Cudowne mleko czekoladowe

Napoje węglowodanowe przechodzą do przeszłości? Niewykluczone, bo jak udowodnili amerykańscy naukowcy po bieganiu lepiej napić się czekoladowego mleka.

Uwielbiany przez dzieci napój jest także doskonały dla sportowców, w tym oczywiście biegaczy. Doskonały, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze - mleko musi być odtłuszczone. Po drugie - jak wykazały badania - należy je wypić do dwóch godzin po wysiłku fizycznym, czyli akurat w tym przypadku bieganiu. Po trzecie badacze podawali obiektom badawczym ok. pół litra tego napoju.

A co daje picie czekoladowego mleka? Na pewno poprawia regenerację mięśni. A dlaczego? W tym napoju mamy do czynienia z niemal idealną proporcją węglowodanów w stosunku do białka. Właśnie dlatego nasze mięśnie szybciej się regenerują i - jak pokazały badania - nasz organizm zdecydowanie szybciej jest gotowy do kolejnego intensywnego wysiłku.

Już prawie na koniec dodam, że badania przeprowadzili naukowcy z James Madison University.

Wniosek jest prosty - parafrazując hasło reklamowe (''Pij mleko - będziesz wielki'') ''Pij mleko czekoladowe - zregenerujesz mięśnie''!

Copyright © Agora SA