Zapytaj eksperta: Startówki i buty terenowe

Czy buty startowe pomagają w osiąganiu lepszych wyników na zawodach, czy to tylko chwyt marketingowy? Co powinny posiadać dobre buty terenowe do zadań specjalnych? Maciej Łucyk odpowiada na nurtujące Was pytania. Wracamy do butów wyścigowych.

Startówki

"Zastanawiam się nad zakupem butów startowych. Jednak nie jestem przekonany, czy buty startowe pomagają w osiąganiu lepszych wyników. Obawiam się, że jest to jedna ze ściem producentów butów. Co mógłby mi Pan poradzić?

Pozdrawiam Mateusz"

Buty startowe to nie żadna "ściema". Dzięki uszczuplonej amortyzacji stają się bardzo dynamiczne, przez co poprawiają naszą dynamikę podczas startu w zawodach, pozwalając na poprawę wyników. W zależności od dystansu, na jaki są przeznaczone poszczególne modele, ilość amortyzacji się zmniejsza. Im krótszy dystans tym but na niego przeznaczony, jest bardziej dynamiczny. Oczywiście kluczową sprawą w butach startowych jest waga. Najlżejsze modele startówek ważą zaledwie ok. stukilkudziesięciu gramów. To niewątpliwie dodaje nam szybkości.

Pozdrawiam, Maciej Łucyk

Buty terenowe

"Co powinny mieć w sobie dobre buty terenowe? Mam na myśli takie, w których się biega po błocie, po nierównym podłożu, po kamieniach, w górę i w dół, a nie po równych, leśnych ścieżkach. Jakie cechy powinien mieć taki but?

Dzięki, Krzysiek"

Dobre buty terenowe powinny przede wszystkim bardzo dobrze trzymać stopę w śródstopiu, co zapobiegnie niepotrzebnemu skręcaniu na nierównościach. Oczywiście podstawą takich butów jest podeszwa, która musi być przyczepna w każdym kierunku, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów bieżnika. Takie buty mogą być wyposażone w membranę wodoodporną (chociaż nie jest to konieczne) np. Goretex.

Pozdrawiam, Maciej Łucyk

Masz pytanie? Zadaj je ekspertowi! Maciej Łucyk odpowiada na Wasze pytania do końca maja. Wystarczy napisać na zapytaj.eksperta@gazeta.pl.

Przeczytaj również: Zapytaj eksperta: Jak to jest z tym maratonem? Zapytaj eksperta: Co jeść po treningu i podczas maratonu? Zapytaj eksperta: Powrót do biegania po kontuzji Zapytaj eksperta: Czym się różnią startówki od butów naturalnych? Zapytaj eksperta: Jak dużo i jak często biegać? Zapytaj eksperta: Bieżnia mechaniczna Zapytaj eksperta: Bieganie damsko-męskie

Partnerem akcji jest: Logo InterSportLogo InterSport Intersport

Dołącz do nas na Facebooku.