Wasze przepisy dla biegaczy: Naleśniki w czekoladzie

Noszą nazwę "Mudżidunga" i są jednym z najwspanialszych wyobrażeń dziecka o śniadaniu, obiedzie czy kolacji. Bo kto nie lubi naleśników? Kto nie lubi czekolady? Połączenie jest szaleńczo kaloryczne, dlatego ci, którzy unikają słodyczy będą je omijać szerokim łukiem. Naleśniki z czekoladą są jednym ze zwycięskich przepisów w konkursie "Jedz i biegaj". Smacznego!

Dlaczego akurat naleśniki w czekoladzie? Są smaczne, przygotowanie ich nie zajmuje dużo czasu i dają porządnego kopa energii. Sama myśl podczas biegania o tym, że coś takiego czeka na nas w domu po zakończonym wysiłku dodaje motywacji.

Gorzka czekolada , mimo że jest bardzo kaloryczna (aż 600 kcal w 100 gramach!) jest cennym źródłem witamin z grupy B, magnezu, żelaza i wapnia, potasu i fosforu. Czekolada o dużej zawartości miazgi kakaowej ma w sobie więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Magnez usprawnia funkcjonowanie mięśni i ułatwia wchłanianie wapnia. Druga z substancji pobudzających - teobromina, ma słabsze działanie niż kofeina, ale działa regenerująco na organizm po wysiłku fizycznym.

Fot. Shutterstock

Wiórki kokosowe są źródłem węglowodanów i tłuszczu. Zawierają witaminę C, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź i mangan.

Jajka zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie wytwarza, a są mu niezbędne. Jajka są ponadto bogate w mikro i makroelementy. Zawierają witaminę E, A, D, kwas pantotenowy. Są źródłem wapnia (53 mg w 100 g), żelaza (1,8 mg), fosforu (191 mg) i magnezu (12 mg).

Mleko sojowe jest bogatym w białko i witaminy z grupy B substytutem mleka krowiego. Jest alternatywą dla osób, które są na wegańskiej diecie lub są uczulone na zwykłe mleko. Powstaje z namoczonych i rozdrobnionych ziaren soi. Jest bogate w wapń, potas, magnez i fosfor.

błonnik - kokosbłonnik - kokos Shutterstock Shutterstock

Składniki: 1. 200 g mąki (typ i rodzaj mąki do wyboru, ja robiłem z pszennej, zważając że daje szybszy zastrzyk energii po wysiłku, a poza tym nie miałem innej w domu, typ 500). Proponuję wsypać 2-3 łyżki otrębów pszennych (około 10 g) bądź innych, żeby je wzbogacić.

2. 200 ml mleka sojowego na ciasto (ja wybrałem czekoladowe, tu także wolność wyboru. Mleko sojowe jest bogate w wapń i dobrej jakości białko, co pozwoli na odbudowę mięśni po wysiłku). 300 ml mleka sojowego na polewę

3. 2 jajka (jedno powinno ważyć minimum 50 g - jajka to świetne źródło aminokwasów, a co za tym idzie - szybsza regeneracja organizmu po wysiłku).

4. Duża łyżka oliwy, oleju ze słonecznika bądź oleju z rzepaku

5. 1 tabliczka czekolady (wybrałem gorzką, ze względu na prozdrowotne zalety i dlatego, że ją lubię)

6. Szczypta soli

7. 10 g wiórków kokosowych

Przygotowanie:

Potrzebna będzie patelnia najlepiej teflonowa, ceramiczna, oraz odrobina oliwy, oleju.

Ciasto : wlewamy mleko sojowe (200 ml) do miski, wbijamy 2 jajka, mieszamy, mieszamy i jeszcze raz mieszamy. Wsypujemy szczyptę soli, dalej mieszamy; następnie wrzucamy otręby, dodajemy mąkę i mieszamy do uzyskania jednolitej, ciemno brązowej masy. Następnie sprawdzamy konsystencję czy nie jest tak rzadka jak woda. Jeśli jest dorzucamy więcej mąki, analogicznie jeśli jest gęsta dolewamy mleka sojowego.

Mamy już ciasto więc, smażymy naleśniki. Z takich ilości produktów wyjdzie nam kilkanaście czekoladowych naleśników.

Naleśniki czekoladoweNaleśniki czekoladowe Shutterstock Shutterstock

Masa: wlewamy do garnuszka 300 ml mleka sojowego i wrzucamy całą tabliczkę czekolady rozpuszczamy ciągle mieszając. Kiedy uzyska jednolitą konsystencję udajemy się w stronę naleśników. Każdy naleśnik polewamy czekoladą i przykrywamy kolejnym naleśnikiem. Całość również polewamy. Zwieńczeniem pracy będzie posypanie wiórkami kokosowymi.

Tak przygotowane danie odstawiamy, aby mogło ostygnąć i zastygnąć. A to chyba najtrudniejsza część całego tego gotowania.

Teraz wypada policzyć kaloryczność: Białko: 55,8 g Węglowodany: 245 g Tłuszcz: 74,9 g Łączna suma kcal: ~1877,3 kcal (ale tą ilością tortu naleśnikowego można żywić się przez trzy dni).

Smacznego! Tomasz Jakimiuk

Przeczytaj również inne teksty z konkursu "Jedz i biegaj": Wasze przepisy dla biegaczy: Owsianka z jagodami Goji Wasze przepisy dla biegaczy: Gulasz z indyka z warzywami Wasze przepisy dla biegaczy: Naleśniki z czekoladą

Jeśli szukasz inspiracji kulinarnych zajrzyj do działu: Przepisy dla biegaczy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.