej, w przedniej części obuwia taka faktura złapie przyczepność na niemal każdym podłożu.

Sam bieżnik jest dość złożony. Zastosowano wiele rodzajów mieszanki gumy. Twardszą znajdziemy tam gdzie buty szybciej się zdzierają, natomiast miększa została umieszczona w rejonach, gdzie zależy nam na większej przyczepności. Ponadto trudno nie zwrócić uwagi na dość obfitą kolorystykę.

Buty są kompatybilne z systemem adidas miCoach - pod wkładką przewidziano miejsce na sensor w środkowej części podeszwy.

adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Miejsce na sensor miCoachadidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Miejsce na sensor miCoach Fot. Rafał Bogacki Fot. Rafał Bogacki Specjalnie miejsce na sensor adidas miCoach

Parę słów o cholewce

Gdyby nie sznurówki i wesoły akcent na pięcie, kolorystyka buta byłaby dość mocno pospolita. Niemalże cała cholewka jest biała - miejscami wpadająca w odcienie szarości. Dzięki temu w ciepłe słonecznie dni można uniknąć zbyt wczesnego przegrzania się stopy. Dodatkowo do wyprodukowania zastosowano materiały wierzchnie takie jak siatki i zamsz. Dominuje siatka dość dobrze przewiewna (warto zaznaczyć, że widziałem bardziej oddychające), ale za to bardzo wytrzymała. Siatka bardzo przewiewna występuje jedynie na języku. Natomiast wcześniej wspomniany zamsz znalazł swoje miejsce w okolicach szpica buta. Sam szpic jest wykonany z tworzywa sztucznego - imitacja skóry.

adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Cholewka buta.adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Cholewka buta. Fot. Rafał Bogacki Fot. Rafał Bogacki

Pokochaj asfalt

Wracając do początku - czyli gdy trening należy wykonać, ale ciało mówi nie. Niestety miałem tą "przyjemność", że ponad tydzień przed startem nieco się poturbowałem (kolano, śródstopie i łydkę). Niby nic strasznego, ale w niedalekiej przyszłości planowałem wziąć udział w biegach górskich od 50 do 100 km, gdzie bez odpowiedniego przygotowania mogłem sobie ten pomysł wybić z głowy. W tym celu zamierzałem zrobić parę dłuższych wybiegań, ale w butach nieco bardziej minimalistycznych, gdzie amortyzacja jest nadzwyczaj skąpa. Treningi okazały się niemożliwe i wróciłem z nich z podkulonym ogonem. Wtedy w moje łapki wpadły właśnie Supernova Sequence V i uratowały mi "życie".

adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Buty mają potężną amortyzację i świetnie sprawdzają się na długich treningach.adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. Buty mają potężną amortyzację i świetnie sprawdzają się na długich treningach. Fot. Rafał Bogacki Fot. Rafał Bogacki

Buty Adidas Supernova Sequence V umożliwiają mi dłuższe wybiegania za sprawą bardzo dużej amortyzacji. W rezultacie samo obuwie nieco bardziej szanuje moje potłuczone kolano niż ja sam.

Okazało się, że bieg po asfalcie nagle stał się możliwy, co więcej buty same prowokowały by nieco podkręcić prędkość, co wprawiło mnie w osłupienie. Dzień wcześniej nie byłem wstanie przetruchtać paru kilometrów, a dzisiaj bez większych przeszkód, poza dziwnym grymasem na twarzy wykonałem zaplanowany trening. Co prawda po asfalcie, a nie w górach, ale czego w takie sytuacji można chcieć więcej?

Warto jest zaznaczyć, że po włożeniu stopy w buty czułem się tak, jakbym już w nich kiedyś biegał. Są wygodne, dobrze dopasowane do stopy, przyjemne, nic dziwnego nigdzie nie wystaje i stopy nie uwiera. Dodatkowo co się rzadko zdarza te buty mnie nie obtarły, a pierwsze bieganie miało znacznie więcej niż 10 km.

Podsumowanie

Biegacze mają różne upodobania i przyzwyczajenia do butów. Jak ja dostałem te do testów to miałem mieszane odczucia. Ale biorąc pod uwagę to, iż nie mogłem realizować swojego planu treningowego, a biegać mimo wszystko chciałem, to założyłem Supernovy i pobiegłem. Teraz to mnie bawi, ale aktualnie średnio wyobrażam sobie trening na asfalcie bez tych adidasów. Robię w nich rozbiegania po zawodach, czasem przebiegnę się po drobne zakupy, a nawet gdzieś wystartuję. Zmierzam do tego, że jeśli chodzi o bieganie, to warto jest eksperymentować. Lubisz buty minimalistyczne? Ok, ale czasem też daj odpocząć stopie/nodze i załóż coś nieco bardziej amortyzowanego, a nóż się okaże, że to jest to, czego ci brakowało.

adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach. adidas SuperNova Sequence 5 - buty do biegania po twardych nawierzchniach.  Fot. adidas Fot. adidas

Więcej informacji na stronie producenta www.adidas.com Cena: 569 zł

*o autorze: Rafał Bogacki jest biegaczem długodystansowym. Najlepiej czuje się w górach, ale asfalt również jest jego naturalnym środowiskiem biegowym. W tegorocznym Biegu 7 Dolin na 100 km był 25 zawodnikiem i uporał się z trasą w bardzo dobrym czasie 11:47:47.

Interesują cię inne nasze opinie? Zajrzyj do działu BUTY DO BIEGANIA. Miałeś do czynienia z tymi butami? Masz inne wrażenia albo chciałbyś coś dodać? Wypowiedz się na naszym Facebooku.