Co wiecie o owocach jagodowych?

Według zaleceń ekspertów żywieniowych, każdy powinien jeść przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. A co w przypadku, gdy mamy już dość klasycznej marchewki, gruszki czy jabłka, szczególnie w okresie gdy nie ma owoców sezonowych?

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

Wykorzystaj wiosenną aurę i wróć do formy! Pobierz poradnik RUSZAJ SIĘ I SCHUDNIJ!

Na szczęście są już na rynku zdrowe rozwiązania, dzięki którym z produktów dostępnych okresowo, możemy cieszyć się przez cały rok. Borówka amerykańska jest jednym z najbardziej zdrowych owoców. W Polsce nadal jeszcze niewiele wiemy o walorach smakowych, a przede wszystkim odżywczych i prozdrowotnych tych jagód Żyjemy jednak w społeczeństwie, które zaczyna przykładać coraz większą wagę do zdrowego odżywiania . W końcu kto nie marzy o pysznym soku , ale bez żadnych ulepszaczy, konserwantów, sztucznych dodatków, cukru i poświęcania wolnego czasu na wyciśnięcie go?

Dlaczego borówka czarna to superowoc?

W zaledwie 100 g. znajdziemy 1,1 g. błonnika i tylko 45 kcal. Jak widać są bardzo dobrym źródłem błonnika, który wspomaga odchudzanie! Zawierają małą liczbę węglowodanów oraz kalorii, zatem świetnie sprawdzą się jako składnik wielu diet . A propo jedzenia -  czy jest na świecie coś smaczniejszego od pierogów z jagodami? Jagody ze śmietaną (można ją również zastąpić jogurtem naturalnym), galaretka jagodowa, ciasto z jagodami, dżem jagodowy, sok z jagód... Same pyszności. W temacie kulinarnym, jak i biegowym, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia! Łączmy przyjemne z pożytecznym i zdrowym.

Jak borówka wpływa na nasz organizm?

Od wieków, owoce borówki miały szereg zastosowań w medycynie naturalnej. Ze względu na coraz większą popularność tego owocu, od pewnego czasu przeprowadza się coraz więcej profesjonalnych badań, które potwierdzają doniesienia o jego dobroczynnym działaniu.

W medycynie ludowej wykorzystuje się i owoce i liście. My jednak, kierując się zasadą: zdrowe i smaczne, stawiamy na te pierwsze. Główni przedstawiciele owoców leśnych, wykorzystywani są do leczenia chorób układu pokarmowego. Pomogą zatem pozbyć się zaparć, czy biegunki. W tym drugim przypadku niezawodne są jednak owoce suszone.

Bardzo dobrze wpływają na oczy - niwelują zmęczenie wzroku, poprawiając jego jakość. Zawierają fitoestrogeny, które chronią przed chorobami serca i pomagają utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie . Wśród 40 przebadanych świeżych owoców i warzyw, borówka zawiera najwięcej przeciwutleniaczy, które niszczą szkodliwe wolne rodniki, a tym samym są naturalną bronią przeciw chorobom nowotworowym.

Zawarte w borówce antocyjany polepszają pamięć i zdolność koncentracji oraz hamują procesy starzenia i opóźniają utratę aktywności umysłowej związanej z wiekiem. Wszystko dzięki mnogości wszelkich antyoksydantów, antocyjanozydów, pektyn, garbników i innych obco brzmiących, ale przydatnych substancji. A oprócz tego:

- działają zapobiegawczo w infekcjach bakteryjnych układu moczowego;

- zawierają liczne makroelementy i minerały;

- są wskazane dla kobiet w ciąży, gdyż dzięki  kwasowi foliowemu dobrze wpływają na płód w okresie prenatalnym.

Witaminowa bomba

Borówka z jabłkiem i borówka z aronią, to idealnie dobrane proporcje dodatkowych owoców. Taka kombinacja uzupełnia nasz organizm w makro i mikroelementy. Inne owoce wzbogacają unikalny smak tradycyjnego soku borówkowego. Prawdziwa uczta dla naszych kubków smakowych!

Szczególnie warto pić soki ze świeżo wyciskanych owoców uprawianych na certyfikowanych plantacjach w Polsce. Ich produkcja opiera się tylko na naturalnych rozwiązaniach. Jednym  z pomysłodawców takiego napoju jest m.in. firma Milbor, która od ponad pół wieku zajmuje się sadownictwem i jest znana z wysokiej jakości uprawianych owoców.

Soki Merry BerrySoki Merry Berry Soki Merry Berry Soki Merry Berry

Więcej na: www.merry-berry.com

Masz pytania? Podyskutuj z nami na  FORUM!