Na zimę (prawie) jak znalazł - recenzja butów Inov-8 Terrafly 313 GTX

Szybkie, efektownie wyglądające, z wodoodporną membraną, ale też wymagające i nie na każdą stopę - buty Inov-8 Terrafly 313 GTX to uniwersalne rozwiązanie na jesienno-zimowe treningi na różnych, chociaż nie wszystkich, rodzajach nawierzchni i nie dla wszystkich biegaczy.

Pierwsze wrażenie po osobistym spotkaniu z Inov-8 Terrafly 313 GTX: - Chyba są za małe - oznajmiłem. Błąd! Buty, choć na pierwszy rzut oka wydawały się zdecydowanie za krótkie na moją i tak niedużą stopę (rozmiar 42), pasowały jak ulał, a nawet miałem w nich odpowiedni dla biegacza zapas - nic nie cisnęło, nie uwierało. Wnętrze tych Inov-8 wydaje się być skrojone na rozmiar medium, czyli osoby z szerszymi stopami mogą nie mieć w nich odpowiednio dużo miejsca. Na szczęście się do tej grupy nie zaliczam. Problemu nie było także jeśli chodzi o zapiętek, który w moim przypadku znowu okazał się niemal krojony na miarę.

Wrażenia estetyczne

Czy czarne sportowe buty mogą być ładne? Zawsze uważałem, że nie. A raczej do czasu kiedy nie poznałem tego modelu Inov-8. Klasyczna czerń uzupełniona czerwonymi wstawkami i srebrnymi odblaskowymi elementami wzbudziła wyłącznie pozytywne emocje. I to nie tylko u mnie. Kilkukrotnie wyszedłem w Terrafly'ach po "cywilnemu" i buty bardzo przypadły do gustu także niebiegającym znajomym.

Buty inov-8 terrafly 313 GTXButy inov-8 terrafly 313 GTX Materiały prasowe inov-8

Na co komu (zbytnia) amortyzacja?

Terrafly 313 to model buta w połowie minimalistycznego. Dlaczego tylko w połowie? To dziecko Inov-8 ma wyjątkowo niski profil - według informacji dystrybutora od 9 milimetrów pod palcami do 18 milimetrów podeszwy pod piętą (inne źródło donosi o profilu od 7 do 13 milimetrów). Jest minimalizm? Jak dla mnie niemal maksymalny, o czym często podczas biegania w Inov-8 boleśnie przypomina mi prawa łydka, wyraźnie przyzwyczajona do mocno zbudowanych - zwłaszcza pod piętą - ASICS-ów. W przeciwieństwie jednak do butów "naturalnych", w Terrafly'ach przez podeszwę kamyczków pod butem raczej nie policzymy. Ta jest twarda i nie ma żadnej tolerancji dla miłośników biegowego minimalizmu. Buty są za to wymagające. Odpowiada za to konstrukcja przedniej części podeszwy, wyraźnie odcięta pod śródstopiem, wymuszając przeniesienie ruchu właśnie na tę część stopy.

Buty inov-8 terrafly 313 GTX Jak się w tym biega?

Swoje Terrafly'e niemal natychmiast po wyjęciu z pudełka zabrałem na długie niedzielne wybieganie. Nie mogłem się po prostu powstrzy

mać, żeby zobaczyć na co je stać, a raczej na co mnie w nich stać. Niestety popełniłem mały błąd, przed którym przestrzegam także innych użytkowników butów z membraną - nie biegajcie w takich butach kiedy jest ciepło! Efekt 22-kilometrowego treningu był taki, że chyba tylko cudem nie odparzyłem sobie stóp. Kiedy jest zimno (dla mnie zimno oznacza temperatury ok. 5 stopni Celsjusza i mniej) - goreteksowe Inov-8 spisują się na medal. Wewnątrz buta stopa czuje się bardzo komfortowo, nie ma mowy o żadnych obtarciach, pęcherzach, czy innych biegowych dolegliwościach. Jedyny - na szczęście rzadki - problem jaki wykryłem, to nieprzyjemny ucisk górnej części cholewki prawego buta w okolicy wiązania sznurowadeł od wewnętrznej strony nogi. Nie zauważyłem żadnej fizycznej różnicy między butami, więc może odpowiada za to lekka pronacja w prawej stopie?

Buty inov-8 terrafly 313 GTX

Dotychczas Terrafly'e zaliczyły na moich nogach ok. 250 kilometrów. Były ze mną na każdym treningu, obiegaliśmy wspólnie różne nawierzchnie. Z jakim efektem? Na asfalcie rwały do szybkiego biegania (tutaj jednak pojawiał się wspomniany wcześniej ból łydki wynikający z ich angażującej konstrukcji), nie zawiodły ani w parkowych alejach, ani na leśnych ścieżkach. Niski profil sprawdził się zwłaszcza w terenie, gdzie silna amortyzacja do szczęścia nie jest nam aż tak potrzebna. Wręcz przeciwnie - jeśli jest jej za dużo, to pojawia się problem ze stabilnością.

Buty inov-8 terrafly 313 GTX

Inov-8 nie radzą sobie w błocie i na oblodzonej nawierzchni. Podeszwa w takich trudnych warunkach gubi przyczepność, a nasze stopy razem z nią. Tam gdzie zawodzi spód buta świetnie spisuje się jego górna część, czyli cholewka. Wykonana z goretexu jest całkowicie odporna na wodę czającą się np. w płytkich kałużach (te głębsze musimy niestety omijać szerokim łukiem - Terrafly'e to nie kalosze). "Siatkowa" faktura cholewki świetnie znosi też kontakt z błotem, które po wyschnięciu samo się wykrusza. Dzięki temu moje Inov-8 jeszcze nie trafiły do domowej myjni, a nie widać po nich prawie dwóch miesięcy intensywnego używania.

Buty inov-8 terrafly 313 GTXButy inov-8 terrafly 313 GTX Materiały prasowe inov-8

Uniwersalne, ale nie dla każdego

Inov-8 Terrafly 313 GTX to niemal doskonały jesienno-zimowy, uniwersalny but dla niemal każdego średnio zaawansowanego biegacza..

Niemal, bo:

  • wiele osób od ich nabycia skutecznie może odwieść cena - kosztują 599 zł. To drogo, ale z drugiej strony żadne buty z membraną do tanich nie należą,
  • trzeba być przygotowanym na większe wymagania buta wobec użytkownika. Niski profil "podwozia" to dużo większe zaangażowanie dla nóg.
  • lubicie jak jest miękko pod stopą? Darujcie sobie Inov-8 Terrafly 313 GTX.

Inov-8 Terrafly 313 GTX Cena: 599 zł Rozmiar: 42 eu Waga: 313 g

Test: ko000

Dołącz do nas na Facebooku.