Ile kalorii spalimy w trakcie biegu?

Wiele osób swoją biegową przygodę zaczyna, aby schudnąć i poprawić sylwetkę. Ważne jest wtedy, aby wiedzieć ile kalorii spalimy podczas biegu, jak często biegać, żeby schudnąć i jakie dystanse będą najlepsze. Bieganie to nie tylko zdrowe hobby, ale też świetny spalacz kalorii. Podpowiadamy jak biegać, żeby schudnąć.
Zobacz wideo

Ile kalorii spalamy podczas biegu?

Według badań średnio spalamy 22 kilokalorie na każdy kilogram naszego ciała. Dzięki temu oddychamy, chodzimy, po prostu funkcjonujemy. Jest to jednak bardzo uogólniona wartość. Każdy z nas ma inne podstawowe zapotrzebowanie energetyczne zależne od wieku, płci, wagi, sposobu życia. Oznacza to, że kobieta ważąca ok. 60 kilogramów, przy wzroście 165 cm przy małej aktywności fizycznej potrzebuje ok. 1900 kcal dziennie. A 45letni mało aktywny mężczyzna, o wadze 80 kg i wzroście 185 cm potrzebuje ok. 2500 kcal dziennie.

Wyliczenia te nie uwzględniają jednak aktywności fizycznej. Pytanie więc, ile spalimy kalorii podczas biegania i jak uwzględnić to w naszym dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym.

Shutterstock

BIEGANIE A ODCHUDZANIE. JAK BIEGAĆ, ŻEBY SCHUDNĄĆ? >>

Uznaje się w trakcie biegania spalamy 100 kilokalorii na 1 przebiegniętą milę, czyli ok. 62 kcal na kilometr. Im szybciej biegniemy, tym więcej kalorii spalimy i najłatwiej będzie to wyliczyć na podstawie czasu treningu. Na liczbę spalonych kalorii wpłynie czas wysiłku i tempo biegu. Jeśli przez godzinę biegniemy tempem 6:00, przebiegniemy 10 km i spalimy 620 kcal. Jeśli jednak biegniemy szybciej, np. tempem 4:00 to w trakcie jednej godziny biegu pokonamy 15 km, czyli spalimy 930 kcal. Oczywiście wiek i waga ma znaczenie!

OBLICZ, ILE KALORII SPALASZ W TRAKCIE BIEGU! [KALKULATOR KALORII] >>

Bieganie a odchudzanie. Ile kalorii spalimy w trakcie biegu?Bieganie a odchudzanie. Ile kalorii spalimy w trakcie biegu? PETER BERNIK/Fotolia PETER BERNIK/Fotolia

Jak spalić więcej kalorii w trakcie biegu?

Najwięcej kalorii w trakcie biegania pozwoli nam spalić trening interwałowy. To bieg polegający na pokonywaniu szybkich odcinków, przeplatanych przerwą w niepełnym odpoczynku. Przy takim treningu w trakcie godziny biegu spalimy nawet 1000 kalorii. Ważne jest też to, że po takiej aktywności następuje okres zwiększonego powysiłkowego zapotrzebowania na tlen. Trwa on nawet do 48 godzin po treningu, a w tym czasie ciało korzysta z zasobów tłuszczu. Jednak interwały to trudny i wymagający trening i nie powinni go stosować początkujący biegacze.

Zobacz wideo

Osoby, które dopiero zaczynają biegową przygodę, a chciałyby dzięki bieganiu spalić jak najwięcej kalorii powinny rozważyć wydłużenie czasu treningu lub stopniowe zwiększanie jego intensywności. Pamiętajmy jednak w tym wypadku o zasadzie 10%, tzn. aby zarówno dystans jak i intensywność zwiększać nie więcej niż o 10% tygodniowo. Powinno to pozwolić uniknąć kontuzji i przetrenowania.

JAK BIEGAĆ, ŻEBY SPALIĆ JAK NAJWIĘCEJ KALORII >>

BIEGANIE A ODCHUDZANIE. JAK WŁĄCZYĆ BIEGANIE DO ODCHUDZANIA >>

Jeśli celem naszego biegania jest zrzucenie wagi i spalenie kalorii, warto pamiętać o ujemnym bilansie energetycznym i odpowiedniej diecie. Powinnam ona nie tylko zapewnić odpowiednie składniki odżywcze dla organizmu, ale także uwzględniać naszą wzmożoną aktywność i chęć zrzucenia zbędnych kilogramów.

ZOBACZ TAKŻE:

5 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom