Jak prać buty biegowe?

Jak wyprać buty? Czy buty biegowe można prać? Producenci najczęściej to odradzają, ale przecież bieganie w terenie, gdy do siateczki dostaje się pył i błoto również nie może im służyć. Nie mówiąc już o tym, że obuwie, w którym biegamy po pewnym czasie, gdy wlejemy w nie hektolitry potu potrafi pachnieć absolutnie nieprzyzwoicie. Jak zatem prać buty, jeśli już się na to zdecydujemy?

Na wstępie powiemy, że z praniem naprawdę nie warto przesadzać. To nie grzech, że biegowe buty śmierdzą. Służą nam do treningów a nie do chodzenia w gości, czy do pracy. Nie musimy nimi uprzykrzać nikomu życia. Ale to, że biegamy w nich w błocie może już destruktywnie działać na siateczkę, z której zwykle robi się cholewkę. Oto kilka rad jak czyścić buty.

1. Najpierw na sucho

Na pewno nie ma sensu wkładać butów pod kran albo do pralki po każdym bieganiu w terenie. Jeśli nie są bardzo brudne wystarczy pozwolić im wyschnąć (wyciągając uprzednio wkładki), a później wytrzepać dokładnie uderzając np. o krawędź wanny lub butem o but. Dobrze mieć szczotkę przewidzianą do czyszczenia butów i usuwać nią zaschnięte błoto. Dobre wytrzepanie butów wystarczy jako pomoc doraźna.

2. Pod kranem

Raz na jakiś czas, gdy solidnie ubłocimy buty można je włożyć do umywalki i tą samą szczotką, którą czyścimy je na sucho - oczyścić z błota na mokro. To czynimy również wyjmując wkładkę ze środka. Nalewamy do wnętrza buta wodę i poruszamy siateczką pulsacyjnie. Taka płukanka pozwoli nam w miarę skutecznie pozbyć się brudu z wnętrza. Ta metoda też wystarczy w wielu przypadkach, a będzie mało inwazyjna dla butów.

3. Do pralki

Oczywiście sposobem wymagającym najmniejszej ilości ceregieli jest wrzucenie butów do pralki. Jeśli są w miarę czyste i tylko śmierdzą - można wrzucić je do prania od razu, wyjmując tylko wkładki. Ale! Jeśli buty są ubłocone - miejcie litość dla sprzętu. Pralka nie zniesie takiego traktowania zbyt długo i się zbuntuje. Naprawdę brudne buty trzeba przygotować - najlepiej czyszcząc je najpierw szczotką pod kranem.

Minusy prania butów w pralce

Podobno to osłabia strukturę cholewki, włókna, z których zrobiono siateczkę pękają szybciej. Na materiał może też źle wpływać detergent, którego normalnie używamy. Ciągłe moczenie i suszenie (co odnosi się również do czyszczenia butów pod kranem) powoduje, że buty mogą się trochę skurczyć czy stracić na elastyczności. Pranie w pralce może również wpływać negatywnie na miejsca klejenia buta. Wysoka temperatura osłabia klej - dlatego najlepiej prać obuwie biegowe w chłodnej wodzie. Podobno mogą również płowieć elementy odblaskowe.

Kilka porad na koniec

Wrzucając buty do pralki - zabezpieczcie je albo specjalną siatką do prania butów, albo przynajmniej starą powłoczką na poduszkę. Zwłaszcza, jeśli przyjdzie Wam do głowy prać buty z kolcami!

Wrzućcie do prania trochę więcej rzeczy - jedna czy dwie pary butów w pralce będą się niemiłosiernie obijać, tłuc i drażnić Wasz słuch. Dobrze mieć na tę okoliczność jakieś gorsze ręczniki, które wypełnią przestrzeń. Normalne ubrania raczej nie upiorą się za dobrze w niskiej temperaturze a przy okazji możemy je zniszczyć.

Jeśli głównym motywem prania jest brzydki zapach - możecie poszukać na rynku kulek dezodorujących, które wkłada się do wnętrza butów.

Nie polecamy wirowania...

Po praniu buty warto szeroko rozsznurować, położyć w suchym i przewiewnym miejscu i wywinąć na wierzch język. Nie powinno się ich suszyć na grzejniku lub za pomocą suszarki - to tylko może wpłynąć na ich skurczenie się lub rozklejenie czy deformację.

Magda Ostrowska-Dołęgowska

Sprawdź, jak wybrać buty biegowe!

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku.

źródło: Okazje.info